50 éve az első mobiltelefonról indított telefonhívás!

0 242

3. április 1973-án Marty Cooper egy utcasarkon állt New Yorkban, és előhúzott egy telefonkönyvet a zsebéből. Aztán beleütött egy számot egy nagy, krémszínű készülékbe, és a füléhez tette, miközben a járókelők csodálkozva nézték.

Mr. Cooper, a Motorola mérnöke felhívta kollégáját a rivális Bell Laboratories-ban, hogy diadalmasan közölte vele, hogy "személyes, hordozható mobiltelefonról" hív. – Azt hiszem, a fogát csikorgatta – nevet a 94 éves férfi.

A Bell Labs inkább egy autóalapú telefon fejlesztésére összpontosított, mondja. „El tudod ezt képzelni? Már több mint 100 éve le voltunk kötve otthonunkhoz és irodáinkhoz ezzel a rézhuzallal, most pedig az autóinkhoz lesz kötve?” Cooper és Motorola nem értett egyet ezzel a Bell által kidolgozott koncepcióval, és a történelem bebizonyította, hogy igazuk volt.

A mobiltelefon működési koncepciója ugyanaz, mint 50 évvel ezelőtt

Az első telefonhívás működésének alapjai nem sokat változtak. A telefon az Ön hangját elektromos jellé alakítja, amely rádióhullámot modulál. A rádióhullám eljut egy adó/vevő reléhez, majd a hívott személyhez. Ha megfordítja a folyamatot, az adott személy hallja a beszédet.

A mai mobiltelefonok azonban felismerhetetlenek az akkori Motorola által kifejlesztett modellhez képest. Marty Cooper prototípusának kereskedelmi változata, a Motorola Dynatac 8000X 11 évvel az első hívás után, 1984-ben jelent meg. Ma 9.500 fontnak (11.700 XNUMX dollárnak) megfelelő áron kerülne forgalomba – mondja Ben Wood, a Mobiltelefon Múzeum vezetője. "Alapvetően csak tárcsázta a számot és hívta" - magyarázza Wood úr.

Nem volt benne kamera és nem volt sms. Harminc perc beszélgetéshez számítson 10 órára az akkumulátor feltöltéséhez. A készenléti idő 12 óra volt. A tetején egy 6 hüvelykes (15 cm) antenna volt. Súlya is 790 g volt, ami majdnem négyszer akkora, mint egy iPhone 14.

Cooper urat azonban továbbra sem nyűgözi le a telefonok tervezése 2023-ban, bár bevallja, soha nem sejtette, hogy a telefonok egy napon hordozható „szuperszámítógépek” lesznek kamerákkal és internet-hozzáféréssel.

„Szerintem a mai telefon nem optimális. Ez tényleg nem túl jó telefon sok szempontból” – mondja.

Úgy véli, hogy a mesterséges intelligencia a jövőben vagy készít, vagy kiválaszt alkalmazásokat a telefontulajdonosok számára az egyéni igények alapján. Azt is hiszi, hogy egy napon a készülék figyelemmel kíséri egészségünket, maximalizálja termelékenységünket és mérhetetlenül javítja életünket. Egy ponton még azt is felveti, hogy ez segíthet a háborúk megszüntetésében.

"A mobiltelefon önmagában nem megy" - ismeri el. – De ez lesz ennek a nagyszerű jövőnek a központi eleme. Annak ellenére, hogy panaszkodik a modern társaira, Mr. Cooper láthatóan titokban továbbra is rajong a készülékért, amelyet 50 évvel ezelőtt tartott először a füléhez azon a New York-i utcasarkon. "Még mindig a mobiltelefon-forradalom elején járunk" - mondja.

Válaszolj

E-mail címed nem kerül nyilvánosságra.