A fehérorosz Lukasenko-rezsim "eltérített" egy Minszkbe tartó RYANAIR repülőgépet, hogy letartóztassa Alekszandr Lukasenko jelenlegi elnök ellenfelét.

0 1.300

23. május 2021-án, vasárnap délelőtt soha nem látott légiközlekedési eseményre került sor. A RYANAIR által üzemeltetett FR4978 Athén - Vilnius járatot a Lukasenko-rezsim parancsára Minszkbe irányították. A kereskedelmi repülőgép elfogására vonatkozó parancsot állítólag maga Alekszandr Lukasenko elnök adta ki. 

A gép fedélzetén 123-an tartózkodtak, köztük Roman Pratasevic, aki a Telegramon a Nexta csatorna alapjait fektette le, így az egyik fő Alekszandr Lukasenko elleni hírforrás lett. Ellenséges a fehérorosz vezetővel szemben, és segített a tiltakozások koordinálásában.

A gép elfogását és Minszk felé irányítását egy MiG-29-es géppel végezték azzal az ürüggyel, hogy bomba volt a fedélzetén. Kiderült, hogy minden Alekszandr Lukasenko nagyon jól megszerkesztett akciója volt. A nemzetközi sajtó arról is beszámolt, hogy a gép fedélzetén 5 KGB-ügynök, a fehérorosz biztonsági szolgálat tartózkodott.

A Boeing 737-800 RYANAIR repülőgép terelése

A Boeing 737-800 Ryanair repülőgép átirányítása Minszkbe

A Boeing 737-800 (SP-RSM) RYANAIR repülőgép 20 óra 47 perckor szállt fel Minszkből, fedélzetén 117 utassal, 6-tal kevesebben, mint az Athénból induló eredeti járaton. 21:27-kor landolt Vilniusban, a végállomáson.

A Lukasenko-rezsim fehéroroszországi lépései erős bírálatokat és heves reakciókat váltottak ki az európai vezetők részéről. BBC.

Gitanas Nauseda litván elnök "csúnya cselekedetekkel" vádolta meg Fehéroroszországot, míg Edgars Rinkevics lett külügyminiszter szerint Fehéroroszország lépése "ellentétes a nemzetközi joggal".

Görögország és Franciaország kifejezte haragját. Mateusz Morawiecki lengyel miniszterelnök kijelentette: "Egy polgári repülőgép eltérítése példátlan állami terrorcselekmény, amely nem maradhat büntetlenül".

A német külügyminisztérium közölte, hogy Fehéroroszországnak haladéktalanul meg kell magyaráznia Pratasevics elrablását és állítólagos letartóztatását.

Jens Stoltenberg NATO-főtitkár szerint ez "súlyos és veszélyes incidens".

Az ENSZ Polgári Repülési Ügynöksége, az ICAO aggodalmának adott hangot egy "látszólagos kényszerleszállás" miatt, amely "sértheti a Chicagói Egyezményt", amely a légtérre és a repülőgépek biztonságára vonatkozó szabályokat rögzít.

Nagy-Britanniában Tom Tugendhat, a képviselőház külügyi bizottságának elnöke azt mondta, hogy "egy repülőgép leszállásra kényszerítése az ellenzék hangjainak elhallgattatása érdekében a demokrácia elleni támadás".

RYANAIR nyilatkozat

A Ryanair ír légitársaság megerősítette az incidenst, és közölte, hogy a fehérorosz hatóságok biztonsági fenyegetésre figyelmeztették. Szerencsére "nem találtak semmit"!

"A Ryanair értesítette az illetékes nemzeti és európai biztonsági és biztonsági ügynökségeket, és őszintén elnézést kérünk minden utastól, akit ez a sajnálatos késés érintett, amely a Ryanair befolyásán kívül volt." - derül ki a cég sajtóközleményéből

Reméljük, ez a helyzet nem csak a kijelentések szintjén marad. Kérdések merülnek fel a levegő szabadságával kapcsolatban: mennyire lehetnek sebezhetőek más járatok az ilyen viselkedéssel szemben? Vannak, akik már agressziónak vagy állami terrorizmusnak, a sikkasztás egy formájának nevezik. Veszélyben voltak az utasok? Milyen precedenst lehet teremteni? El kell távolítani a járatokat a fehérorosz légtérből?

Majd kiderül, mi lesz!

Látva, hogy mi történik Fehéroroszországban, jobban értékelhetjük azt a tényt, hogy Romániában még mindig szól a véleménynyilvánítás szabadsága, és nem jön a MiG, hogy elhallgattasson minket. Ugyanakkor lehet, hogy jobban értékeljük Románia EU-beli jelenlétét!

Válaszolj

E-mail címed nem kerül nyilvánosságra.