Törökország és Katar tárgyalásokat folytat a tálibokkal a kabuli repülőtér szolgáltatásainak újraindításáról
Törökország és Katar tárgyalásokat folytat a kereskedelmi járatok újraindításához szükséges szolgáltatásokról a kabuli repülőtéren, amelyet jelenleg nem ellenőriznek biztonsági és biztonsági eljárások nélkül.
Az Egyesült Államok Afganisztánból való kivonulásának 30. augusztus 2021-i befejezését követően NOTAM-ot adtak ki, amely a kabuli repülőteret ellenőrizetlennek és repülőtéri szolgáltatásoktól mentesnek nyilvánította. Korábban a teljes afgán légteret a polgári repülőgépekre korlátozták a légiforgalmi irányítás hiánya miatt, bár egyes műveletek továbbra is engedélyezettek voltak a NATO ISAF engedélyével.
Jean-Yves Le Drian francia külügyminiszter ugyanakkor a France 2-nek azt mondta, hogy a nemzetközi közösség megpróbálja megtalálni a módját a kiürítés folytatásának vagy általában a kereskedelmi járatokon való utazásnak.„A Biztonsági Tanács repülőtéri biztonságról szóló határozatát végre kell hajtani. Folyamatban vannak a tárgyalások Katarral és Törökországgal a repülőtér irányításáról. Követelnünk kell a biztonságos hozzáférést a repülőtérre.", ő mondta.
Szeptember 1-jén a Katari Emíri Légierő (Doha Al Udeid) által üzemeltetett C-17-es landolt a kabuli repülőtéren. Az AFP forrásai szerint a repülőgép fedélzetén katari szakemberekből álló csapat volt, akik a biztonságért és a repülőtér működési képességeinek helyreállításáért feleltek.
Zabihullah Mujahid, a tálibok szóvivője az Al Jazeerának adott nyilatkozatában azt mondta, hogy a csoport megpróbálta biztosítani a repülőteret, és úgy gondolta, hogy az képes bevezetni az átjárót. Ugyanakkor elismerte, hogy tárgyalások folynak a katari és a török hatóságokkal, de nem fedte fel a külföldi felek esetleges érintettségének mértékét.
Eközben az Islamic afgán független hírügynökség arról számolt be, hogy a tálibok vezette polgári légiközlekedési hatóság vezetője, Ahlaj Hamidullah Akhundzada felszólította az elmúlt hetekben az országból menekülő pilótákat, hogy térjenek vissza Afganisztánba, és teljesítsék feladataikat.
Továbbra is fennállnak aggodalmak az alkalmazottak, különösen a nők biztonságával kapcsolatban. Egy online videohívásban az Ariana Afghan Airlines légiutas-kísérőiből álló nők egy csoportja azt állította, hogy a tálibok hatalomra kerülésekor a vállalatnál alkalmazott összes nőt őrizetbe vették a vezetőség.