5 kevésbé ismert információ a repülőgépekről

A repülés világa tele van rejtélyekkel, az igazi rajongók és amatőrök számára egyaránt. Hányan tudjátok, hogy egy repülő tud-e hátat fordítani magának, kinyílnak-e a pilótafülke ablakai, vagy mi a valódi oka annak, hogy ablaktörlők vannak? Szerencsére vannak egyszerű válaszok!

0 6.987

Oana Cristiana Groza néhány kérdésre keresett választ a repülés világából, különös tekintettel a repülőgépekre. Láttad már, hogy sok gépen van ablaktörlő, de miért? De hátat fordíthatnak maguknak a repülők? De mi a helyzet a babonákkal? A válaszok lent :).

Kevésbé ismert információk a repülőgépekről

Igen, a repülők hátat fordíthatnak maguknak

A legtöbb repülőgép rendelkezik ezzel a képességgel, például olyan eszközök használatával, amelyek a hajtóművek által kibocsátott erőt visszafelé irányítják.

powerback-c17-globemaster

Ez azonban egy olyan manőver, amely nagyon nagy mennyiségű üzemanyag felhasználásával jár, és nagyon hangos zajt kelt, ami nem megfelelő a környezetbarát cégek számára.

Ráadásul gyorsabban kopnak a motorok, fennáll a veszélye, hogy mindenfélét megengednek a motorok felé és még a földi személyzetnek sem túl kellemes taktika.

Így jött létre a tolási eljárás, a gépeket speciális traktorokkal/vontatókkal tolják. A gépeket a biztonsági zónákba tolják, ahol a hajtóműveket be lehet indítani.

Azonban a repülőgépek Boeing C-17 Globemaster III A motorok erejét (powerback) használom, hogy hátat fordítsak

A láthatóság érdekében ablaktörlőket használnak!

A legtöbb modern repülőgépen, amelyet jelenleg gyártanak, az ablakok felületén fólia van, amely taszítja a vizet. Ezenkívül az ablakokra ható levegő ereje segíti a tisztítást, de szükség van ablaktörlőkre is, amelyek eltávolítják a vizet vagy a havat a pilótafülke ablakaiból.

Ezek a földön hasznosabbak. A pilótáknak nagyon jó látótávolságúaknak kell lenniük, tehát semmi erőfeszítés sem túl sok!

A Boeing 737-en vannak ablaktörlők, amelyek 3 időközönként működnek: percenként 6/7 mozdulattól percenként 160 vagy 250 mozdulatig. Ha nem működnek, és az időjárás rendkívül rossz, előfordulhat, hogy a repülőgép fel sem szállhat.

A pilótafülke ablakai nyithatók

Igen, kinyithatók, de nem mindegyik. A Boeing 737-en a hat ablak közül csak kettő nyitható csúsztatással. Ennek a felszerelésnek az az oka az időnkénti friss levegő szükségessége mellett :), hogy a pilóták elhagyhatják a gépet, ha a bejárati ajtó már nem használható.

A földi személyzet kommunikációjában is hasznos. Ne aggódjon, az ablakok nagyon zárva vannak, és repülés közben sem nyílnak ki!

Néhány gépen nincs B és E ülés.

Kisebb repülőgépeken, például a Fokker 70-en vagy az Embraer 190-en, valamint bizonyos üzleti osztályokon csak A, C, D és F ülések találhatók. Miért? Tekintettel arra, hogy csak két sor van, egyenként 2 ülőhellyel, könnyebbnek tartották így elnevezni őket, mivel a legtöbb utas megszokta, hogy A és F az ablaknál, C és D pedig a folyosón. Egyszerű, igaz?

A 13. sor a babona miatt nem létezik

Sok légitársaság úgy dönt, hogy elkerüli a 13-as vonalat. Negatív kapcsolat alakult ki ezzel a számmal, és tényleg nem akarunk balszerencsét hozni a fedélzetre, igaz? Meglepő módon azonban fekete macskák bevihetők a kabinba! :)

Ha bármilyen kérdésed van a repülőgéppel kapcsolatban, a kérdések jellegétől függetlenül, nyugodtan tedd fel kommentben és keressük a választ :).

Válaszolj

E-mail címed nem kerül nyilvánosságra.