A Dunán átívelő függőhíd Brăilától - hosszú út az ígérettől a teremtésig!

A Brăila felőli Dunán átívelő függőhíd története Ceausescu idejében, az 1980-as években kezdődött. Az akkori kommunista rezsim több hidat akart építeni a Dunán, és megígérte, hogy az ország minden régióját nagysebességű utak kötik majd össze. .

A brăilai Duna-híd - 40 éves ígéret

Csak hát a Brăila felőli Duna-híd több mint 40 éve az ígéretek stádiumában maradt. A választási kampányok a forradalom után is rendelkeztek a kormányprogramban ennek a hídnak a megépítéséről. Az emberek évtizedek óta reménykednek és szavaznak. Remélték, hogy eljön az idő, amikor Tulcea megyét Brăila és Galați megye köti össze egy híddal, egy egyszerű híddal, amely sok tíz perccel lerövidíti az ország ezen szegletébe való utazás időtartamát.

Akik Măcin - Brăila - Galațiban és Dobrudzsa északi részén élnek, biztosan tudják, mit jelent néha végtelen sorokban várakozni, hogy átkelhessenek a Brăila-i vagy Galați-i kompon. Nem beszélve a zord téli körülményekről, amikor a fagy és az erős szél akadályozza a kompokat.

Több évtizedes ígéretek után 15. január 2018-én írták alá a nagyhíd építésére vonatkozó szerződést. Az Astaldi - IHI Infrastructure Systems cégcsoport nyerte a brăilai Duna függőhíd megépítésére kiírt, nagy vitát kiváltó pályázatot.

A Brăila felőli Dunán átívelő híd egy építkezés alatt álló közúti függőhíd Brăila község (Brăila megye) és Smârdan (Tulcea megye) község között Romániában. Része az Általános Közlekedési Főtervnek. A híd a Buzău - Brăila - Tulcea - Constanța gyorsforgalmi út része, egy 2020-2030 közötti időszakban tervezett út, amely Észak-Munténia és Dél-Moldova északi Dobrudzsával köti össze.

Függőhíd a Dunán - Mihai Mugurel

A brăilai Duna-függőhíd műszaki adatai

A függőhíd teljes hossza 1.974,30 m, a központi nyílása 1.120 méter, két oldalsó nyílása pedig 489,65 és 364,65 méter lesz. A híd függőleges szelvénye 38 m-re lesz a maximális árvízszinttől, így megfelel a dunai hajózás feltételeinek. A felfüggesztési rendszer egy főkábelt és a fedélzet és a főkábel közötti függőleges összekötő rudakat tartalmaz, a horgonyblokkok pedig a talajba vannak integrálva, és a dunai gátakon kívül helyezkednek el.

A Brăila felőli függőhíd teljes szélessége 31,70 méter. A hídon lévő út 22,00 méteres lesz, és 4 db, egyenként 3,50 m széles forgalmi sávból, 4 db 0,5 m széles keretsávból, két 1,50 m széles járdából és egy 3,00 m széles terület mediánból áll majd. mindkét oldalon további 2 sáv a gyalogos, kerékpáros és karbantartási forgalom számára, a járdák egyenként 2,80 m szélességűek.

Függőhíd a Dunán - Románia legmagasabb épülete

A Duna-híd pilléreinek megemelésekor közel 2 métert haladt előre, minden nap. A pillérek öntése folyamatos rendszerben történt. A zsaluzat lézerrel vezérelve lehetővé tette a pillérek folyamatos öntését, így a hét 24 napján a nap 24 órájában működött.A híd két, egyenként 7 méteres lába gyakorlatilag a legmagasabb építmény. Romániából (kéményeken vagy antennákon túl).

A hídfedélzetet tartó hatalmas acélkábelek 81000 16 kilométernyi acélhuzalból állnak majd. A vezetékek fonva lesznek, és 6.700 szálat alkotnak, amelyek két, egyenként két kilométer hosszú kábelt alkotnak. A két kábel össztömege meghaladja a XNUMX tonnát.

A híd fém fedélzetének 86 szakasza lesz

Mindegyik kábel 60 centiméter átmérőjű, és hevederek segítségével fogja megtámasztani a fém fedélzetet. Minden parton a kábeleket egy horgonyblokkban rögzítik. A fémfedélzet minden szegmensének átlagos tömege 250 tonna. A fémfedélzetnek összesen 86 szegmense lesz, amelyek össztömege meghaladja a 20.800 XNUMX tonnát.

A Brăila hídon minden hídszerelvényhez párátlanító rendszer fog működni, beleértve a fém burkolatot és a kábeleket is. A kábeleket kívülről tömítettséget biztosító védelemmel szigetelik, a belső levegőt pedig tartósan párátlanítják és ellenőrzik a korróziógátló környezet biztosítása érdekében.

Normális esetben 2023-ban kell elkészülnie a munkának, de az ígéretek szerint 2022 végéig a Dunán átívelő függőhídon utazhatunk Brăilába.