FASHION AVIATION: A légiutas-kísérő egyenruhák története

0 2.189

Nehéz, ha nem lehetetlen közömbösnek maradni, amikor a következő járatra induló legénység megjelenik a repülőtéren. A különböző légitársaságok pilótái és légiutas-kísérői igazi mágnesként vonzzák a tekintetet: kifogástalan öltözék, összetéveszthetetlen hozzáállás, elegancia.

Mivel március van, akaratoddal könnyedén behúzzuk a fiókot a repülési emlékekkel és beszélgetünk a divatról, az egyenruhákról, a szépségről és a stílusos felsőkről. Elkezdjük a cikksorozatot - DIVAT REPÜLÉS - innen vett ötlet Bukaresti repülőterek.

DIVAT REPÜLÉS

A repüléstörténet nem csupán az űrtechnika története, amely leírja a repülés menetét az első repülő gépektől, azoktól a szárnyas kerékpároktól a mai, hálószobákkal és medencékkel rendelkező, kifinomult repülőgépekig.

A repülés története lenyűgöző oldalakat is tartalmaz a légiutas-kísérők fejlődéséről és küldetéséről. Az első kereskedelmi légitársaságokat postai repülőgépek szolgálták ki, amelyeken csak néhány ülőhely volt a vakmerő utasok számára.

Vigyáztak magukra. A csak pilótákból álló legénység annyira el volt foglalva a célba érkezéssel, hogy az alkalmi utasok kényelme és jó közérzete (vagy rossz!) volt az utolsó szempont!

A Boeing (amikor nem csak repülőgépeket épített, hanem kereskedelmi repüléseket is végzett) bemutatta az első légiutas-kísérő személyzetet

A két világháború közötti időszakban a Boeing (amikor nem csak repülőgépeket épített, hanem kereskedelmi repüléseket is végzett) bemutatta az első, nyolc nővérből álló légiutas-kísérő személyzetet, akiknek fő feladata a magassági és repülési problémákkal küzdő utasok gondozása volt!

Ez az ötlet 1930-ban indult, és a világ első, mindössze 25 éves stewardesse Ellen Church volt. A United Airlines/Boeing Air Transport felvette nővérnek a fedélzeten.

Egy új szakma a repülésben, a stewardess

Nem sokkal később egy új szakmáról beszéltek a repülésben, légiutas-kísérőről. A fiatal légiutas-kísérők fokozatosan áttértek a magaslati betegségben szenvedő utasok kvázi orvosi ellátásáról egy finom, kellemes jelenlétre, amely diszkréten közvetíti a biztonságot és a kényelmet.

A légitársaságok sokáig szigorú szabályokat támasztottak a stewardessekkel szemben: nem házasodhattak össze, kötelesek voltak tartani a néhány kilogrammban, centiméterben mért szépség színvonalát. De szigorú öltözék is: térdig érő szoknya, szabó, fehér kesztyű, magassarkú.

Fokozatosan rugalmasabbá vált a dolog, megjelentek a stewardok is, a munkaköri leírásban pedig főként az utasok biztonsága szerepel. Sokszor elmondtam, és ismételjük: a légiutas-kísérők a biztonságot szolgálják, nem a pultos szerepét.

Szenvedélyes kapcsolat a repülés és a divat között.

Szenvedélyes kapcsolat a repülés és a divat között. Olaszország volt az egyik első ország, amely együttműködött híres tervezőkkel a nemzeti légitársaságok egyenruháiban.

1990-ben pl. Giorgio Armani aláírja az Alitalia légitársaság egyenruháját. 2005-ben Christian Lacroix az Air France számára készítettés a spanyol tervező Adolfo Dominguez aláírta az Iberia ruházati kreációit. Elisabeth Arden 1951-ben nyitott egy szépségiskolát a British European Airways légiutas-kísérői számára.

Air France egyenruha kollekció

A marketing és a légitársaságok közötti verseny serkentette a kreativitást, és nem ritkán nemcsak az utasok, hanem a kritikusok szívét is feltüzelte.

Például a Viet Jet Air divatbemutatóval lepte meg utasait közvetlenül a repülés közben: a légiutas-kísérők bikini kollekciót mutattak be egy egzotikus hawaii úti cél reklámozására! Bár a repülésbiztonsági szabályok megsértése miatt botrány tört ki, a légitársaság képviselői szerint az utasok biztonsága soha nem forgott veszélyben.

A Skyscanner néhány éve, az utasok szavazatai alapján készített listáján a legstílusosabb légitársaságok európai toplistáján az első helyet a következők foglalták el: (1) Aeroflot, (2) British Airways, (3) Lufthansa, (4) Air France, (5) Finnair.

A repülés állandó inspirációt jelent a divattervezők számára.

A repülés állandó inspirációt jelent a divattervezők számára. A híres pilóta, Amelia Earhart, a rekorder lázadó ihlette a Hermes 2009-es kollekciót: lezser, selymes blúzok, melyeket fiúkra dobtak, és félénk mosollyal és a pilóta sisakja alól kiszűrődő tekintettel kalandra invitál.

2020 januárjában a Bukaresti Repülőterek Nemzeti Vállalat a Băneasa repülőtéren a TAROM légitársasággal és a „Bartoc” Kulturális Alapítvánnyal közösen rendezte meg a 50 éve, hogy egy TAROM-repülőgép először repült a világ körül a Băneasa - Karachi - Újdelhi - Bangkok - Rangoon - Hong Kong - Tokió - Nagoya - Tokió - Wake Island - Honolulu - Los Angeles - Mexikóváros - Acapulco - New York - Las Palmas - Róma - Isztambul - Băneasa útvonalon.

Ebből az alkalomból meghívást kaptak a Tarom cég képviselői, hogy mutassák be nemzeti társaságunk egyenruha történetét, mely tény egy bájjal és nőiességgel teli felvonulásban valósult meg.

A teljes anyag beolvasható Airport News magazin, 4. szám, 2021. március, Cristina Giurgea aláírásával.

Folytatjuk a FASHION AVIATION-t a pilóták egyenruháinak történetével, a cikk az AirlinesTravel.ro oldalon olvasható – 15. március 2021., hétfő.

Válaszolj

E-mail címed nem kerül nyilvánosságra.