# BIAS2015 – Az Eurofighter Typhoonról James Heald szárnyparancsnokkal (interjú)

1 2.024

Eurofighter Typhoon egy többcélú szuperszonikus vadászrepülőgép, amelyet három vállalat tulajdonában lévő konzorcium tervezett és gyártott: Alenia Aermacchi (21%), Airbus Group (46%) és BAE Systems Military Air & Information (33%). A multinacionális cég neve Eurofighter Jagdflugzeug GmbH, és 1986-ban alakult.

A repülőgép fejlesztése valójában 1983-ban kezdődött a programmal "Jövő európai vadászrepülőgépei”, Nagy-Britannia, Németország, Franciaország, Olaszország és Spanyolország multinacionális együttműködése. A tervezési jogosítványokkal és az üzemeltetési követelményekkel kapcsolatos nézeteltérések miatt Franciaország kilépett a konzorciumból, és megkezdte egy független projekt, a Dassault Rafale fejlesztését. Az első Eurofighter prototípus repülőgép 27. március 1994-én hajtotta végre első repülését. A repülőgép Typhoon nevét hivatalosan 1998 szeptemberében fogadták el, és még ugyanebben az évben aláírták az első gyártási szerződéseket.

A partnernemzetek közötti elhúzódó politikai problémák jelentősen befolyásolták a Typhoon fejlődését. A hidegháború hirtelen vége csökkentette a vadászgépek iránti európai keresletet. A Typhoon csak 2003-ban állt hadrendbe. A gép most az osztrák, brit, olasz, német, spanyol, ománi és szaúdi légierő szolgálatába állt, összesen 571 darabot rendeltek meg (2013-as információ).

Eurofighter Typhoon egy nagyon agilis repülőgép, amelyet úgy terveztek, hogy rendkívül hatékony legyen más repülőgépek elleni küzdelemben. Az F22 Raptor után a második nagy teljesítményű repülőgépnek számít, de ennek ellenére a Raptor körülbelül kétszer drágább.

Eurofighter Typhoon
Eurofighter Typhoon

Az új generációs Typhoon repülőgépek jobban felszereltek a levegő-föld támadási küldetések végrehajtására, és kompatibilisek számos különféle fegyverrel és felszereléssel, beleértve a Storm Shadow és a Brimstone RAF-et. A Typhoon a 2011-es líbiai katonai beavatkozás során kezdett harcolni a Királyi Légierővel és az Olasz Légierővel, felderítő küldetéseket és szárazföldi támadásokat végrehajtva.

Royal Air Force tulajdonosa a legnagyobb ilyen repülőgép flottája (160), és ebből 3-mal jelen vannak a Bukaresti Nemzetközi Repülőkiállításon. Az egyik statikus kijelzőn van, a másik tartalék, a másik pedig magasságban fejlődik.

Echipa Airlines Travel cu James Heald
A Airlines Travel csapata James Healddel

Teodora Iulia Grama (az AirlinesTravel szerkesztője) beszélt a 29. Királyi Légierő Coningby Squadron tisztjével, Lincolnshire, szárnyparancsnokkal James Heald:

Teodora Iulia Grama: Mesélj egy kicsit arról a műsorról, amelyet holnap tartasz a BIAS 2015-ben.

James Heald: Programunk körülbelül 8 percet vesz igénybe, ezalatt körülbelül 3 tonna üzemanyagot használunk fel, és rendkívül zajos. 110 és 600 csomó közötti sebességgel fogunk repülni (kb. 200 és 1100 km/h), és a 3G, ami nagyon kellemetlen, és a + 9G közötti erőhatásoknak leszünk kitéve.

TIG: Mikor tudtad, hogy pilóta akarsz lenni?

JH: Emlékszem, amikor kicsi voltam, és a szüleim elvittek egy légi tüntetésre. Attól a pillanattól kezdve nem akartam mást csinálni. Szerencsés vagyok, vagy 20 éve pilóta vagyok, de ezért van annyi fehér szálam (nevet).

Eurofighter Typhoon
Eurofighter Typhoon

TIG: Hány évesen kezdett el repülni?

JH: A jogosítványomat a jogosítvány megszerzése előtt szereztem meg. 1987-ben szereztem meg a PPL-t (Private Pilot License) egy Cessnán. 17 éves voltam. Csak 2 hónap múlva kaptam meg a jogosítványomat. Azóta repülök, imádom.

TIG: Hány aktív repülési órája van?

JH: Összesen valamivel több mint 4000 óra. Legtöbbjük vadászgépeken készül. Elindítottam a Jaguart, egy egyparancsos repülőgépet, amely már nem üzemel. 3 évet töltöttem az Egyesült Államokban, ahol egy F-18-assal repültem az Egyesült Államok haditengerészetétől Kaliforniában. Nagyon szórakoztató volt, és ami a legfontosabb, tiszta. Ez nem nagyon fordul elő ott, ahol én származom. Amikor visszatértem Angliába, elkezdtem repülni a Typhoonon. 2013 decembere óta a 29. század parancsnoka vagyok.Még 6 hónapom van hátra, majd másnak kell átadnom a parancsnokságot. Ez a nap nagyon szomorú lesz számomra, de szerencsére van még egy kis időm addig. Ez a legjobb munkám, amit valaha is kaptam, és valószínűleg valaha is lesz.

TIG: Milyen érzésekkel repül egy Eurofighter Typhoon-nal, összehasonlítva a többi vadászgéppel, amellyel repült?

JH: A tájfun egy repülőgép, amelyet nagyon könnyen lehet irányítani. Még ha "nagyon rosszul" is pilotálják, rendszerei segítenek és "megbocsátanak". A motorok tapadása kisegíti a bajból. Minden szempontból a legtehetségesebb gép, amellyel repültem. Azok, akik már repültek Typhoonnal, hatalmas mosollyal az arcukon jönnek le róla, és ez azért van, mert élvezet vele repülni. Tehát az összes többi géphez képest, amivel repültem, szerintem jobb.

TIG: Mi a véleményed a Dassault Rafale és az Eurofigher Typhoon összehasonlításáról?

JH: Szerintem a Rafale és a Typhoon sok tekintetben nagyon hasonlítanak egymásra. Ez valószínűleg annak tudható be, hogy a franciák az Eurofighter program részesei voltak mindaddig, amíg úgy döntöttek, hogy felhagynak más országokkal, és elkezdik a Rafale tervezését. Egymás mellett elhelyezve a két sík nagyon hasonló. A tájfunnak azonban valamivel nagyobb ereje van, mint Rafalénak. A holnapi adásban láthatja, hogy a hajtóművek által biztosított teljesítmény mennyire teszi lehetővé számunkra, hogy közvetlenül a felszállási manőverből kilépjünk.

Eurofighter-Typhoon-4

TIG: Akkor azt mondanád, hogy ez egy pontot jelent az angoloknak és nullát a franciáknak?

JH: (Nevet) Soha nem repültem a Rafale-el, de úgy néz ki, mint egy nagy teljesítményű repülőgép, és ahogy mondtam, nagyon hasonlít a Typhoonra. Biztos vagyok benne, hogy a franciák azt mondják majd, hogy Rafale jobb, mint a Typhoon. Ez normális, mindannyian szeretjük azokat a repülőgépeket, amelyeken repülünk. A tájfun 7 különböző országban működik, bizonyította harci képességeit, napról napra fejlesztik, és rengeteg potenciált rejt magában. Nagyon nagy szárnya, nagyszerű vezérlőrendszerei és nagy teljesítménye van. Az ég a határ, ha az Eurofighter Typhoonról van szó, és biztos vagyok benne, hogy bármit megküzdök. De azt hiszem, azt várja tőlem, hogy ezt mondjam, nem?

TIG: Az egyik tájfunnak, amit kitalált, különleges színe van. Ami?

Eurofighter Typhoon - festés évfordulója
Eurofighter Typhoon - festés évfordulója

JH: Az igaz! Ez a festmény a 29. Royal Air Force Coningsby század századik évfordulóját jelöli. A "rubinvörös" és a "pezsgőarany" színeket a század jelvényei ihlették. A jelvényen egy egeret zsákmányoló, repülõ sas és az „Impiger et acer” (energiás és lelkes) mottó látható. A gép farkán vannak más gépek is, amelyek az elmúlt 100 évben repültek a században. Ez idő alatt a század a második világháborúban harcolt. Mi vagyunk a világ egyik legrégebbi vadászrepülő-százada, és mi voltunk a második Eurofighter Typhoon-nal felszerelt brit század. Úgy gondolom, hogy a repülőgép fantasztikusan néz ki, és igazi tisztelgés mindazok előtt, akik a 29. században szolgáltak.. A csodálatos festmény tervezéséért és gyártásáért felelős csapat rendkívül büszke lehet magára.

TIG: Köszönöm szépen, és megtiszteltetés, hogy találkoztunk!

JH: Köszönjük a vendégszeretetet, amelyet országa megérkezésünk óta tanúsított, és szeretettel várunk benneteket holnap a bemutatón!

(Borítókép: thelincolnite.co.uk/)

Válaszolj

E-mail címed nem kerül nyilvánosságra.