Az OMV Petrom megkezdi a fenntartható repülési üzemanyag (SAF) gyártását

1 381

Mert még mindig ott vagyunk a Connecting Europe Days rendezvényen, amely június 28-30-án zajlik a franciaországi Lyonban, és mert a minap egy fedélzeten voltam. A Wizz Air SAF által üzemeltetett járata, jó hírrel érkezünk Önhöz az OMV Petromtól.

A június 23-án kiadott közlemény szerint az OMV Petrom megkezdi a fenntartható repülési üzemanyag (SAF) gyártását Petrobraziban.

Az OMV Petrom, Délkelet-Európa legnagyobb integrált energetikai vállalata a helyi piacon termelt repceolaj társfeldolgozásával fenntartható repülési üzemanyagot állít elő a petrobrazi finomítóban. Az első tesztmennyiségeket idén júliusra becsülik. A termék segít csökkenteni a kereskedelmi járatok CO2-kibocsátását.

Ez a teszt az első sikeres repceolaj ko-feldolgozási kísérleten alapult a Petrobrazi finomítóban 2020 júliusában. Az OMV Petrom a CERTROM audit alapján HVO-gyártó minősítést kapott, a Nemzetközi Fenntarthatósági és Önkéntes Rendszer követelményeinek megfelelően. Minősítés (ISCC-EU).

Ez az Európai Bizottság által a fenntartható anyagok tanúsítására elismert rendszer, amely megfelel a megújuló energiaforrásokból előállított energia használatának előmozdításáról szóló irányelv (RED) jogi követelményeinek. A HVO használata legalább 65%-kal csökkenti a CO2-kibocsátást a hagyományos dízelhez képest.

A Petrobrazi így lesz az első ISCC-tanúsítvánnyal rendelkező finomító az országban, amely szerves eredetű alapanyagok együttes feldolgozásával SAF-et és HVO-t állít elő. A Petrobrazi Finomítóban kereskedelmi célú járatokhoz gyártott SAF hozzávetőlegesen 70%-kal járul hozzá a CO2-kibocsátás csökkentéséhez a hagyományos üzemanyagokhoz képest.

Ezzel párhuzamosan a társaság a jövőben a termelési kapacitás bővítését tervezi a fejlett, fenntartható üzemanyagok elérése érdekében, amelyeket sokféle maradék nyersanyagból (pl. használt étolaj) nyernek.

Az Európai Bizottság éghajlati célok elérésére vonatkozó céljainak teljesítése érdekében a jelenlegi tervben szerepel, hogy 63-ig a repülőgép-üzemanyag-szükséglet legalább 2050%-át SAF-ként használják fel az EU légi közlekedésére. A fenntartható üzemanyagok nagy szerepet fognak játszani az ágazat szén-dioxid-mentesítésében.

Románia az egyik legnagyobb repcetermelő az Európai Unióban, 4-ben a 2021. helyen áll. Az Országos Statisztikai Intézet szerint a termelés nagy részét nyersanyagként (vetőmagként) exportálják, a megtermelt mennyiségnek csak egy részét aktiválják belsőleg. A helyben nyert repceolaj felhasználásával a fenntartható repülési üzemanyagok előállításához hozzájárulunk a repce értékláncának bővítéséhez Romániában.

Válaszolj

E-mail címed nem kerül nyilvánosságra.