Milyen gyorsan repül a gép? Mekkora a gép sebessége felszálláskor, utazómagasságban vagy leszálláskor?

0 22.032

Sokan kérdeztettek minket a gép sebességéről a repülés különböző szakaszaiban. Észrevettem, hogy a hozzáférések megnövekedtek a repülőgép sebességére vagy egy kereskedelmi repülőgép repülési sebességére vonatkozó hasonló keresések eredményeként. A fentiek alapján készítettem el ezt a cikket.

Egy Boeing 737 KLM kereskedelmi repülőgépen szerzett első felszállási tapasztalatok rövid bemutatásával kezdem. Több mint 10 éve történt. Soha nem fogom elfelejteni azt a pillanatot, amikor a motorok teljes fordulatszámon elkezdtek járni, és a gép elkezdett futni a kifutón, hogy "tegyél be az ülésbe". Ez a repülés volt az, amely a repülőgépek iránti szenvedélyt egy másik szintre emelte, így az Airlinestravel.ro lett. Valójában azért indítottam el a projektet, mert sok olyan kérdésre kerestem a választ, ami az első repülés során eszembe jutott.

Hozzád hasonlóan én is kíváncsi voltam, hogy milyen gyorsan repülnek a gépek, mekkora a felszállási sebesség, mi az utazómagasság és hogyan van beállítva, mennyi az üzemanyag-fogyasztás és még sok minden más.

Ha egy repülőgép sebességéről van szó, a helyzet zavaró lehet, mert többféle sebesség létezik: talajsebesség és légsebesség.

Egy kereskedelmi utasszállító repülőgép átlagos sebessége 460 és 580 mérföld / óra / 400-500 csomó / 800-850 kilométer / óra / 0.75-0.85 Mach között van, ha 33000-36000 láb / 10000-11000 méteres magasságban repül. Általában minél magasabb a gép, annál gyorsabban tud utazni.

Mint említettem, ez egy átlag. Általában a repülési sebességet befolyásolja a szél sebessége, de egyéb belső és külső paraméterek is. Az számít, hogy a gép teljesen meg van-e rakva, vagy csak fele annyi utas van benne, mint amennyi szállítható. Ugyanígy az számít, hogy van-e rakománya a gépnek vagy nincs, az is számít, hogy milyen környezetben repül - jó idő/eső, hóvihar, stb.

Sebesség a talajon

Ha arra gondolunk, hogy mennyi idő szükséges ahhoz, hogy a gép egy bizonyos távolságot megtegyen a talajtól, akkor talajsebességről beszélünk. Ilyen körülmények között a gép sebessége elérheti az óránkénti 900-1000 kilométert is. Előfordult már, hogy a kereskedelmi utasszállító repülőgépek 1200-1250 kilométer per órás talajsebességgel repültek. Látható a leggyorsabb járatok élén a kereskedelmi repülés történetéből.

A gépen az erős hátszél segíthet, ahogy ők is Jet Stream áramlatok át az Atlanti-óceánon, ami a talajsebesség növekedéséhez vezet. Az erős szembeszél ugyanakkor a haladási sebesség csökkenéséhez vezethet.

Levegő sebesség

Ha a levegő sebességére gondolunk, itt van néhány különböző variáció. A pilóták arra a sebességre utalnak, amellyel a repülőgép átrepül a levegőben, nem pedig a földi sebességre. Beleértve a fel- és leszállási beállításokat is, a légsebességen, nem pedig a talajsebességen alapulnak. Ha a gép felszállási sebessége 140 mph, de elöl 20 mph-s szél fúj, akkor a gép 120 mph-val tud felszállni.

A szárny felett áthaladó levegő sebessége határozza meg, hogy a szárny mekkora emelőerőt produkál, és ez az emelés az, ami lehetővé teszi a repülőgép számára, hogy eltartsa saját súlyát, és lehetővé tegye a repülést. Elvileg, ha körülbelül 140 mérföld/órás előrefelé irányuló szél fújna, a repülőgép előretörés nélkül felemelkedhet a földről!

Figyelembe kell venni, hogy a gépek elölről vagy oldalról széllel szállnak fel és szállnak le, nagyon ritkán hátulról. A hátsó szél veszélyes lehet a fel- és leszállási szakaszban, mert a gép már nem lenne irányítható.

Felszállási sebességet tekintve ez átlagosan 160-180 mph. Míg a leszállási sebesség átlagosan 150-160 mph között van. Természetes, hogy leszálláskor kisebb legyen a sebesség, mint felszálláskor. Ez a repülőgép típusától és a meghajtási módtól függően eltérő.

Remélem sikerült összefoglalnom az információkat, hogy mindenki értse a gép repülési sebességét és a talajhoz viszonyított sebességét illetően.

Válaszolj

E-mail címed nem kerül nyilvánosságra.