ANAT: A Romániába való beutazás jelenlegi feltételei súlyosan érintik a hazánkba látogatni kívánó román állampolgárok és külföldi állampolgárok szabad turistamozgását

1 7.468

Az ANAT vészharangot fúj a romániai utazási körülmények miatt. számú CNSU határozata szabályozza a Romániába való beutazás feltételeit. 111 / 6.12.2021., majd a határozatban folytatta. A 2. súlyosan érinti a Romániába látogatni kívánó román állampolgárok és külföldi állampolgárok szabad turistamozgását, mélyen diszkriminatív és ellentmondásos az Európai Unió más tagállamai által előírtakhoz képest.

Gazdasági szempontból ezek súlyosan érintik a román turizmus és a nemzetközi fuvarozók tevékenységét, a foglalások törlésének új hullámát, valamint az új foglalási igények számottevő csökkenését vonják maguk után; a legbeszédesebb példa a Romániába és onnan induló járatokat üzemeltető légitársaságok több száz törölt menetrend szerinti járata.

Ezzel kapcsolatban az Utazási Irodák Országos Szövetsége (ANAT) és az Incoming Romania Association (AIR) nyílt levelet küldött Prof. Univ. Dr. Alexandru Rafila egészségügyi miniszternek és Constantin-Daniel Cădariunak, a vállalkozási és turisztikai miniszternek.

Társadalmi szempontból a turistákra rótt, az országba való visszatérés előtti tesztelési kötelezettség félelmet keltett attól, hogy pozitív eredménnyel (a visszaút elvesztésével, előre nem látható költségekkel, ill. idegen országban ismeretlen karantén), ami esetenként akár álpozitív is lehet (a PCR-tesztek hibahatára kb. 5%), de ennek pusztító következményei az utazóra és a szolgáltatáscsomag végrehajtásáért felelős ügynökségre nézve továbbra is fennállnak. nehezen kezelhető.

A legsajnálatosabb hatást azonban az immunizált utazókra (oltással vagy utófertőzéssel) rótt kötelezettségek jelentik: egyrészt az oltási kampányt szabotálják, hiszen köztudott, hogy a fő ok, ami miatt a bizonytalanok tömegét az útra terelték. a védőoltás a mozgás szabadsága volt, másrészt az utazók három lehetőség közül választhatnak, amelyek mindegyike sajnálatos és beláthatatlan következményekkel jár: vállalják a pozitív vagy hamis pozitív PCR-eredmény kockázatát, mielőtt visszatérnek Romániába, a fent leírt következményekkel; karanténba helyezni akkor is, ha egészséges (mind az egyénre, különösen, ha foglalkoztatott, mind a munkáltatóra, mind a társadalombiztosítási költségvetésre nézve negatív következményekkel jár); hamisan azt állítja, hogy egy EU-országból érkezett, ahelyett, hogy bejelentené az utazás tényleges eredetét (nagyon lehetséges, de költséges is ellenőrizni, különösen az EU tagállamaiba tartó csatlakozó járatok esetében). Nagyra értékeljük a kormány képviselőinek nyitottságát, akikkel eddig tárgyaltunk, és reméljük, hogy ez a helyzet gyorsan megoldódik” – húzza alá Dumitru Luca, az ANAT elnöke.

A legfrissebb statisztikák azt mutatják, hogy a COVID 19 egyik törzse sem honos egy adott földrajzi területen, és még ha ilyen helyzetek is előfordulnak a jövőben, csak ezen a területen kellene korlátozni az utazást. Ezen okok miatt, de a harmadik országokban zajló védőoltási kampány előrehaladása alapján is, az Európa Tanács közzétette azon harmadik országok „fehér listáját”, amelyek esetében el kell távolítani az utazási korlátozásokat; a lista kéthetente frissül, és olyan országokat tartalmaz, mint Kína, Chile, Dél-Korea, az Egyesült Arab Emírségek, Peru, Katar stb.

Nem szabad megfeledkezni arról is, hogy az Európai Unión kívüli 33 állam és terület vette át a digitális tanúsítványrendszert (ún. "zöld tanúsítványok"), összekapcsolta adatbázisait az Európai Unióval, és kölcsönösen elismeri egymást. . Ide tartoznak a román turisták kedvenc úti céljai és a potenciális beutazó turisztikai piacok is: Albánia, Örményország, Zöld-foki-szigetek, Svájc, Egyesült Arab Emírségek, Grúzia, Izrael, Moldova, Montenegró, Marokkó, Norvégia, Szerbia, Tunézia, Törökország, Ukrajna stb. legalábbis ennél a listánál nem indokolt további feltételek előírása az uniós államból való visszatérés esetén fennálló feltételek mellett.

25.01.2022-én Az Európa Tanács új ajánlást fogadott el összehangolt megközelítéssel a biztonságos szabad mozgás elősegítése érdekében a COVID-19 világjárvány idején. Ez az ajánlás 1. február 2022-jén lép hatályba, ugyanazon a napon, mint a COVID-ról szóló digitális tanúsítványról szóló rendeletet módosító felhatalmazáson alapuló jogi aktus, amely 270 napos elfogadási időszakot ír elő az oltási tanúsítványok esetében.

Az új ajánlás szerint a COVID-19-hez kapcsolódó intézkedéseket az egyén státuszának, és nem a regionális szintű helyzetnek a figyelembevételével kell alkalmazni, kivéve azokat a területeket, ahol a vírus nagyon magas szinten terjed. Ez azt jelenti, hogy a fő meghatározó tényezőnek az utazó helyzetének kell lennie a COVID-19 elleni védőoltás, a tesztelés vagy a COVID-19 gyógyítása tekintetében, amit egy érvényes EU-s digitális COVID-tanúsítvány igazol. A személyalapú megközelítés lényegesen egyszerűsíti az alkalmazandó szabályokat, és nagyobb átláthatóságot és kiszámíthatóságot biztosít az utasok számára.

Válaszolj

E-mail címed nem kerül nyilvánosságra.