„Egy pilóta az Airbus A350 pilótafülkéjében” – az Airbus és a Cathay Pacific projektje

0 2.115

A Cathay Pacific együttműködik az Airbusszal a "rövid távú" hosszú távú járatok bevezetésén. Pontosabban, csak egy pilótát keresnek az utastérben, miután a repülőgép elérte az utazószintet.

Az Airbus által Project Connect néven ismert program célja az A350-es egypilótás repülőgépek tanúsítása a nagy magasságban történő repülés során, 2025-től kezdődően. Kezdetben a Cathay Pacific lenne az első légitársaság, aki érdeklődik a projekt iránt.

A Lufthansa részt vett a projektben, de jelenleg nem kívánja felhasználni – mondta a német légitársaság szóvivője a Reutersnek. A Cathay Pacific Airways megerősítette részvételét, de közölte, hogy nem hoztak döntést az esetleges bevetéséről.

Egyetlen pilóta az Airbus A350 pilótafülkéjében

Az ötlet egyszerű! Jelenleg a nagyon hosszú repüléseken két vagy akár három pilóta pilóta dolgozik, akik a pihenőidőt felváltják az ébrenléti időszakokkal, és a pilótafülkében mindig két pilóta tartózkodik. A projekt hitelesítése esetén a nagyon hosszú repüléseket egyetlen személyzettel is lebonyolíthatják, a pilóták a pihenő szüneteket váltogatják a régiekkel, így egyetlen pilóta marad a pilótafülkében a repülés során.

Ez a projekt megtakarításokat ígér a légitársaságok számára a járvány utáni időszak bizonytalansága közepette. De minden bizonnyal ellenállásba fog ütközni a tömeges elbocsátások és a repülőgép-automatizálással kapcsolatos biztonsági problémák által már érintett pilóták részéről.

Az egyéni pilóta életjeleit pilótafülke-rendszerekkel kell felügyelni

Az ötlet nem rossz, de a hatóságoknak és a légitársaságoknak figyelniük kell a pilótákat, nem kell kompromisszumot kötniük a biztonság és a védelem terén, és a pilótafülke-rendszereknek kell figyelniük az egyéni pilóta életjeleit. Ha a repülés problémába ütközik, vagy a repülő pilóta nem tudja ellátni feladatait, perceken belül beidézhető a második pihenő pilóta. Mindketten jelen lesznek a pilótafülkében a fel- és leszállási eljárások során.

De sok incidens történt a másodperc töredékei alatt, és akkor kérdés, hogy ezeket egyetlen pilóta meg tudja-e előzni és irányítani a második, nyugalmi pilóta aktiválásáig. Vagy mi lesz, ha a szólópilótának sikerül blokkolnia a pilótafülkében lévő kollégája rendszereit és hozzáférését? Emlékezzünk a Germanwings-ügy. Hogyan akadályozhatják meg a pilóták az ilyen szándékos viselkedéseket és cselekedeteket?

Az Airbus újratervezte az A350-es robotpilótáját

Az Airbus újratervezte az A350-es robotpilótáját, és a rendszer segíthet a pilótának az esetleges problémák kezelésében. De bízhatunk-e 100%-ban az automatizálásban és a túlzott pilótafülke-technológiában? Igaz, van, hogy csak egy pilóta marad a pilótafülkében repülés közben, de ezek az időszakok rövidek.

Iparági források szerint az Airbus által kifejlesztett rendszereknek 15 percig, a pilóta közbelépése nélkül, automatikusan kezelniük kell minden váratlan helyzetet, ezt pedig senki sem tudja garantálni.

Nyilvánvaló, hogy ezek a projektek pénzügyileg a légitársaságokra irányulnak, és inkább automatizált folyamatokon alapulnak, de mit kezdünk a repülésbiztonsággal és -védelemmel?

Válaszolj

E-mail címed nem kerül nyilvánosságra.