A RYANAIR és a WIZZ Air megkérdőjelezi a hiányos légitársaságoknak nyújtott állami támogatást

0 729

2020 márciusáig a COVID-19 világjárvány több ezer repülőgépet szállt le, és súlyosan érintette a légi közlekedést és a turizmust. Elmondhatjuk, hogy több tucat légitársaság rossz lábát fogta, amelyek pénzügyi problémákkal küzdöttek az új koronavírus okozta nagy válság előtt. Néhány légitársaság elkerülhetetlenül beszüntette működését a járvány idején, mások pedig kormányzati támogatást kértek a válság leküzdéséhez.

Az IATA, az utazási irodák és a légitársaságok nyomást gyakoroltak a világ kormányaira, hogy támogassák a két kormány által támogatott iparágat a nehéz időszak leküzdésében. Még Romániában is jóváhagyták állami támogatás és állami garanciák a TAROM és a Blue Air számára. Nyilvánvaló, hogy ezeket olyan feltételek alapján nyújtották, amelyeket a légitársaságok vállaltak annak érdekében, hogy nyereségesek legyenek, és adott esetben vissza tudják fizetni a pénzügyi támogatást.

Ebben az őrületben van két légitársaság, amely anyagi tartalékokból tudott fennmaradni és itt a RYANAIR-ről és a Wizz Airről beszélünk. 2020 március végén A Wizz Air lenyűgöző készpénzkészlettel rendelkezett 1.5 milliárd euróból.

A Wizz Air vitatja a Blue Airnek és a TAROM-nak felajánlott állami támogatást

A Ryanair, Európa legnagyobb fapados légitársasága 16 európai vállalatnak nyújtott állami támogatás visszavonása miatt indított pert, és május 19-én aratta első győzelmét. Az Európai Unió Elsőfokú Bírósága két megsemmisítés iránti keresetnek adott helyt, a TAP Portugáliának és a KLM-nek nyújtott támogatásokra vonatkozó keresetnek. Ezek az első olyan döntések, amelyek precedenst teremtenek. Ez azután történt, hogy az EU Bírósága az év elején elutasította a Ryanair fellebbezését a SAS, a Finnair és az Air France ellen.

A Ryanair szerint több mint 30 milliárd eurót nyújtottak állami támogatás formájában uniós vállalatoknak, és ez a következő tíz évben torzítja a piacot az uniós bíróság döntése szerint.

A Wizz Air légitársaság a maga részéről vitatja a TAROM és a Blue Air által kapott állami támogatást. A WizzAir kifogásolta a TAROM-hoz januárban kapott állami támogatást, egy hónappal ezelőtt pedig a Blue Air esetében is.

A két társaság fellebbezésében azt is megemlíti, hogy sok légitársaság évek óta veszteségesen repül, vádolva a rossz gazdálkodást. Az állami támogatás csak meghosszabbítja e cégek kínját és "elrontja" a piacot. Tisztességtelen versenyről van szó azon cégek részéről, amelyek a hatóságok támogatása nélkül teljesítettek.

Hogy ebben a helyzetben mi fog történni, azt még várni kell, hiszen a TAP Air Portugal és a KLM esetében már van precedens a segélyek visszavonására.

Válaszolj

E-mail címed nem kerül nyilvánosságra.