A TOP 10 legegyedibb repülőgép, amely repült.

0 3.662

A repülőgépek jelenlegi generációja több évtizedes fejlesztés és optimalizálás eredménye. Tökéletesen jövedelmező csomagban egyesítik a sebességet, a szállítási kapacitást, az üzemanyag-takarékosságot és a biztonságot. Azonban nem túlságosan hasonlóak, kiszámíthatóak és unalmasak?

Miután bemutattam a tetejét utasszállító repülőgép, amely soha nem repült, lépjünk be a kísérletek világába, és meséljünk a valaha létezett legőrültebb repülőgépekről!

A legőrültebb repülőgépek valaha.

Természetesen a repülőgép definíciója kissé homályos, ezért meg kell határoznunk, hogy milyen tulajdonságokkal kell rendelkeznie egy repülőgépnek ahhoz, hogy kereskedelmi repülőgépnek minősüljön.

Az első jellemző, hogy legalább 10 utast szállíthat. Ahhoz, hogy egy légitársaság használni tudja a repülőgépet, minimum 10 ülőhellyel kell rendelkeznie. Kereskedelmi repülőgépek, kereskedelmi repülőgépek és egyebek akkor tekinthetők számításba, ha elegendő kapacitással rendelkeznek, és egy légitársasághoz méltó kényelmet biztosítanak.

Csak működő prototípusokkal rendelkező repülőgépeket fogadtak el, függetlenül attól, hogy ezek a prototípusok szállítottak-e valaha utasokat vagy sem. A repülőgépek besorolásának kritériumai egyszerűek: minél szokatlanabb, szokatlanabb és őrültebb a repülőgép, annál magasabb.

Már majdnem megépült repülőgépek:

  • Dornier Do-231, a VTOL Do-23 német katonai transzporter polgári változata, amely majdnem gyártásba került.
  • Boeing 767-611, a hétköznapi 767 szinte hangzatos és szokatlan változata.
  • FMA IA 36 Condor, egy argentin utasszállító öt hajtóművel, amelyek körben vannak elhelyezve a törzs körül.
  • Üzleti jet Mikojan-Gurevics Mig-25: Igen, a világ leggyorsabb vadászgépének utasszállító repülőgépét tervezték.

Saunders-Roe SR.45 Princess

Képzeljünk el egy Boeing 377 Stratocruisert, de repülő csónak formájában. A "Princess" volt a legnagyobb fémből épített "repülő csónak", amelyet tengeri használatra szántak.

A jet kora a sarkon volt, és a munka soha nem ment túl a prototípuson, mert a szárazföldi repülőgépek sokkal kényelmesebbek voltak. Két még nagyobb változat – a P.131 Duchess és a P.192 Queen – kifejlesztését tervezték.

saunders-ikra-sr45-hercegnő

Dassault Falcon 20 utánégetővel

Az üzleti repülőgépek gyorsak, de egyikük volt a leggyorsabb. Az 80-as évek végén kísérleteket végeztek az ITEC TFE1042 típusú vadászgéppel az egyik Dassault repülőgépen.

A repülésben az utólagos égés (PC), vagy forcing egy olyan rendszer, amely lehetővé teszi a turbóhajtómű által generált vonóerő növelését úgy, hogy üzemanyagot fecskendeznek be a turbósugárzó gázturbina után. Általában vadászrepülőgépek használják őket, és kétséges, hogy a közönséges repülőgépek valaha is ilyen motorral készülnének.

Jakovlev Jak-40 M-602

Ez a repülőgép a megjelenése miatt kapja meg ezt a helyet. Ez egy rendes szovjet Jak-40-es hármas, tetejére szerelt M-602 turbólégcsavarral.

Miért van szükségünk turbólégcsavarra?

yakovlev-yak-40-m-602

Antonov An-714

Egy másik szovjet kísérlet célja a légpárnás légzsákok futómű helyett történő alkalmazásának tesztelése volt. Egy ilyen manőver lehetővé tenné a repülőgépek számára, hogy nehéz terepen szálljanak le, és légi szolgálatot hoznak a Szovjetunió legtávolabbi régióiba.

Az An-14-es kereskedelmi repülőgépek alapján több változat is készült.

Dornier Do X

Monumentális, de végül sikertelen példája volt annak a háború előtti repülő hajónak, amelyet a Saunders-Roe Princess le akart másolni.

Korának legnagyobb repülőgépét, a Do X-et Németországban építették az 20-as évek végén, és számos transzatlanti repülést hajtott végre, azonban a nagy gazdasági világválság miatt tömeggyártási tervek soha nem születtek.

Két ennél is nagyobb gép – az X2 és az X3 – Olaszországban készült, és valamivel sikeresebbek voltak.

dornier-do-x

Wing Ship Technology WSH-500

Szigorúan véve ez nem repülőgép. Nincs csónak. Ez valami köztes, egy földi szárny hatású (WIG) jármű (más néven képernyősík), amelyet úgy terveztek, hogy majdnem olyan gyors legyen, mint egy repülőgép, és majdnem olyan hatékony, mint egy hajó.

Azonban repülnek, ezért a WIG járműveket általában repülőgépnek tekintik. Többféle változat létezik, de a WSH-500 is rendelkezik egy utasszállító kapacitással, a megjelenése egy SF filmből való.

 Fairey Rotodyne

A helikopterek VTOL képességüknél fogva kiválóan alkalmasak utazásra, de lassúak és borzasztóan nem hatékonyak. Sokkal jobb ebből a szempontból az autogiró, amelynek a rotorhoz rögzített lapátjai az autorotáció működtetésével emelést generálnak.

Ezért a Fairley Aviation kísérlete, hogy ezen a sémán alapuló repülőgépet gyártson, kudarcot vallott, de egy fenséges prototípushoz vezetett.

faire-rotodyne

Burnelli UB-14

Burnelli törzsemelési projektjei akkoriban sikertelenek voltak. Az UB-14 egyike volt annak a több repülőgépnek, amelyet a mérnök elképzelése alapján építettek, hogy a törzset egy másik szárnyként használják, ami nagyon szokatlan formát eredményezett.

Az egyik prototípust Charles de Gaulle használta személyes szállítóeszközként, míg mások a repülés világának egyik legőrültebb összeesküvés-elméletének tárgyává váltak.

Nagyon sok kísérletet végeztek akkoriban egy hasonló prototípussal, köztük a szovjet Zlokazov ARK-Z-1 repülőgép szinte azonos javaslatával, de a klasszikus repülőgép-tervnél rosszabbnak ítélték.

Kalinin K-7

Egy egész listát meg lehetne tölteni hatalmas repülőgépekkel, amelyeket a szovjetek az 30-as években építettek. Ezt a helyet a Tupolev Ant-20 Makszim Gorkij, a Tupolev G-1 vagy a háború után repülőgéppé alakított nehézbombázó TB-1 vehette át.

Ehelyett a legkülönlegesebbet kell tulajdonítanunk: a K-7-et a hatalmas futóművel, a beépített törzsével és a Boeing 747-es szárnyfesztávolságával. A K-7 egy igazán egyedi repülőgép volt, amelyet azért építettek. játssza a utasszállító, a szállító és a nehézbombázó szerepét.

Az utasszállító változatban további két motor került a futómű-kapszulákba, de a prototípus lezuhanása után a terveket felhagytak.

Kalinin-K-7

Caproni kb.60

Hol kezdjem?

A Ca.60-nak kilenc szárnya, nyolc hajtóműve, 100 utas befogadóképessége volt, és próbarepülést végzett, mielőtt a tóba zuhant, és eközben szétesett.

A transzatlanti szállításra szánt repülőgép hihetetlenül összetett és a maga idejében csodálatosan drága volt. Az egyetlen prototípus 1921-ben készült el, a híres olasz repülőgép-tervező, Gianni Caproni szenvedélyes tervezési projektjeként, aki olyan jövőt képzelt el, amelyben a hatalmas repülőgépek több száz ember számára teszik lehetővé, hogy nagy sebességgel körbeutazzák a Földet. Őrült ötlet, nem?

Nos, az 20-as évek elején egyszerűen nem léteztek eszközök egy ilyen álom megvalósítására, ami minden idők legőrültebb repülőgépéhez vezetett.

A repülés azért szép, mert lehetővé teszi számunkra, hogy az ég felé nyitott szemmel álmodjunk. Mindenki szabadon küzdhet az álmaiért.

Válaszolj

E-mail címed nem kerül nyilvánosságra.