Fegyelem lecke a japánoktól és a lángokba borult gép teljes evakuálása!

0 698

Után tragikus repülőgép-szerencsétlenség Japánban, amelyben két repülőgép vett részt (egy Airbus A350-es utasszállító és egy de Havilland Canada DHC-8-315Q MPA), megtudjuk, hogy minden utast időben evakuáltak, mielőtt a polgári repülőgépet teljesen ellepték volna a lángok. Sajnálatos módon, A japán parti őrség DHC-8-as gépében öten meghaltak.

Ha megnézzük a Japan Airlines Airbus A350-900-as roncsairól készült képeket, azt gondoljuk, hogy csak a csoda akadályozta meg a további áldozatokat. Csoda vagy fegyelem tett különbséget élet és halál között?

Az utasok evakuálása 90 másodperc alatt megtörtént

A tokiói repülőtéren leszálláskor kigyulladt Japan Airlines gép mind a 379 utasát és személyzeti tagját rekordidő alatt – 90 másodperc alatt – sikerült biztonságosan evakuálni. Az evakuálás három funkcionális csúszdán történt, a gép kifutópályára való leszállása miatt.

Ráadásul a csúszdákat nem lehetett megfelelően kihelyezni, mivel sokkal meredekebb volt a lejtésük, mint "ideális" helyzetben. Ehelyett az utasok anélkül hagyták el a gépet, hogy megpróbálták volna megszerezni a poggyászukat, ami "fő tényező" volt, amely hozzájárult az evakuálás sikeréhez - írja a BBC.

Három csúszda működőképes és elérhető evakuálásra

A csúszdákkal kapcsolatos problémák ellenére az evakuálás hibátlanul zajlott. A BBC által megkérdezett légiközlekedési szakértők kijelentették, hogy a kiürítés sikere mind a személyzet professzionalizmusának, mind az utasok „fegyelmének” köszönhető, akik ilyen helyzetekben szigorúan betartották a biztonsági protokollokat. Így a Japan Airlines járatának utasai a legénység tagjaitól előzetesen kapott instrukciók alapján azonnal a vészkijáratokhoz mentek, még kézipoggyászukat sem vették fel. A BBC által megkérdezett légiközlekedési szakértők szerint ez a részlet kulcsfontosságú volt az evakuálás sikere szempontjából.

"Az általam látott összes feljegyzés szerint egyetlen utast sem láttam poggyásszal leszállni. Ha a gépen utazók megpróbálták volna magukkal vinni a kézipoggyászukat, az rendkívül veszélyes lett volna, mert megnehezítette volna a evakuálást.” – mondta Ed Galea, repülési szakértő.

Kiürítési nehézség

Ráadásul a pilótáknak nagy gondot okoztak a Japan Airlines gépének, az Airbus A 350-esnek a kifutópályára juttatása.„Ez a baleset messze nem volt az ideális körülményektől. Leszállás után a gép orral lefelé állt, ami megnehezítette az utasok mozgását a belsejében” – mondta a szakértő.

Ezenkívül a repülőgép helyzetéből adódóan csak három csúszda volt működőképes. Ezek rosszul teljesítettek, ami további veszélyt jelentett a kiürítésben. Ráadásul a kommunikációs rendszer sem működött, így a legénység tagjainak megafonokat kellett használniuk, hogy hallassák utasításaikat. Egy utas szenvedett néhány zúzódást, 13 másik személy pedig "fizikai kényelmetlenség miatt" igényelt orvosi ellátást - közölte a légitársaság.

Az utasok fegyelme

"Azonnal utasítottak minket, hogy üljünk le, így mindenki biztonságos pozíciót foglalt el, majd evakuálták a repülőgépet– mondta az egyik utas. Elmondása szerint a repülőszemélyzet pontos utasításokat adott a pánikba esett utasok megnyugtatására. A fedélzeten tartózkodó utasok higgadtan reagáltak, és sikerült biztonságosan evakuálniuk.

Az Airbus 350-es repülőgép utasai a gép modelljének köszönhetően kaptak még egy esélyt. Ez az első komolyabb incidens egy A350-essel, és a légiközlekedési szakértők szerint a repülőgép anyagai lassabban terjedtek a tűzben, mint a régebbi modelleknél. Így a legénység tagjainak idejük jutott a biztonságos evakuálás megszervezésére, mielőtt a tűz teljesen elnyelte volna a gépet.

Válaszolj

E-mail címed nem kerül nyilvánosságra.