A világ TOP 10 legnagyobb városa (metropolisza).

0 9.266

A legújabbak szerint ENSZ-jelentés Ami a nagyvárosok lakosságát illeti, 2030-ra az előrejelzések szerint a városi területek adják majd otthon az emberek 60%-át világszerte. Ua három ember közül senki sem fog legalább félmillió lakosú városokban élni.

A növekvő városok mind méretüket, mind számát tekintve gazdasági, politikai, kereskedelmi és közlekedési csomópontok. 2021-ben a világ 20 legjobb városa félmilliárd embernek ad majd otthont. Valójában minden ötödik ember a világon egy több mint 1 millió lakosú városban él.

A világ legtöbb lakosú városai

Úgy döntöttünk, hogy a világ 10 legnagyobb városáról beszélünk, valójában a legzsúfoltabb nagyvárosi területekről. A csúcs a központi és a nagyvárosi területen élő lakosok számát veszi alapul. Tokió a világ legnagyobb városa, összesen több mint 37 millió lakossal. A világ legnépesebb városai azonban Kínában és Indiában találhatók.

Kínában 5 városunk van: Sanghaj, Peking, Chongqing, Tiencsin és Kanton. Indiában 3 metropoliszunk van: Delhi, Mumbai és Kolkata. Dél-Amerika legnagyobb városa a brazíliai Sao Paulo, 22 millió lakossal. A következő két helyen Mexikóvárost és Buenos Airest találjuk. Meglepő módon nincs észak-amerikai városunk ebben a rangsorban. Lássuk a világ 10 legforgalmasabb városát!

Osaka, Japán - 19.110.616 XNUMX XNUMX lakos

Oszaka megnyitja a világ legnagyobb metropoliszainak csúcsát. Ez egy város Japánban, Honsúban, a Kansai régióban. Oszaka Oszaka prefektúra fővárosa és a Keihanshin nagyvárosi terület legnagyobb része, több mint 19 millió lakosával.

Oszakát hagyományosan Japán gazdasági központjának tekintették. Kofun (300-538) idejére fontos regionális kikötővé fejlődött, a 1603. és 1867. században rövid ideig a birodalmi főváros szerepét töltötte be. Osaka az Edo-korszakban (1889-XNUMX) tovább virágzott, és a japán kultúra központjaként vált ismertté. A Meiji helyreállítása után Oszaka nagymértékben bővült, és gyors iparosodáson ment keresztül. XNUMX-ben Oszakát hivatalosan önkormányzattá alakították át.

Osaka Japán fontos pénzügyi központja. Ez ad otthont az oszakai tőzsdének, valamint a Panasonic és a Sharp multinacionális elektronikai vállalatoknak. Oszaka híres nevezetességei közé tartozik az oszakai vár, a Sumiyoshi Taisha főoltár és a Shitennō-ji, Japán legrégebbi buddhista temploma.

Mumbai, India - 20.667.656 XNUMX XNUMX lakos

Mumbai az indiai Maharashtra állam fővárosa és Mumbai nagyvárosi körzetének központja. A város a Konkan-parttól India nyugati partjáig húzódik, és mély természetes kikötővel rendelkezik. 2008-ban Mumbait a világ Alfavárosának nevezték el.

India városaiban itt él a legtöbb milliomos és milliárdos, és három UNESCO világörökségi helyszínnek ad otthont: az Elephanta-barlangoknak, a Chhatrapati Shivaji Maharaj terminálnak és a város jellegzetes viktoriánus és art deco épületeinek.

A szigetek évszázadokon át az egymást követő őslakos birodalmak ellenőrzése alatt álltak, mielőtt átengedték volna a Portugál Birodalomnak, majd később a Kelet-indiai Társaságnak. 1661-ben II. angol Károly feleségül vette Braganzai Katalint, és hozományaként Károly megkapta Tanger kikötőit és Bombay hét szigetét.

A 1845. század közepén Bombayt a Hornby Vellard projekt alakította át, amely a terület helyreállítását vállalta. A főbb utak és vasutak építésével együtt az XNUMX-ben befejezett helyreállítási projekt Bombay-t (Mumbai) az Arab-tenger egyik jelentős kikötőjévé változtatta.

Mumbai India pénzügyi, kereskedelmi és szórakoztató fővárosa. A globális pénzügyi áramlás tekintetében is a világ tíz legnagyobb kereskedelmi központja közé tartozik. India GDP-jének 6,16%-át állítja elő, és az ipari termelés 25%-át adja. Tulajdonosa India tengeri kereskedelmének 70%-ának (Mumbai Port Trust és JNPT), valamint az indiai gazdaságba irányuló tőketranzakciók 70%-ának. A város India vezető tudományos és nukleáris intézeteinek, a bollywoodi és marathi filmiparnak ad otthont.

Peking, Kína - 20.896.820 XNUMX XNUMX lakos

Peking a Kínai Népköztársaság fővárosa. Észak-Kínában található, és az Államtanács közvetlen igazgatása alatt álló község irányítja 16 városi, külvárosi és vidéki körzetből. Pekinget nagyrészt Hebei tartomány veszi körül, kivéve délkeleti szomszédját, Tiencsint. A három részleg együtt alkotja a Jingjinji megalopolist és Kína nemzeti fővárosának régióját. Peking egy globális város, és a világ egyik vezető kulturális, diplomácia és politika, üzleti és gazdaságtudományi, oktatási, nyelvi és tudományos, valamint technológiai központja. Peking egy kisváros, a városi lakosságot tekintve Kína második legnagyobb városa Sanghaj után, és a nemzet kulturális, oktatási és politikai központja.

Itt található Kína legnagyobb állami tulajdonú vállalatainak többsége, és itt található a világ legtöbb Fortune 500-as vállalata, valamint a világ négy legnagyobb pénzintézete a teljes vagyon alapján.

Peking a "világ milliárdos fővárosa", ahol a legtöbb milliárdos él a városban. Az országos autópályák, autópályák, vasutak és nagysebességű vasúti hálózatok fő csomópontja. 2016 óta a város metróhálózata a legforgalmasabb és leghosszabb a világon.

A pekingi Daxing nemzetközi repülőtér, Peking második legnagyobb nemzetközi repülőtere, a világ legnagyobb egyterminálos repülőtere.

A modern és a hagyományos építészetet ötvöző Peking a világ egyik legrégebbi városa, gazdag történelmével három évezredre nyúlik vissza. Kína négy nagy ősi fővárosa közül az utolsó Peking volt az ország politikai központja az elmúlt nyolc évszázad nagy részében. A belvárost három oldalról körülölelő hegyekkel, a város régi belső és külső falai mellett Pekinget stratégiailag előkészítették és úgy fejlesztették, hogy a császár rezidenciájává, így a császári főváros tökéletes helyszínévé váljon.

A város híres pazar palotáiról, templomairól, parkjairól, kertjeiről, sírjairól, falairól és kapuiról. Hét UNESCO Világörökség része - Tiltott Város, Mennyország temploma, Nyári Palota, Ming-sírok, Zhoukoudian, valamint a Nagy Fal és a Canal Grande részei - mind népszerű turisztikai célpontok. A Siheyuanas, a város hagyományos lakhatási stílusa és a hutongok, a Siheyuan közötti keskeny sikátorok jelentős turisztikai látványosságok, és gyakoriak Pekingben.

Kairó, Egyiptom - 21.322.750 XNUMX XNUMX lakos

Kairó Egyiptom fővárosa és legnagyobb városa. A kairói nagyváros az arab világ legnagyobb nagyvárosa, Afrikában a második és a hatodik legnagyobb a világon. Kairót az ókori Egyiptomhoz kötik, mivel annak földrajzi területén található a híres gízai piramiskomplexum és Memphis ősi városa.

A Nílus-delta közelében található Kairót i.sz. 969-ben alapították. a Fátimida-dinasztia idején, de a jelenlegi várost alkotó föld a régi nemzeti fővárosok helye volt, amelyek maradványai a régi város egyes részein láthatóak. Kairó.

Kairó régóta a régió politikai és kulturális életének központja, és az iszlám építészet túlsúlya miatt „ezer minaret városának” nevezik. Kairót "Béta +" besorolású világvárosnak tartják.

Ma az egyiptomi fővárosban található az arab világ legrégebbi és legnagyobb film- és zeneipara, valamint a világ második legrégebbi felsőoktatási intézménye, az Al-Azhar Egyetem. Az Arab Liga fennállásának nagy részében Kairóban működik. Kairó messze a legnagyobb város Egyiptomban. További 9.5 millió ember él a város közvetlen közelében. Kairó sok más megavároshoz hasonlóan magas szintű szennyezéstől és forgalomtól szenved. A kairói metró egyike annak a két metrórendszernek Afrikában (a másik Algírban, Algériában), és a világ 1 legforgalmasabb metrórendszere közé tartozik, évente több mint XNUMX milliárd utazással.

Dhaka, Banglades - 21.741.090 XNUMX XNUMX lakos

Daka, korábban Daka, Banglades fővárosa és legnagyobb városa, valamint a bengáli régió legnagyobb városa. Daka Banglades gazdasági, politikai és kulturális központja, Dél-Ázsia egyik legnagyobb városa, Délkelet-Ázsia legnagyobb városa és a Bengáli-öböl országai között, valamint az ICO-országok egyik legnagyobb városa.

Dhaka területe az első évezred óta lakott. A város a 75. században vált kiemelkedővé, mint a Mogul Birodalom tartományi fővárosa és kereskedelmi központja. Daka 1608 éven át (39–1660 és 1704–XNUMX) volt Mogul Bengál első iparosodott fővárosa. A bengáli muszlinkereskedelem központjaként a világ egyik legvirágzóbb városa volt.

A mogulok jól felszerelt kertekkel, sírokkal, mecsetekkel, palotákkal és erődökkel díszítették a várost. A várost egykor a Kelet Velencéjének hívták.

A brit fennhatóság alatt a városban bevezették a nyugati típusú elektromos áramot, a vasutakat, a mozikat, az egyetemeket és főiskolákat, valamint a modern vízellátást.

1905 után fontos közigazgatási és oktatási központtá vált a Brit Rajban, Kelet-Bengália és Assam fővárosában. 1947-ben, a brit uralom megszűnése után a város Kelet-Pakisztán közigazgatási fővárosa lett. 1962-ben Pakisztán törvényhozási fővárosává nyilvánították. 1971-ben, a felszabadító háború után a független Banglades fővárosa lett.

Daka Banglades pénzügyi, kereskedelmi és szórakoztató fővárosa, és Banglades gazdaságának akár 35%-át adja. A város jelenleg Banglades egyik legsűrűbben iparosodott régiója. Daka fontos béta-globális város. A dakai tőzsdén több mint 750 jegyzett társaság található. A város több mint 50 diplomáciai képviseletnek és BIMSTEC központnak ad otthont. A város kultúrája gazdagságáról, konyhájáról, művészeti fesztiváljairól és vallási sokszínűségéről ismert. Az óváros körülbelül 2000 mogul és brit megszállás alatt álló épületnek ad otthont, köztük olyan figyelemre méltó építményeknek, mint a Bara Katra és a Choto Katra karaván.

Mexikóváros, Mexikó - 21.918.936 XNUMX XNUMX lakos

Mexikóváros Mexikó fővárosa és legnagyobb városa, valamint Észak-Amerika legnépesebb városa. Mexikóváros a világ egyik legfontosabb kulturális és pénzügyi központja. A Mexikó-völgyben (Valle de México) található, egy nagy völgyben, Közép-Mexikó magas fennsíkjain, 2.240 méteres (7.350 láb) magasságban. A városnak 16 alegysége van, amelyek boroughs vagy demarcaciones territoriales néven ismertek. Mexikóváros GDP-je 411 milliárd dollár volt 2011-ben, így a világ egyik legtermékenyebb városi területe.

A város Mexikó GDP-jének 15.8%-át termelte, a nagyvárosi terület pedig az ország GDP-jének körülbelül 22%-át adta.

Mexikó fővárosa Amerika legrégebbi fővárosa, és egyike a bennszülöttek által alapított kettőnek. A várost eredetileg a Texcoco-tó egyik szigetére építették az aztékok 1325-ben Tenochtitlan néven, amelyet Tenochtitlan 1521-es ostroma során szinte teljesen elpusztítottak, majd később a spanyol városi szabványoknak megfelelően áttervezték és átépítették.

1524-ben megalakult Mexikóváros önkormányzata, México Tenochtitlán néven, 1585-ben pedig hivatalosan Ciudad de México (Mexikóváros) néven ismerték.

Mexikóváros a spanyol gyarmatbirodalom nagy részének politikai, közigazgatási és pénzügyi központja volt, és miután elnyerte függetlenségét Spanyolországtól, 1824-ben létrehozták a szövetségi körzetet.

Az évekig tartó nagyobb politikai autonómia követelése után a lakosok végre megkapták a jogot arra, hogy az 1997-es választásokon kormányfőt és egykamarás képviselőket válasszanak a Törvényhozó Nemzetgyűlésbe.

A városnak számos progresszív politikája van, mint például az igény szerinti abortusz, az eutanázia korlátozott formája, az ártatlan válás és az azonos neműek házassága. 29. január 2016-én megszűnt szövetségi körzet lenni, jelenleg hivatalosan Ciudad de México néven ismert, magasabb fokú autonómiával.

A mexikói alkotmány egy záradéka azonban megakadályozza, hogy állammá váljon a mexikói szövetségen belül, mert ez az ország hatalmi székhelye, kivéve, ha az ország fővárosát máshova kell áthelyezni.

https://www.youtube.com/watch?v=QqsyIhIPng0

São Paulo, Brazília - 22.237.472 XNUMX XNUMX lakos

São Paulo település Brazília délnyugati régiójában. A metropolisz egy globális alfa város és Brazília, Amerika, a nyugati féltekén és a déli féltekén a legnépesebb város. Ráadásul São Paulo a világ legnagyobb portugálul beszélő városa. A település lakosságszám szerint a világ negyedik legnagyobb városa is.

A város São Paulo állam fővárosa, Brazília legnépesebb és leggazdagabb állama. Erős nemzetközi befolyása van a kereskedelem, a pénzügy, a művészetek és a szórakoztatás területén.

Latin-Amerika és a déli félteke legnagyobb GDP-jével rendelkező város a São Paulo-i tőzsde otthona. A Paulista Boulevard São Paulo gazdasági központja. A város a 11. legmagasabb GDP-vel rendelkezik a világon, önmagában a teljes brazil GDP 10.7%-át, valamint São Paulo állam áru- és szolgáltatástermelésének 36%-át teszi ki, a Brazíliában letelepedett multinacionális cégek 63%-ának ad otthont.

A város kulturális, gazdasági és politikai befolyással bír nemzeti és nemzetközi szinten. Műemlékeknek, parkoknak és múzeumoknak ad otthont. Megemlítjük a Latin-Amerikai Emlékművet, az Ibirapuera Parkot, az Ipiranga Múzeumot, a São Paulo-i Művészeti Múzeumot és a Portugál Nyelvmúzeumot. A város olyan eseményeknek ad otthont, mint a São Paulo Jazz Festival, a São Paulo Art Biennálé, a Brazil Grand Prix, a São Paulo Fashion Week, az ATP Brasil Open, a Brazil Game Show és a Comic Con Experience.

A São Paulo-i LMBTQ Pride Parade vetekszik a New York-i Pride Marchdal. Ez a világ legnagyobb LMBTQ büszkeségi felvonulása.

Shanghai, Kína - 27.795.702 XNUMX XNUMX lakos

Sanghaj egyike annak a négy településnek, amelyeket közvetlenül a Kínai Népköztársaság igazgat, és amelyeket az Állami Tanács irányít. A város a Jangce folyó déli torkolatánál található, a Huangpu folyó átfolyik rajta. Ez Kína legnépesebb városi területe, és a pénzügyi, kutatási, technológiai, termelési és szállítási globális központ.

Sanghaj kikötője a világ legforgalmasabb konténerkikötője.

Az eredetileg halászfalu és mezőváros, Sanghaj jelentősége a XNUMX. században megnőtt. Ez pedig a bel- és külkereskedelemnek, valamint a kikötő kedvező helyzetének köszönhető.

A város egyike volt annak az öt szerződéses kikötőnek, amelyek az első ópiumháború után megnyíltak az európai kereskedelem előtt. Ezt követően létrejött a Sanghaji Nemzetközi Megállapodás és a francia koncesszió. A város ezután virágzott, és az 1930-as években Ázsia első kereskedelmi és pénzügyi központjává vált. A második kínai-japán háború alatt a város volt a legfontosabb sanghaji csata helyszíne.

A háború után, a szárazföldi Kína 1949-es hatalomátvételével a kereskedelem más szocialista országokra korlátozódott, és a város általános befolyása alábbhagyott.

Az 1990-es években a Teng Hsziao-ping által egy évtizeddel korábban bevezetett gazdasági reformok a város, különösen az új Pudong terület jelentős átépítéséhez vezettek, elősegítve a külföldi pénzügyek és befektetések visszaállítását. A város azóta újra a nemzetközi kereskedelem és pénzügyek központja lett.

Itt található a Sanghaji Értéktőzsde, amely a piaci kapitalizáció alapján a világ egyik legnagyobb tőzsdéje, valamint a Sanghaji Szabadkereskedelmi Zóna, az első szabadkereskedelmi övezet Kínában. 2020-tól Sanghaj az Alpha+ város, valamint New York és London után a világ 3. legversenyképesebb és legnagyobb pénzügyi központja.

A világ legnagyobb metróhálózatával, a világ második legnagyobb milliárdosával és a világ ötödik legnagyobb tudományos kutatási termelésével és magas rangú oktatási intézményekkel rendelkezik.

A város híres Lujiazuiról, múzeumairól és történelmi épületeiről, köztük a God City Temple-ről, a Yu-kertről, a kínai pavilonról és a Bund mentén található épületekről. Sanghaj édes konyhájáról, jellegzetes helyi nyelvéről és élénk nemzetközi hangulatáról is ismert. Nagy nemzetközi városként Sanghaj minden évben számos nemzeti és nemzetközi eseménynek ad otthont. Emlékszünk a Shanghai Fashion Weekre, a Kínai Nagydíjra és a ChinaJoy-ra. 2018-ban Sanghaj adott otthont a Kínai Nemzetközi Import Expónak (CIIE). Ez volt az első országos import témájú kiállítás a világon.

Delhi, India - 31.181.376 XNUMX XNUMX lakos

Delhi India városa és egyesületi területe, amely Újdelhit, India fővárosát foglalja magában. Delhi városi területe magában foglalja a szomszédos Ghaziabad, Faridabad, Gurgaon és Noida szatellit városokat a National Capital Region (NCR) nevű területen, amely a világ második legnagyobb városi területe. Delhi Mumbai után India második leggazdagabb városa, ahol 18 milliárdos és 23.000 XNUMX milliomos él.

Delhi az ötödik helyen áll az indiai államok és uniós területek között a humán fejlettségi indexben, és a második legmagasabb egy főre jutó GDP-vel rendelkezik Indiában. Delhi nagy történelmi jelentőséggel bír, mint fontos kereskedelmi, közlekedési és kulturális központ, valamint India politikai központja.

Delhi a világ egyik legrégebbi városa, és a Kr.e. XNUMX. század óta folyamatosan lakott. Története nagy részében Delhi különböző királyságok és birodalmak fővárosaként szolgált, különösen a Tomarii, a Chahamanas, a Delhi Szultánság és a Mogulok fővárosaként.

Úgy gondolják, hogy itt található Indraprastha, a Pándavák fővárosa a Mahábhárata-korszakban. A várost többször elfoglalták, kifosztották és újjáépítették, különösen a középkorban, a modern Delhi pedig több városból álló csoport, amely a nagyvárosi területen elterjedt.

Delhi évszázadokon át meghatározó kereskedelmi központ volt Észak-Indiában, és az 1990-es évek óta a nemzetközi vállalati és pénzügyi hálózat egyik fő csomópontjává vált.

Az unió területe, az NCT politikai igazgatása Delhiben ma inkább egy indiai államéhoz hasonlít. Saját törvényhozó testülete, legfelsőbb bírósága és végrehajtó miniszteri tanácsa van, amelyet egy főminiszter vezet. Újdelhit az indiai szövetségi kormány és Delhi helyi kormánya közösen igazgatja.

Delhi adott otthont az 1951-es nyitó Ázsiai Játékoknak, az 1982-es Ázsiai Játékoknak, az 1983-as NAM-csúcstalálkozónak, a 2010-es férfi jégkorong-világbajnokságnak, a 2010-es Nemzetközösségi Játékoknak, a 2012-es BRICS-csúcstalálkozónak, és a krikett világbajnokság egyik fő házigazdája volt. 2011.

Tokió, Japán - 37.339.804 XNUMX XNUMX lakos

Tokió, hivatalos nevén Tokyo Metropolis, Japán de facto fővárosa és legnépesebb prefektúrája. A Tokiói-öböl térségében található prefektúra a Kantō régió része, amely a Csendes-óceán középső partján, a japán Honshu fő szigetén található. Tokió az ország politikai és gazdasági központja, valamint a japán császár és a nemzeti kormány székhelye. A Greater Tokyo terület a világ legnépesebb nagyvárosa, több mint 37 millió lakossal 2020-tól kezdődően.

Eredetileg Edo nevű halászfaluként a város fontos politikai központtá vált 1603-ban, amikor a Tokugawa sógunátus székhelye lett.

A XNUMX. század közepén Edo a világ egyik legnépesebb városa volt. Több mint egymillió lakosa volt.

A sógunátus 1868-as megszűnése után a birodalmi fővárost, Kiotót áthelyezték a városba, amelyet Tokiónak (szó szerint "keleti fővárosnak") neveztek át.

https://www.youtube.com/watch?v=OKAYqzOfLjY

Tokiót az 1923-as nagy Kantó földrengés, majd a szövetségesek bombázása pusztította el a második világháború alatt. Az 1950-es évektől kezdődően a várost újjáépítették és gyorsan bővítették, ami Japán háború utáni gazdasági fellendüléséhez vezetett. 1943 óta a tokiói fővárosi kormány irányítja a prefektúra (korábban Tokió) 23 speciális részlegét, a különböző nyugati ágyas városokat és két külső szigetláncot.

Válaszolj

E-mail címed nem kerül nyilvánosságra.