Új FAA szabályok: a légiutas-kísérők minimum 10 óra pihenőidőre jogosultak!

0 332

A légitársaságoknak legalább 10 óra pihenőidőt kell biztosítaniuk a műszakok között a légiutas-kísérőknek, a pilótákéval egyidőben, az Egyesült Államok Szövetségi Légügyi Hivatala által kedden bejelentett új szabály értelmében.

A többletórás pihenőidő bejelentése két és fél embert próbáló év után jelent meg a légiutas-kísérők számára, akik a járvány során megnövekedett rakoncátlan utasok incidenseivel, beleértve a verbális és fizikai támadások számát is.

A jelenlegi szabályok szerint a légitársaságoknak legalább kilenc óra pihenőt kell biztosítaniuk a légiutas-kísérőknek a műszakok között, de ez bizonyos körülmények között akár nyolc óra is lehet. Ha figyelembe vesszük a repülőterekre és onnan való utazás idejét, valamint az éjszakai szállást, a légiutas-kísérők mindössze öt-hat órát aludhatnak.

"Első kézből mondhatom, hogy a személyzet jól kipihent tagjai fontosak a biztonság szempontjából" - mondta Billy Nolen, az FAA megbízott adminisztrátora, a légitársaság korábbi pilótája, és bejelentette az új szabály aláírását a Washington DC repülőtéren, a Reagan Nationalban tartott sajtótájékoztatón.

"Mint bármelyik pilóta elmondhatja, nem tudunk repülőgépet vezetni légiutas-kísérőink biztonsági szakértelme és támogatása nélkül" - tette hozzá Nolen. „A légiutas-kísérőket arra képezték ki, hogy vészhelyzetekben intézkedjenek, elsősegélyt nyújtsanak, evakuálást hajtsanak végre és orvosi vészhelyzeteket kezeljenek. És amint láttuk, a frontvonalban vannak rakoncátlan utasokkal, akik veszélyeztethetik a járat és a többi utas biztonságát” – mondta.

Nelson szerint a fáradtsággal és egészséggel kapcsolatos tanulmányok „meghatározták, hogy nemcsak a fáradtság volt gyakori a sorainkban, hanem a pihenés hiánya is hozzájárult az egészségügyi problémákhoz”, beleértve a rák, valamint a szív- és légúti problémák fokozott kockázatát.

Nelson szerint a járvány jelentősen megnövelte a légiutas-kísérők stresszét és fáradtságát, és megjegyzi, hogy „a járvány során hosszabb nappalokkal és rövidebb éjszakákkal kell megküzdeniük csökkentett menetrendekkel, valamint az összes harcias utassal, amellyel szembe kellett nézniük”.

Míg egyes regionális légitársaságok légiutas-kísérők, pilóták és kisegítő személyzet hiányával szembesülnek, az új szabály várhatóan nem fogja annyira megterhelni a légitársaságok személyzetét, hogy az járatok késéséhez és törléséhez vezetne. Az iparág légitársaságai az elmúlt évben felpörgették a munkaerő-felvételt, hogy kielégítsék a légi utazások iránti növekvő keresletet.

A 10 órás pihenőidő új szabálya 90 napon belül lép életbe, és több légitársaság, köztük az American, a Southwest és a United is éppen az új szakszervezeti szerződésekről tárgyal a légikísérőkkel.

A légiutas-kísérők szakszervezetei évtizedek óta lobbiztak a pihenőidő meghosszabbításáért, de kimaradtak abból a jogszabályból, amely több évvel ezelőtt megnövelte a pilóták minimális pihenőidejét.

A Kongresszus végül felhatalmazta az FAA-t, hogy dolgozzon ki egy rendeletet a légiutas-kísérők minimális pihenőidejének növelésére a 2018-as újraengedélyezési törvényben, de a Trump-kormány soha nem tette meg. A Biden-adminisztráció tavaly ősszel javasolta az új szabályt, az FAA olyan jelentésekre hivatkozva, miszerint "lehetséges, hogy a fáradtság összefügg a biztonsági és védelmi feladatok rossz teljesítésével".

A javaslattal kapcsolatos nyilvános megjegyzésekben a hét legnagyobb amerikai légitársaságot képviselő Airlines for America csoport azt mondta, hogy a 10 órás pihenőidő jelentősen megnövelheti a munkaerő- és képzési költségeket, és tagjainak 750 év alatt több mint 10 millió dollárjába kerülhet.

Válaszolj

E-mail címed nem kerül nyilvánosságra.