A világ TOP 25 legnagyobb szigete

0 1.023

Ön is, akárcsak mi, valószínűleg valaha is elgondolkozott már azon, melyek a világ legnagyobb szigetei. És nem, ez nem Ausztrália, ahogy azt mindannyian gondolnánk. Egy ilyen rangsor inkább technikai jellegű és kevésbé szubjektív, mert elfoglalt felületről beszélünk, de más kritériumokról is beszélünk, nem úgy, ahogyan szeretjük.

Először is meg kell értenünk, mi a sziget, szemben a kontinenssel. Ugyanakkor meg kell értenünk, hogy Ausztrália miért nem kerül fel a világ legnagyobb szigeteinek listájára, de Grönland igen. De mindezt az információt megtalálja a világ legnagyobb szigeteinek tetején.

A világ legnagyobb szigetei

Az alábbiakban a bolygó 25 legnagyobb szigete található, felszínük alapján rangsorolva. Ezen a csúcson pedig szigeteket találhat Nagy-Britanniától Pápua Új-Guineáig.

25. Srí Lanka (65 268 km2) – A korábban Ceylon néven ismert Srí Lanka egy szigetország az Indiai-óceánban, amely a fő szigetből és egy számos szatellitszigetben gazdag szigetcsoportból áll.

24. Banks Island (70028 km2) a kanadai sarkvidéki szigetcsoport legnyugatibb szigete, és közigazgatásilag Kanada északnyugati területeihez tartozó Inuvik régióhoz tartozik. Kanada ötödik legnagyobb szigete.

23. Szahalin-sziget (72 493 km2), más néven Szahalin Oroszország legnagyobb és a 23. szigete a világon.

22. Hispaniola-sziget (73 929 km2) az egyik első európai gyarmat az Újvilágban. Ez egyben az egyik legnépesebb sziget az amerikai kontinensen, terület szerint pedig a 22. legnagyobb a világon. A Nagy-Antillák szigetcsoportjának része, amelyet a Karib-tenger türkizkék vize fürdik.

21. Hokkaido-sziget (Hokkaido) (78 719 km2), korábbi nevén Ezo, Japán második legnagyobb szigete.

20. Írország szigete (84.421 2 kmXNUMX) Európa harmadik legnagyobb szigete, de egyben mintegy 80 különböző szigetből álló szigetcsoport is, amelyek közül csak 20 lakott állandóan. Írország politikailag az Ír Köztársaságra és Észak-Írországra oszlik.

19. Mindanao-sziget (97 530 km2), más néven Dél-Fülöp-szigetek, a Fülöp-szigetek második legnagyobb szigete (Luzon után). Mindanao több mint 20 millió embernek ad otthont.

18. Izland szigete (101.826 2 kmXNUMX) ez Európa második legnagyobb szigete. De ezt a turisztikai célpontot valószínűleg nem kell bemutatni. Izland mérete ellenére a világ egyik legritkábban lakott szigete.

17. Kuba szigete (105.806 2 kmXNUMX) Kuba fő szigete több mint 1400 kilométer hosszú, a spanyol gyarmati építészet, a gyönyörű strandok és természetesen a híres kubai szivarok készítéséhez használt dohánymezők kellemes keveréke.

16. Új-Fundland szigete (108.860 2 kmXNUMX) ez Kanada negyedik legnagyobb szigete és Kanada legkeletibb tartománya. Ez egyben a legnagyobb kanadai sziget az északon kívül, és népszerű hely az északi fény megtekintésére.

15. Luzon-sziget (109.965 2 kmXNUMX) ez a legnépesebb sziget a Fülöp-szigeteken és a világ egyik legsűrűbben lakott szigete. A főváros, Manila, valamint Quezon City Luzon szigetén található.

14. Északi-sziget (111,583 2 kmXNUMX), Új-Zéland dicsőséges szigete, más néven Te Ika-a-Maui, amelyet a Cook-szoros választ el a Déli-szigettől, és geotermikus csodák, sokszínű strandok és nemzeti parkok kaleidoszkópja.

13. Jáva-sziget (138 794 km2) az egyik legnagyobb sziget az indonéz szigetvilágban. Itt él Indonézia lakosságának több mint fele, és a világ legnépesebb szigete.

12. Déli-sziget (145,836 2 kmXNUMX), más néven Te Waipounamu, Új-Zéland két fő szigete közül a legnagyobb.

11. Sulawesi-sziget (180.681 2 kmXNUMX) az Indonéziához tartozó szigetek egyike. Borneo és Új-Guinea között, a Celebes-tengertől délre található.

A világ 10 legnagyobb szigete

10. Ellesmere-sziget (196.236 2 kmXNUMX) egy sziget a kanadai sarkvidéki szigetcsoportban, Kanada északi részén és Észak-Amerikában, az Erzsébet Királynő-szigetek csoportjába tartozik.

09. Nagy-Britannia-sziget (209.331 2 kmXNUMX), az egyik legnagyobb Brit-sziget, az Atlanti-óceán északi részén található, és a La Manche-csatorna és az Északi-tenger választja el Európától. Ez Európa legnagyobb szigete.

08. Viktória-sziget (217.291 2 kmXNUMX) ez a második legnagyobb sziget a kanadai sarkvidéki szigetvilágban. Annak ellenére, hogy évszázadok óta létezik, a sziget még mindig ritkán lakott, körülbelül 2000 embernek ad otthont.

07. Honshu-sziget (225.800 2 kmXNUMX), Japán négy nagy szigete közül a legnagyobb. Honshu szigetén találhatók Japán legismertebb városai, mint Tokió, Hirosima és Oszaka.

06. Szumátra-sziget (443.065 2 kmXNUMX) ez a második legnagyobb Indonéziában. Az indo-ausztrál és eurázsiai tektonikus lemezek szubdukciós zónájában található, és gyakran tapasztal földrengéseket és cunamit. A gyönyörű esőerdőkkel körülvett szigetet leginkább a természet és a vadon élő állatok vonzzák.

05. Baffin-sziget (507451 2 kmXNUMX) egy nagy sziget a kanadai sarkvidéki szigetcsoport keleti részén, az Északi-sarkkörön. Közigazgatásilag a kanadai Nunavut területének Qikiqtaaluk régiójához tartozik. 507451 5 km²-es területével Kanada legnagyobb szigete és az XNUMX. legnagyobb a világon. A fjordokkal, édesvizű tavakkal és gleccserekkel teli nemzeti parkokkal teli fantasztikus táj ellenére ez a Föld egyik legellenségesebb szigete.

04. Madagaszkár-sziget (587.041 2 kmXNUMX) Afrika keleti partján, az Indiai-óceán közepén található. Ezt a szigetet csodálatos vadvilágáról ünneplik, mintegy 250000 XNUMX állatfajjal, köztük a híres csíkos farkú makikkal. Érdekes módon a vadon élő állatok kétharmada sehol máshol nem található meg a Földön.

A világ 3 legnagyobb szigete

03. Borneo-sziget (748.168 2 kmXNUMX) hatalmas, területe kétszer akkora, mint Németország. Ez az egyetlen sziget, amelyet három ország – Brunei, Malajzia és Indonézia – irányít, de a sziget nagy része indonéz terület.

02. Új-Guinea-sziget (785.753 2 kmXNUMX) a Csendes-óceánban, Ausztrália északi részének közelében, ahonnan a Torres-szoros választja el. Érdekes módon Új-Guinea a legnagyobb sziget a déli féltekén és Óceániában is.

01. Grönland-sziget (2 130 800 km2) ez a legnagyobb a világon. Az Atlanti-óceán északi része és a Jeges-tenger között található, Dánia független területe, és mérete ellenére nagyrészt lakatlan. Körülbelül 50 000 embernek ad otthont.

Grönland egy sziget, Ausztrália egy kontinens

Bár nincsenek hivatalos szabályok a sziget és a kontinens közötti különbségekre, amelyek Grönlandot potenciális kontinensként határoznák meg, a grönlandiak hajthatatlanok – szigetlakónak tartják magukat. Ehelyett Ausztráliát országnak - kontinensnek tekintik. Ausztrália geológiai alapon megkülönböztethető – egy különálló tektonikus lemezen található. Ausztrália is rendelkezett saját állat- és növényvilággal, amely a világon máshol nem található.

Az általános osztályokból a Földrajzból megtudjuk, hogy a Földön 7 kontinens található: Európa, Észak-Amerika, Dél-Amerika, Afrika, Ausztrália, Ázsia, Antarktisz. Ausztrália tehát kontinens és az is marad, nem sziget.

Válaszolj

E-mail címed nem kerül nyilvánosságra.