A 2021-es nyári turisztikai szezon a túlélés utolsó reménye az európai utazási irodák és légitársaságok számára?

0 1.137

Az elmúlt hónapok számos pozitív híre ellenére, köztük az oltási kampány kezdete, a megbetegedések száma riasztóan emelkedni kezdett Európában. Ha 2021 februárjában volt a helyzet az elmúlt 5 hónap világjárvány legalacsonyabb pontján, akkor a március ezzel a riasztó megbetegedések számának növekedésével jön. És ez a szomorú hír nem volt elég, de az ATI osztályain elkezdett növekedni a súlyos esetek száma. Egész Európa a COVID-3 világjárvány 19. hullámának hatása alatt áll.

A 3. hullám akkor jött el, amikor a turisztikai ágazat sokkal jobb 2021-ben reménykedik, mint a 2020-as katasztrófa. Európában számos légitársaság és utazási iroda megkezdte az új útvonalak, csomagok bejelentését és abban a reményben, hogy a tömeges oltás újraindítja a nemzetközi turizmust.

Nagy reményeket fűznek a 2021-es nyári turisztikai szezonhoz

Eddig a járvány A COVID-19 számos „áldozatot” okozott a légitársaságok körében és utazási irodák. A legtöbbjüknek azonban sikerült túlélnie a hatóságok támogatásával (Romániában nem így van). Az elszámolt adósságok kolosszálisak, ezeket a veszteségeket az európai országok kormányai állami segélyek és hitelek felajánlásával igyekeztek fedezni. A probléma az, hogy ennek a támogatásnak a nagy részét vissza kell fizetni, de ha a nyári szezon nem hoz elegendő forrást a légitársaságoknak és az utazási irodáknak, akkor ősszel más légiközlekedési és turisztikai cégek csődjének lehetünk tanúi.

A 2020-as év katasztrofális volt a légi közlekedés, a turizmus és a vendéglátás szempontjából

A 2020-as év katasztrofális volt a légi közlekedés, a turizmus és a vendéglátás szempontjából, minden szempontból nehéz év volt. Ám a légi utasforgalom a nyári szezonban átmenetileg helyreállt. Az Eurocontrol adatai szerint 1. július 15. és szeptember 2020. között nőtt a járatok száma Európában. Például 27. június 2020-én 6730 járatot jelentettek a szárazföldön, mintegy 80%-os csökkenést 2019 azonos napjához képest. 5 nappal később a járatok száma már nőtt, 2019 azonos időszakához képest pedig már a különbség kisebb volt, mindössze 65%.

A fellendülés meglehetősen jelentős volt 2020 augusztusában, amikor a regisztrált járatok száma mindössze 49%-kal volt alacsonyabb, mint 2019-ben, és jól tudjuk, hogy augusztus az év egyik legforgalmasabb hónapja. De jött a 2. hullám, a nyári szezon a végéhez közeledett, a járatok száma pedig szabadesésben volt.

A fapados cégek voltak a legrugalmasabbak a COVID-19 válság idején

Ha a légitársaságok fejlődését elemezzük, akkor messze a fapadosok pozícionálták magukat a legjobban. Például a Wizz Air egész évben folytatta a járatokat a főbb útvonalakon, amíg a korlátozások ezt lehetővé tették. 2019 és 2020 közötti összehasonlításban elmondható, hogy 2020 júniusában a Wizz Air 960 000 szállított utast regisztrált, ami körülbelül 50%-os csökkenést jelent 2019-hez képest. Júliusban azonban sikerült talpra állnia, amikor 3 millió szállított utasról számolt be. 26% 2019 azonos hónapjához képest. Augusztusban pedig csak 2019% volt a különbség 2020 és 20 között. De nem szabad megfeledkeznünk arról sem, hogy 2020-ban a Wizz Air 14 új bázist és több tucat útvonalat szándékozott megnyitni, ami nehezen és nem teljesen a COVID-19 világjárvány miatt történt.

A törölt járatok, felfüggesztett útvonalak, bezárt bázisok mellett a légitársaságok kénytelenek voltak visszatartani a repülőgép-flotta nagy részét. Ideiglenesen vagy teljesen lemondtak a Boeing 747-400, Airbus A380, Airbus A340 és részben Boeing 747-8i járatairól olyan cégek, mint a KLM, az Air France, a British Airways és a Lufthansa.

A 2021-es év nagy reményekkel indult a légi közlekedés felépülésében

A 2021-es év nagy reményekkel indult a légiközlekedés fellendüléséhez és a tömegturizmus automatikus újraindulásához. Minden azonban a COVID-19 világjárvány alakulásától, az új esetek számától és automatikusan a hatóságok által bevezetett korlátozásoktól függ majd. A lakosság beoltása nagy reményeket ébreszt az emberekben és automatikusan a gazdasági szektorban is. De ne felejtsük el, hogy még mindig nem sokat tudunk a védőoltások hatékonyságáról, a fertőzésről, az immunitás időszakáról.

2021 fordulópont sok vállalat számára

Gazdasági szempontból 2021 fordulópont sok vállalat számára. Sokuknak sikerült túlélniük a COVID előtti időszak tehetetlenségét, de a likviditás szinte elfogyott, a hitelállomány nőtt. Az easyJet például a 1.7 szeptemberi 2019 milliárd dollárról egy évvel később 3.7 milliárd dollárra emelte adósságszintjét. Az elképzelés szerint 1.3 milliárd dollárt kell visszafizetni 30. szeptember 2021-án. Az easyJet azonban „boldog” eset, 4.2 milliárd dollár nettó készpénzzel. De ennek az összegnek a harmadát még így is a törlesztésre fordítják, különösen, ha a 2021-es nyári szezon nem hoz elegendő bevételt.

De nem az easyJet volt az egyetlen cég, amely többel tartozott. A Lufthansa Group 7.8 milliárd dollárról 11.7 milliárd dollárra emelte az adósságot, az IAG pedig 8 milliárdról 11.4 milliárd dollárra emelte az adósságot. A probléma az, hogy ezeknek az összegeknek a nagy részét rövid időn belül, körülbelül 1-2 éven belül vissza kell fizetni.

Ne feledkezzünk meg a regionális és helyi hatóságoktól kapott támogatásokról sem. Voltak országok, amelyek sok pénzt pumpáltak a légitársaságokba, különféle formában és ürügyekkel. Ám a segélyezés véget ért, a hatóságok a zsák mélyére értek, a gazdaság fellendülése pedig bizonytalan a következő időszakban. Tehát mire számíthatunk 2021-ben?

A légi közlekedés és a turizmus az idei év eseményeitől függ

A légi közlekedés és a turizmus minden bizonnyal függ attól, hogy mi történik idén. A világjárvánnyal összefüggésben a korlátozó intézkedéseken túl úgy gondolom, hogy a hatóságoknak végre kell hajtaniuk a gazdaságélénkítés főtervét. Olyan országok küzdenek már a turisztikai szezon megnyitásáért, mint Görögország, Spanyolország, Olaszország, Bulgária. Nagy reményeket fűznek az oltási kampányokhoz és az emberek biztonságos utazási vágyához. Bár a viteldíjak az utóbbi időben emelkedtek a COVID előtti időszakhoz képest, az utazási csomagok még olcsóbbak. A szálláshely különféle létesítményeket kínál a turisták számára, vonzó csomagokkal és csoportok számára bónuszokat kínál.

De ha újra átéljük a 2020-as válságot, a turizmus nullával, akkor az év végén biztosan sokkal több légitársaságot és utazási irodát fogunk csődbe menni, mint 2020 végén. A légitársaságok többé nem juthatnak olcsó hitelhez, sokkal kockázatosabbá válik még a hitelezők számára is. Ugyanakkor az eladósodottság mértéke nem emelkedhet túlságosan, hogy a cégek pénzügyi válságba kerülhessenek, terjeszkedési és kilábalási kilátások nélkül, és a végén minden csődbe torkollik.

Összefoglalva, a 2021-es év sok vállalkozás számára meghatározó lesz, legalábbis a légi közlekedés és a turizmus területén. Azt akarjuk, hogy 2021 nyitott legyen a turizmus előtt, legalábbis európai szinten. Reméljük digitális zöld tanúsítvány jól kell végrehajtani és elérni célját. Az emberek a karanténtól félnek leginkább, nem az oltásoktól vagy a tesztektől. Ez azt sugallja, hogy a hatóságoknak meg kell találniuk a módját a karantén megszüntetésének a korlátozó intézkedések közül. Csak így reménykedhetünk a turizmus és a légi közlekedés visszatérésében.

Válaszolj

E-mail címed nem kerül nyilvánosságra.