Qantas Sunrise: Képes közvetlenül a világ bármely városába repülni

2018 márciusában a Qantas elindította a világ egyik leghosszabb útvonalát, amely közvetlen, non-stop járattal közlekedik. A Perth - London útvonal a második leghosszabb a világon, a két város közötti távolság 2 14 kilométer. A repüléseket pedig Boeing 498-787 Dreamliner repülőgépekkel honorálják.

0 1.003

2018 márciusában a Qantas elindította a világ egyik leghosszabb útvonalát, amely közvetlen, non-stop járattal közlekedik. Útvonaltervező Perth - London a második leghosszabb a világon, a két város közötti távolság 2 14 kilométer. A repüléseket pedig Boeing 498-787 Dreamliner repülőgépekkel honorálják.

De ez az út csak a kezdet a Qantas számára. Az ausztrál légitársaság, amelynek sikerült egyesítenie az Egyesült Királyságot Ausztráliával, új, hosszú távú útvonalakon dolgozik. A „Qantas Sunrise” segítségével közvetlenül a Föld bármely városába szeretne repülni, bárhonnan indulva, így a világ egyre kisebbnek tűnik.

Qantas Sunrise

Mi az a Qantas Sunrise? A projektet a Qantas Double Sunrise repülései ihlették a második világháborúban, az utasok azt mondták, hogy kettős napkelte szemtanúi voltak. Alan Joyce, a Qantas vezérigazgatója úgy jellemezte ambícióját, mint "a távolság zsarnokságának ellenszerét".

A Qantas kihívás elé állította az Airbust és a Boeinget, a világ legnagyobb kereskedelmi repülőgépgyártóit, hogy fejlesszenek ki egy olyan repülőgépet, amely a világ bármely pontján, bárhonnan indulva képes repülni.

London és Párizs – Sydney

A Qantas azt szeretné, ha a repülőgépei ne csak Nyugat-Ausztráliából, hanem Perth-en keresztül, hanem Sydneyből és Melbourne-ből is elérjék Párizst vagy Londont. Ezt a tervet pedig 2022-ig végre kell hajtani. A Qantas által említett további úti célok: Fokváros, New York és Rio de Janeiro. Alan Joyce szerint ez lenne a globális repülés utolsó határa.

Project-Sunrise-Qantas

Alan Joyce azt is elmondta, hogy ez a kihívás nem csak a repülésről szól. Jelenleg vannak olyan repülőgépek, amelyek hosszú és nagyon nagy távolságokat tesznek meg. A nagy kihívás azonban az, hogy bárhonnan indulva repülhess egy géppel, ahol csak akarsz, és maximális kapacitással (utasok, poggyász és rakomány) legyen megrakodva.

Mindennek teljes biztonságban és kényelemben kell lennie. A kívánt Qantas repülőgépnek képesnek kell lennie 17 vagy 21 óra repülésre, és ugyanolyan működési hatékonysággal kell rendelkeznie, akár Sydney - London, akár Sydney - Hong Kong repül.

Airbus A350-900ULR vs. Boeing 777-8X

Ez kihívás az Airbus és a Boeing óriások számára. Hogy állnak a "házi feladattal"? Eddig jó. Mindkét gyártó vállalta a kihívást. A jövő héten, ha az időjárás engedi, az első Airbus A350-900ULR indul a kezdő tesztrepülésen. Ezt a modellt a Singapore Airlines rendelte meg, hogy megkönnyítse a járatok újraindítását a Szingapúr-New York útvonalon, amely a világon a leghosszabb lesz.

Pillanatnyilag, a világ leghosszabb útvonala kitünteti a Qatar Airways a Doha - Auckland útvonalon. A két város közötti távolság 14526 kilométer, a repüléseket Boeing 777-200LR típusú repülőgépek honorálják.

Visszatérve a Szingapúr-New York útvonalra, az Airbus A390-900ULR körülbelül 19 óra alatt teszi meg. Az Airbus illetékesei szerint a modell lefedheti a Sydney-London útvonalat is, de nem felel meg teljesen a Qantas követelményeinek.

Szingapúr – New York Airbus A350-900ULR-rel

Az Airbus és a Qantas illetékeseivel folytatott megbeszélésen Alan Joyce elmondta, hogy olyan hosszú távú repülőgépet szeretne, amely akár 300 utas szállítására is képes a fent említett távolságokon. Jelenleg a Boeing 787-9 Dreamliner, amely a Perth - London útvonalon repül, 236 utast tud szállítani. Az A359-900ULR teherbírása még nem tisztázott.

A Boeing azonban egy másik projekten dolgozik, amely az Airbus A350-900ULR-rel versenyez majd. Ez a Boeing 777-8X. Ha minden a tervek szerint alakul, jövőre már repülés közben láthatjuk az új tripla hét sorozat első példányát. A Boeing által bejelentett, mindössze 16100 kilométeres repülési hatótáv azonban kisebb lesz európai riválisánál.

Hogyan védekezik a Boeing az új 777-8X alacsonyabb hatótávolságával? Randy Tinseth, a Boeing marketingért felelős alelnöke szerint nem lehet repülőgépet építeni egyedül egy légitársaság számára, és nem veszélyeztetheti a repülőgépet más piacokon. De bízik benne, hogy a Qantas kihívásának megoldására is sikerül megoldást találni.

Kenguru útvonal (Sydney - London)

A Kenguru útvonal, az első járatok Ausztrália és az Egyesült Királyság között, 1935-ben indultak, akkor az útvonal 12 napig tartott. A járatokat egy De Havilland 86-os üzemeltette. Az utasok négy különböző kontinensen repültek, és Szingapúrban, Bagdadban és Krétán, néhány célállomáson szálltak meg.

1947-ben az utazási idő négy napra csökkent. Ezt követően a Lockheed Constellation bevezetésével a Qantas mindössze 55 órára csökkentette a Perth és London közötti utazási időt, világszerte hat megállóval.

Az 70-es években az ausztrál légitársaság Boeing 747-essel repült, általában Szingapúrban és Bahreinben állt meg az Egyesült Királyság felé vezető úton. 1989-ben a Qantas üzemeltette az első közvetlen járatot London és Sydney között egy Boeing 747-essel, megdöntve ezzel a távolsági világrekordot. A járat egyirányú volt, utasok nélkül.

Válaszolj

E-mail címed nem kerül nyilvánosságra.