Boldog születésnapot, TAROM! (fotó/videó)

1 1.022

A TAROM 58 éves működését ünnepelte, és örömmel kívánhattam neki "Boldog születésnapot!" a cég hangárjában. 8. augusztus 1945-án megalakult a TARS (román-szovjet légiközlekedés) légitársaság. A társaság a román és a szovjet kormánynak is alárendeltje volt.

1. február 1946-től belföldi járatok indultak a bukaresti Băneasa repülőtérről. 18. szeptember 1954-án a társaság lett TAROM (Tszállít Aerianok ROMszamár).

Ha az országos szolgáltató nem is túl jó a jövedelmezőség, a repülés iránti szenvedélyesekkel, a rajongókkal és az utasokkal szerette volna megünnepelni a napját, akik kíváncsiak a cég kulisszái mögötti titkokra. Körülbelül 200-an keresték fel a TAROM hangárt 18. szeptember 2012-án.

12.30-kor én is a csoportban voltam, 11 hónappal az első látogatás után a TAROM kulisszái mögött. Írtam az első élményről, és elmondtam, mit tanultam akkor. Tegnap volt szerencsém új és ugyanolyan érdekes dolgokat tanulni.

A látogatás 1.5 óráig tartott, és csak a hangár területén volt. Meglátogattuk a repülőgép másodlagos részein lévő kompozit anyagok javítóműhelyeit, valamint ellátogattunk az elektromos és elektronikus berendezések tesztelésének területére.

kompozit anyagok

Repülőgép-szerkezetek építésénél kompozit anyagokat használnak. A kompozitokkal kapcsolatos további információkért tekintse meg az alábbi videót. Az információkat egy erre a területre feljogosított mérnök biztosította.

A repülőgépek másodlagos alkatrészeinek javításával foglalkozó műhelyekben lehetőségem nyílt egy ATR-hez tartozó szárny alkatrészeinek megtekintésére. Konkrétan a szárnyak elülső részén láttam azt a részt, amelyik a leginkább érintkezik a levegővel, azt a támadási területen, ahogy mondják. Gumibetét borítja, különösen a leolvasztáshoz. A párnák váltakozó folyamatban megtelnek levegővel, így a jég már nem telepszik meg a szárnyak elején.

Láttam a gép kerekeit is nitrogénnel felfújva. A gumiabroncsoknak a gyártó által megadott megfelelő nyomással kell rendelkezniük. Magasabb vagy alacsonyabb nyomás károsíthatja a repülőgépet, felrobbanhat a gumiabroncs stb.

A műhelyekben, ahol az elektromos és elektronikus berendezéseket tesztelik, elektromos generátoron volt bemutatóm. Az egész történet során észrevettem, hogy az alkatrészeket több órán keresztül tesztelik, bizonyos normál paraméterek mellett és terhelésben, hogy megállapítsák, alkalmasak-e a repülőgép fedélzetén történő munkára. Nem túl egyszerű folyamat, nagyon jól kidolgozott technológia.

A túra pedig a gyönyörű, 6000 négyzetméteres TAROM hangár meglátogatásával ért véget. Mind a hangárt, mind a műhelyeket a nemzetközi szabványok szerint korszerűsítették, és megfelelnek az EASA (Európai Repülésbiztonsági Ügynökség) és az FAA (Szövetségi Repülési Hivatal) szabványoknak. A TAROM műszaki szerviz a flotta repülőgépeinek karbantartását és általános javítását végzi, de más cégek számára is Svájcban, Ausztriában, Németországban stb.

Boeing 737-800 TAROM

Lehetőségem volt megnézni a TAROM flotta legnagyobb utasszállítóját - a Boeing 737-800-at. Én is felszálltam a fedélzetre, alább pedig egy kis videó a pilótafülkéből készült képekkel.

Szeretném tudni, hogy a TAROM minden biztonsági előírásnak megfelel, a legmodernebb elektronikai és elektromos berendezések vizsgáló rendszerrel rendelkezik, nemzetközi szabványoknak megfelelő hangárral rendelkezik. Szeretném tudni, hogy nyereséges és nem megy csődbe, de azt hiszem, még várnom kell.

Több TAROM Nyílt Napi fotók - 18. szeptember 2012.!

Boldog születésnapot, TAROM!

Válaszolj

E-mail címed nem kerül nyilvánosságra.