Utazás előtti védőoltás – Tekintse meg azon országok listáját, ahová csak bizonyos betegségek elleni védőoltással utazhat!

0 2.324

Szenvedélyesek vagyunk az utazások iránt, és a lehető legtöbb országot, régiót és területet szeretnénk felfedezni szerte a világon. Több száz járat van a portfóliónkban, és ugyanennyi a meglátogatott úti cél. Legtöbbjük Európából származik, de más kontinensekre is érkeznek a portfóliónk.

Oltás utazás előtt

A célországtól függően mindig is felmerült bennem az a kérdés, hogy vannak-e egészségügyi kockázatok, és hogyan lehet ezeket leküzdeni. Európaiak vagyunk, és vannak bizonyos egészségügyi, tisztasági és élelmiszer-előírásaink. A kontinens változásával mindenki szervezetében rendellenességek léphetnek fel a kulináris tapasztalatok, az éghajlat, az Európában nem talált baktériumok és sok más külső és független tényező miatt. Nyilvánvaló, hogy minden test másként reagál, és mindenki 99%-a boldog, élvezi a nyaralást és az élményt.

De vannak olyan országok is, ahová csak akkor tudunk utazni, ha kapunk egy bizonyos gyógyszeres kezelést vagy oltást (vagy többet).

Utazás előtti védőoltás gyermekbénulás vírus ellen (ajánlás)

Az Egészségügyi Világszervezet szerint fennáll a gyermekbénulás vírus terjedésének veszélye. Ide-oda utazóknak Afganisztán, Pakisztán, Malajzia, a Fülöp-szigetek és Jemenés akik nem kaptak védőoltást gyermekbénulás ellen az elmúlt 12 hónapban, oltás javasolt és az utazási területen fennálló kockázatnak, a tartózkodás időtartamának, az elvégzett tevékenységeknek megfelelően történik.

A védőoltást az utazás előtt 4 héttel, sürgős esetben még azt megelőzően a nemzetközi oltási bizonyítványon – IHR 2005 szerint WHO formátumban – közöljük, és a többi úti okmányt is kísérjük.

Előfordulhat, hogy ezen országok határátkelőhelyén (légi, közúti, tengeri) olyan dokumentumokat kell bemutatnia, amelyek tanúsítják a gyermekbénulás elleni védőoltást, különösen abban az esetben, ha ezekben az országokban hosszabb ideig tartózkodik (több mint 4 hét).

Ide-oda utazóknak Angola, Benin, Burkina Faso, Kamerun, Közép-afrikai Köztársaság, Csád, Elefántcsontpart, Kongói Demokratikus Köztársaság, Kongói Köztársaság, Egyiptom, Etiópia, Ghána, Guinea, Irán, Libéria, Malajzia, Mali, Niger, Nigéria, Sierra Leone, Szomália, Szudán, Dél-Szudán, Tádzsikisztán és Togo és nincs igazolásuk az elmúlt évben végzett oltásról a nemzetközi oltási bizonyítványban - WHO formátumban az IHR 2005 szerint, gyermekbénulás elleni védőoltás javasolt.

Diftéria elleni védőoltás utazás előtt (ajánlás)

Az Ukrajnába utazó román állampolgárok diftéria elleni védőoltását javasolják. Azok az állampolgárok, akik az elmúlt 10 évben nem kaptak diftéria elleni védőoltást, az utazás előtt 4 héttel, sürgős esetben akár azt megelőzően is beadják a védőoltást.

Ez az ajánlás azon a tényen alapul, hogy Ukrajnában 2019-ben diftériás megbetegedéseket erősítettek meg, amint azt az ukrán egészségügyi minisztérium és az ukrán kormány honlapján közzétett tájékoztató is említi. Ezek a jelentések azt mutatják, hogy a Kárpátalja és a Csernyivetsika régióban is azonosítottak diftériás eseteket, amelyekkel az észak-romániai megyéknek közös határai vannak.

Sárgaláz elleni védőoltás utazás előtt (kötelező)

A sárgaláz vírusos betegség, amelyet szúnyogcsípések, Aedes fajok vagy Haemagogus spp. Louis és a japán agyvelőgyulladás vírusa.

A vírus fő tározói a főemlősök (majmok) és a fertőzött emberek (fertőzött emberek - szúnyogok - egészséges emberek). Nincs specifikus vírusellenes kezelés. A támogató kórházi kezelés javítja a túlélési arányt. De vannak megelőzési módszerek. Mindenekelőtt ajánlott minden intézkedést megtenni a szúnyogcsípés ellen. Másodszor, vannak olyan területek, területek és országok, amelyek sárgaláz elleni védőoltást igényelnek. A védőoltás definíció szerint megelőző intézkedés.

A WHO és a CDC minden olyan ember beoltását javasolja, aki olyan területen él vagy utazik, ahol fennáll a VFG átvitelének veszélye.

A WHO és a CDC azt javasolja, hogy oltsák be mindazokat, akik Afrikában és Dél-Amerikában olyan területeken élnek vagy utaznak, ahol fennáll a VFG átvitelének veszélye. Ha olyan országokba szeretne utazni, mint Benin, Burkina Faso, Ghána, Guyana, Kamerun, Kongó, Libéria, Mali, Nigéria, Közép-afrikai Köztársaság, Ruanda, Szenegál, Togo, Elefántcsontpart, Zaire, Kenya, Etiópia, Kolumbia, Panama vagy Brazíliában jó beszerezni az oltást.

A GBV-vel fertőzött embereknél magas szintű virémia alakul ki, és röviddel a láz fellépése előtt, illetve a betegség első 3-5 napjában továbbadhatják a szúnyogvírust. A virémia magas szintje miatt vérrel, transzfúzióval vagy tűvel történő átvitel előfordulhat. A vad típusú VFG perinatális átvitelének esetét dokumentálták egy nőnél, akinél három nappal a születés előtt sárgaláz alakult ki. Az a gyermek, akinek VFG-tesztje pozitív lett, a születést követő 12. napon meghalt sárgalázban.

Emlékezz / Következtetések

  • a védőoltást lehetőleg az utazás előtt 6-8 héttel és az utazás előtt legalább 4 héttel kell beadni;
  • különösen akkor érdemes beoltani magát, ha vidékre, erdőbe vagy olyan helyekre készül, ahol közvetlen kapcsolatban van a természettel;
  • A nemzetközi szabványok szerint a sárgaláz elleni védőoltás kötelező. Ha bizonyos országok határán nem igazolja okmánnyal az oltást, előfordulhat, hogy nem léphet be;
  • A különböző országokban az oltási szabályok gyakran változnak, ezért külföldre indulás előtt tájékozódjon a kötelező és ajánlott védőoltásokról.

Összefoglalva, a kontinenstől és a célországtól függően ellenőrizze, hogy szüksége van-e megelőző gyógyszeres védelemre olyan betegségek ellen, mint pl sárgaláz, hepatitis A/B, tetanusz és diftéria, tífusz, poliomyelitis, meningococcus fertőzés, veszettség. Az a tény, hogy az új koronavírus ellen újonnan beoltottak oltását most könnyítik meg, NEM diszkriminatív intézkedésnek, hanem megelőző intézkedésnek kell tekinteni, mint minden fent említett esetben.

Megtalálható a CNSCBT honlapján tippek utazóknak!

Válaszolj

E-mail címed nem kerül nyilvánosságra.