Több légitársaság panaszt nyújtott be az Európai Bizottsághoz Franciaország ellen

Az International Airlines Group (IAG), a Ryanair, az easyJet és a Wizz Air panaszt nyújtott be az Európai Bizottsághoz Franciaország ellen, mert az országban a légiforgalmi irányítók sztrájkjai korlátozzák az Európai Unión belüli szabad mozgás alapvető elvét.

0 597

A légitársaságok nem kérdőjelezik meg a sztrájkjogot, de úgy gondolom, hogy a francia hatóságok megsértik az uniós jogot, mert nem adnak engedélyt arra, hogy sztrájkok idején Franciaország felett repüljenek.

Az ilyen járatok utasaitól megtagadják az alapvető jogot, hogy szabadon utazhassanak a sztrájk által nem érintett tagállamok között.

Eddig 300 százalékkal nőtt a francia forgalomirányítók sztrájkja 2017-hez képest. A múlt hónapban a francia szenátus megerősítette, hogy Európában csak Franciaország a felelős a járatok késésének 33%-áért.

A Szenátus kimondja azt is, hogy a sztrájkjogot egyensúlyban kell tartani a közszolgáltatási kötelezettséggel.

Az Európai Bizottsághoz fordultak Franciaország ellen

Willie Walsh, az IAG vezérigazgatója elmondta: „A sztrájkjognak egyensúlyban kell lennie a szabad mozgással. A francia forgalomirányítók sztrájkjai nemcsak a Franciaországba és onnan induló utasokat érintik, hanem az ország felett átrepülő repülőgépeket is, különösen a Marseille-t és a Földközi-tengert lefedő kiterjedt légteret, amely szintén jelentős késéseknek és fennakadásoknak van kitéve. Ez érinti a légitársaságokat, de jelentős negatív hatással van a turizmusra és a spanyol gazdaságra is."

A panaszokban az áll, hogy ebben az ügyben van jogi precedens. 1997-ben Spanyolország beperelte az Európai Bizottságot, miután sok éven át szenvedett amiatt, hogy a francia gazdák megtiltották a gyümölcs- és zöldségexportot az EU-ba.

Az Európai Bíróság Franciaország ellen hozott ítéletet, mivel a francia hatóságok nem foglalkoztak a gazdálkodók intézkedéseivel, és nem biztosították az áruk szabad mozgását (**).

Michael O'Leary, a Ryanair vezérigazgatója elmondta: „Az európai légiforgalmi irányító hatóságok kritikus időszakhoz közelednek, amikor naponta több száz járatot törölnek vagy késnek, akár a légiforgalmi irányítók sztrájkja miatt, akár azért, mert az európai légiforgalmi irányító rendszer ezt teszi. nincs elég személyzet.

Amikor Görögországban vagy Olaszországban a légiforgalmi irányítók sztrájkolnak, az országok feletti repülések rendesen zajlanak.

Franciaország miért nem teheti meg ugyanezt? A légiforgalmi irányító szolgálatok (különösen Németországban és az Egyesült Királyságban) súlyos időjárási viszonyok és olyan eufemizmusok mögé bújnak, mint a „kapacitáskorlátozás”, holott az igazság az, hogy nincs elegendő légiforgalmi irányítójuk a menetrend szerinti járatok kiszolgálásához.

Ezek a fennakadások elfogadhatatlanok, és arra kérjük az európai hatóságokat és az Európai Bizottságot, hogy tegyenek gyors és határozott lépéseket annak biztosítására, hogy a légiforgalmi irányító szolgáltatók megfelelő személyzettel rendelkezzenek, és hogy a bizonyos területeken áthaladó járatokat ne érintsék nemzeti sztrájkok, amint az gyakran történik Franciaország."

Johan Lundgren, az easyJet vezérigazgatója hozzátette: „Teljes mértékben tiszteletben tartjuk a sztrájkjogot, és konstruktív párbeszédet folytattunk az EU-val és a francia hatóságokkal a légiforgalmi irányítók sztrájkjainak kérdésének megoldása érdekében.

Utasaink sajnos nagyon keveset léptek előre, ezért is tartottuk szükségesnek ezt a fontos lépést, különösen az idei összesített sztrájkok miatt, amelyek eddig összesen 29 naposak."

Váradi József, a Wizz Air vezérigazgatója hozzátette: húzom a húrt.

Ennek a kérdésnek a megoldását prioritásként kell kezelni az európai hatóságok számára annak biztosítása érdekében, hogy Európa polgárai és vállalatai ne legyenek többé fogva a helyi problémák miatt.

Az Eurocontrol szerint idén júniusig több mint 16.000 ezer járatot halasztottak el a francia légiirányítók sztrájkjai miatt, amelyek több mint kétmillió utast érintenek.

Tavaly nyáron az Európai Bizottság azt közölte, hogy 2005 óta körülbelül 357 légiforgalmi irányítói sztrájkot hajtottak végre Európában. Ez évente körülbelül egy hónapnak felel meg, amikor fennakadt a légi közlekedés az Európai Unióban.

Válaszolj

E-mail címed nem kerül nyilvánosságra.