Öko-hatékonysági stratégiák az Airbusnál

„A környezeti hatás nagyon komoly probléma az Airbusnál, amely a legmagasabb szinten meghozott döntéseket érinti – a vállalat vezetői csapatának hosszú távú tervezésétől – a napi működésig, a termelésig és a támogatásig. világ. Az Airbus környezetvédelmi eredményeinek hosszú listáját az innováció és az iparágon belüli együttműködés befolyásolta, a fly-by-wire koncepciótól az A350 XWB repülőgépek új generációjáig. Ezek a módszerek most minden eddiginél jobban megoldást kínálnak napjaink környezetvédelmi kihívásaira, valamint az Airbus által holnapra kitűzött ambiciózus célokra." - ez néhány sor az Airbus környezetterhelés csökkentése iránti elkötelezettségéből.

3 2.113

Az Airbus öko-hatékonysági filozófiája 6 úgynevezett pilléren nyugszik: ökológiai elkötelezettség, öko-teljesítmény, öko-kezdeményezések, ökoinnováció, ökopartnerségek és öko-szolgáltatások.

Öko-hatékonyság az Airbusnál

Öko elkötelezettség

2007 januárja az Airbus jelentős eredményt ért el: az első olyan vállalat lett a repülőgépgyártási szektorban, amely rendelkezik ISO 14001 (Nemzetközi Szabványügyi Szervezet) 2013 környezetvédelmi előírásokkal. Ez a dokumentum az összes termelési telephelyére és a termeléssel kapcsolatos tevékenységére kiterjedt. 14001-ban az ISO XNUMX újabb három évre sikeresen megújításra került.

Az Airbus kiterjesztette a szabványos környezetirányítási rendszer hatókörét azáltal, hogy integrálja a vállalat gyártási folyamatait és termékeit egy életciklus-megközelítésen keresztül – lehetővé téve a repülőgépek gyártásának feltérképezését, értékelését, ellenőrzését és környezeti hatásainak csökkentését.

Öko kezdeményezések
A környezeti teljesítmény javítására tett erőfeszítései részeként az Airbus a technológia, az épületek és a folyamatok ökohatékony felhasználásának maximalizálására összpontosított a vállalat termelési létesítményeiben világszerte. Ennek az akciónak a lebonyolítására az Airbus elindította a Blue5-öt, a termelési tevékenységei környezeti lábnyomának csökkentésére hozott intézkedési tervet.

Az Airbus Blue5 kezdeményezés öt ökológiai szempontból fontos területet vesz figyelembe a fenntartható termelés érdekében, amelyek mindegyike jelentős fejlesztéseken ment keresztül az elmúlt években: energiatakarékosság, víztakarékosság, hulladékcsökkentés, CO-csökkentés.2 és az illékony szerves vegyületek redukciója.

Itt megemlítünk néhány intézkedést, amelyet a társaság ebben a programban tett; a franciaországi Nantes-i üzemében az Airbus központosított elszívó egységeket használ – amelyek mindegyike egy turbinából és egy körülbelül 100 kW teljesítményű motorból áll – a gyártás során keletkező szénpor felszívására és az olajmaradványok csökkentésére. A németországi hamburgi gyártási körzet műhelyeiben hatalmas energiamegtakarítási lehetőséget fedeztek fel azáltal, hogy egyszerűen felkapcsolták a lámpákat, miután egy ideig nem működtek. A papírfelhasználás csökkentése érdekében a „Follow you” elnevezésű rendszert telepítették, amely kiküszöböli a dokumentumok szükségtelen nyomtatását, így csökkentve a keletkező papírhulladék mennyiségét.

Öko innováció

Az Airbus teljes mértékben támogatja az Aeronautical Research Council (ACARE) hosszú távú európai elképzelését a szén-dioxid-kibocsátás csökkentéséről2 50-re akár 2050%-kal a légi közlekedés okozza (2005-höz képest).

Airbus ECO-EFFICIENCY

Az Airbus elkötelezett amellett, hogy befektessen üzemben lévő repülőgépeinek folyamatos fejlesztésébe, és a legmodernebb technológiákat alkalmazza az új repülőgépek optimalizálása érdekében. Ezt az irányt támasztja alá az Airbus vezető szerepe az Európai Unió „Tiszta Égbolt Közös Technológiai Kezdeményezésében”, amelynek célja olyan új technológiák kifejlesztése, amelyek környezeti javulást hoznak – együttműködve más nagy európai repülőgép-ipari vállalatokkal.

A vállalat 2012 szeptemberében megerősítette elkötelezettségét a Tiszta Égbolt program mellett, és lépéseket tett e tevékenység folytatására a „Clean Sky 2” programon keresztül, amely a 2014 és 2020 között futó eredeti kezdeményezés kiterjesztése.

Az Airbus a légiforgalmi irányítás (ATM) fejlesztését is segíti azáltal, hogy részt vesz a SESAR-ban (Single European Sky ATM Research), egy olyan programban, amelynek célja az Európa-szerte közlekedő repülőgépek ellenőrzésének javítása és a repülőtéri zsúfoltság csökkentése.

Az Additive Layer Manufacturing (ALM) az Airbus és az Airbus Group számos projektjében használt 3D nyomtatási eljárás. Teljesen új megközelítést kínál a termeléshez. Ahelyett, hogy egy alkatrészt szilárd anyagtömbből kivágva nyernénk, rétegről rétegre épül fel. Az elektronokból álló lézersugarat a kívánt anyag (műanyag vagy fém) formázására használják számítógéppel készített rajz alapján.

Az Airbus úttörő szerepet játszott a kompozit anyagok és más fejlett anyagok felhasználásában a repülőgépek tervezésében és gyártásában. A hagyományos anyagoknál megbízhatóbbnak ismert kompozitok csökkentik mind a súlyt, mind a szervizelés során kötelező ellenőrzések számát.

Egy másik dicséretes lépés az Airbus által 2008-ban kétévente megrendezett „Fly Your Ideas” verseny, amelynek célja, hogy a diákokat a repülőgépiparban való karrierre motiválja, új gondolkodásmódot ösztönözve az iparág kihívásainak leküzdésére.

Öko teljesítmény

Az A320neo (új motor opció) a számos termékfrissítés egyike. Az Airbus továbbra is évente mintegy 300 millió eurót fektet be az innovációba, hogy az A320-as család megtarthassa pozícióját az egyfolyosós repülőgépek legfejlettebb és leghatékonyabb családjaként az üzemanyag-fogyasztás tekintetében.

Airbus ECO-EFFICIENCY

Az A320neo 15%-kal üzemanyag-hatékonyabb, mint a többi repülőgép. Ez az új motoropciók (CFM International LEAP-1A és PurePower PW1100G Pratt & Whitney) és a szárny csúcsán található, cápa típusú eszközök segítségével valósul meg. Az A320neo várhatóan 20%-kal csökkenti az üzemanyag- és CO-kibocsátást2 2020-ra.

Az A70 XWB repülőgép-szerkezet súlyhatékonyságának több mint 350%-át fejlett anyagok felhasználásával érik el, 53%-ban titánnal és fejlett alumíniumötvözetekkel kombinálva a kompozit szerkezeteket.

Airbus ECO-EFFICIENCY

A jelenlegi környezetvédelmi előírásokhoz képest az A350 XWB megfelelőségi határértékei lenyűgözőek: 99%-kal a szénhidrogén-kibocsátási határérték alatt, 86%-kal a szén-monoxid-kibocsátási határérték alatt, 60%-kal a füstkibocsátási határérték alatt, és 35%-kal a nitrogén-oxid (NOx) kibocsátási határérték alatt. . Az A350 XWB is "néma szomszéd". A repülőgép által kibocsátott zaj akár 21 dB-lel az ICAO (Nemzetközi Polgári Repülési Szervezet) határértéke alatt van.

Airbus ECO-EFFICIENCY

Az Airbus A380 a fenntartható növekedés megoldásának egy másik kulcsfontosságú eleme, amely a „többet kevesebbel” elérése: a zsúfolt repülőterek forgalmának csökkentése azáltal, hogy több utast szállít kevesebb járattal, hatékonyabban és sokkal alacsonyabb költségek mellett.

Airbus ECO-EFFICIENCY

Airbus ECO-EFFICIENCY

Az A380 volt az első kereskedelmi repülőgép, amelyet 25%-os kompozit anyagok felhasználásával gyártottak, így akár 1,5 tonnát is megtakarított és alacsony üzemanyag-fogyasztással. Ez a repülőgép utasonként körülbelül 3 liter üzemanyagot használ 100 kilométerenként. Tanulmányok 40%-kal alacsonyabb üzemanyag-fogyasztást mutattak ki legközelebbi versenytársához képest.

Ökopartnerségek

Az Airbus légitársaságokkal, kormányzati ügynökségekkel, légiforgalmi irányítási szervezetekkel és hajtóműgyártókkal működik együtt a legjobb és leghatékonyabb megoldások kifejlesztése és megvalósítása érdekében világszerte. Megemlíthetünk itt olyan programokat, mint a „Fenntartható légiközlekedési elkötelezettség program”, „Európai fejlett bioüzemanyag-repülési útvonal” vagy „Tökéletes repülés”.

Ilyen programra példa az Airbus által 2014-ben a British Airways, a Heathrow repülőtér és a NATS (az Egyesült Királyság vezető léginavigációs szolgáltatója) együttműködésében elindított kezdeményezés, amelynek célja az érintettek számának csökkentését célzó működési eljárások tanulmányozása és fejlesztése. zaj miatt a londoni Heathrow repülőtér körül. Ez a projekt a méretének legcsendesebb repülőgépe, az Airbus A380 képességeit használja, és azt vizsgálja, hogy mindezek az entitások hogyan tudják tovább csökkenteni a repülési műveletekből származó zaj helyi közösségekre gyakorolt ​​hatását.

Airbus ECO-EFFICIENCY

Öko szolgáltatások

„Környezetbarát” repülőgépei mellett az Airbus olyan kezdeményezéseket is támogat, amelyek növelik az üzemanyag-fogyasztást az üzemeltetők számára a kereskedelmi szolgáltatások során – akár repülés közben, akár a földön.

A repülés közbeni működési hatékonyság további optimalizálása érdekében a vállalat – leányvállalatán, az Airbus Prosky-n keresztül – számos partnerrel együttműködve olyan új légiforgalmi irányítási (ATM) megoldásokat dolgozott ki, amelyek a kereskedelmi repülőgépek irányításával csökkentik az üzemanyag-fogyasztást.

A következő 12.000 évben több mint 20 XNUMX repülőgépet szerelnek le. E tekintetben az Airbus választ ad arra, hogy ezeket a repülőgépeket környezetbarát módon kell kezelni.

2005-ben az Airbus volt az első gyártó, amely a PAMELA elnevezésű dedikált demonstrációs projekttel megoldásokat fejlesztett ki a nyugdíjba vonuló repülőgépekhez. Ennek a tanulmánynak az volt a célja, hogy megvizsgálja és új, öko-hatékony szabványokat állítson fel a repülőgépek élettartamának végén történő kezelésére.

Az Airbus a Tarmac Aerosave-vel együtt egy módszert alkalmazott az Airbus repülőgépek teljes skálájának szétszerelésére és újrahasznosítására ökológiai és pénzügyi szempontból. A repülőgépek akár 90%-át újrahasznosítják vagy újrahasznosítják. A Tarmac Aerosave platformmal az Airbus és partnerei külön központot hoztak létre a franciaországi Tarbes repülőtéren és a spanyolországi Teruel repülőtéren, ahol a repülőgépeket felelős biztonsági és környezetvédelmi feltételek mellett leállítják, szétszerelik és újrahasznosítják.

Bár a statisztikák azt mutatják, hogy a légiközlekedési ipar felelősen fejlődött a környezet felé, nagyra értékeljük az Airbus azon erőfeszítéseit, hogy ezt a tendenciát a repülőgépipar más szervezeteivel együtt folytathassa, és példaképként lépjen fel. Ez különösen létfontosságú a légiközlekedési ipar rendkívül gyors fejlődésének jelenlegi összefüggésében.

Válaszolj

E-mail címed nem kerül nyilvánosságra.