Milyen nemzetiségűek a repülőn született babák?

0 513

Sokan kérdezték tőlünk, hogyan határozzák meg a repülés közben született babák nemzetiségét. Ha repülés közben született gyermekekről van szó, nemzetiségük meghatározása bizonyos tényezőktől függ. Különböző országok eltérő elveket alkalmaznak az állampolgárság megadására ezeknek a levegőben született gyermekeknek.

A kérdés két fő fogalom körül forog: „jus soli” (a talaj joga) és „jus sanguinis” (a vér joga). A repülés közbeni születések előfordulása azonban ritka, de jó néhány esetet jegyeztek fel.

A legtöbb cég a várandós nők utazását a terhesség 36. hetéig engedélyezi, és a 28. héttől a várandós nőnek be kell mutatnia egy orvos által aláírt dokumentumot, amelyen feltünteti a várandós szülés hozzávetőleges időpontját. 40-42 hét.

"Körülbelül 26 millió légiutas közül csak egy születik. Bár érdekesen hangzik, ezek a születések elenyésző részét teszik ki a globálisan napi több mint 350.000 XNUMX születéshez képest.”, a Condé Nast Traveler adatai szerint.

A repülőgép fedélzetén született gyermek szülei négyféle állampolgárságot igényelhetnek:

  • annak az országnak az állampolgársága, amelynek légterében a születés történt
  • annak az országnak az állampolgársága, ahol a repülőgép leszáll
  • a légitársaság származási országának állampolgársága
  • az újszülött szüleinek állampolgársága

Azok az országok, amelyek állampolgárságot adnak a légterükben született gyermekeknek

Jelenleg a világon 33 ország kínál korlátlan születési jogot biztosító állampolgárságot, és lényegében minden gyermek, aki e 33 ország légterében vagy tenger alatt születik, automatikusan ennek az országnak az állampolgára – írja a Tekedia hírplatform.

"Ezek az országok a következők: Amerikai Egyesült Államok, Kanada, Antigua és Barbuda, Argentína, Belize, Brazília, Bolívia, Csád, Costa Rica, Kuba, Dominika, Ecuador, El Salvador, Fidzsi-szigetek, Grenada, Guatemala, Guyana, Honduras, Jamaica , Lesotho, Mexikó, Nicaragua, Panama, Paraguay, Peru, Saint Kitts és Nevis, Saint Lucia, Saint Vincent és a Grenadine-szigetek, Tanzánia, Trinidad és Tobago, Tuvalu, Uruguay és végül Venezuela” – jegyzi meg a Tekedia.

Az Egyesült Államokban, ha egy gyermek az Egyesült Államok területe feletti repülőn vagy annak légterében születik, automatikusan megkapja az amerikai állampolgárságot a „jus soli” elve alapján. Ez az elv állampolgárságot biztosít azoknak a személyeknek, akik egy ország területén születtek, beleértve annak légterét is.

Ezzel szemben az olyan országok, mint az Egyesült Királyság, betartják a „jus sanguinis” elvét, ahol az állampolgárságot a szülők állampolgársága határozza meg. A Simple Flying jelentése szerint azok a csecsemők, akik nem brit szülőktől születtek, miközben az Egyesült Királyság légtere felett repülnek, általában nem kapnak brit állampolgárságot.

Nigéria egy másik ország, amely jól példázza ezt a forgatókönyvet; Ha a nigériai szülők egy másik szuverén állam légtere feletti levegőben szülnek gyermeket, a gyermek jogosult a nigériai állampolgárság megszerzésére a Tekedia média szerint.

Ugyanebben az esetben, ha a nigériai szülők gyermeke születik a Royal Air Maroc-ban, amely a marokkói Casablancában lajstromozott repülőgép, a gyermek megszerezheti a marokkói állampolgárságot.

Egyes országok, például Argentína, Brazília és Mexikó korlátlan születési állampolgárságot kínálnak a légterükben vagy a területükön született gyermekek számára. A forgatókönyv azonban bonyolultabbá válik, amikor a csecsemők nemzetközi vizeken vagy területi jogokkal nem rendelkező területeken születnek.

Azokban az esetekben, amikor egy gyermek ilyen körülmények között születik, és hontalanná válhat, figyelembe lehet venni a repülőgép lajstromozásának állampolgárságát. Ez azt jelenti, hogy a csecsemő megszerzi annak az országnak az állampolgárságát, ahol a repülőgépet lajstromozták, az Egyesült Nemzetek Szervezetének a hontalanság csökkentéséről szóló egyezményével összhangban.

A gyakorlatban a repülés közbeni szülés nem gyakori, mivel a harmadik trimeszterben lévő terhes nőket általában korlátozzák a repülésben.

Ezenkívül a legtöbb légitársaságnak van olyan szabályzata, amely tiltja ezeket a repüléseket, így az ilyen esetek meglehetősen ritkák. A Simple Flying jelentése kimutatta, hogy a repülés története során mindössze 75 repülőút közbeni születést regisztráltak.

Voltak konkrét esetek a repülés közbeni születésekre, például a Turkish Airlines Isztambulból Chicagóba tartó járatán 2021 szeptemberében, amikor egy marokkói utas szült. A Dohából Bejrútba tartó járaton 2019 júliusában egy másik születés is történt. Ezek az események azonban kivételesek, és általában a gyermek nemzetisége megegyezik a szülők állampolgárságával.

Ilyen helyzetekben a fent említett szabályok lépnek életbe. Például, ha egy gyermek születik egy amerikai katonai repülőgépen az afganisztáni evakuálás során 2021-ben, akkor ő is afgán állampolgársággal rendelkezik, akárcsak a szülei, mivel a repülőgép nem tekinthető az Egyesült Államok területének kiterjesztésének. Ezért a gyermek állampolgárságát nem csak a születési hely határozza meg.

Válaszolj

E-mail címed nem kerül nyilvánosságra.