Újévi hagyományok, szokások és rituálék szerte a világon

0 710

Még van pár napunk az újév ünnepléséig. Akár otthon a családjával, akár egy idegen országban a barátokkal, minden bizonnyal érdemes megfontolni az újévi hagyományokat. Világszerte a különböző kultúráknak egyedi újévi hagyományai vannak, és az alábbiakban bemutatjuk a legérdekesebbeket :).

Újévi hagyományok

-ban Spanyolország 12 szőlőt szokás enni, éjfélkor minden órára egyet. Minden szőlő a szerencsét jelenti a következő év minden hónapjában. A nagyobb városokban, például Madridban és Barcelonában az emberek gyakran összegyűlnek a fő piacokon, hogy együtt együnk szőlőt és igyanak cavát.

-ban Kolumbia, aki egy utazással teli évben reménykedik, az üres bőrönddel sétál át a háztömbön, az utcán. Állítólag meg kell majd tölteni a bőröndöt az újévi utazások emlékeivel.

-ban Dánia, az emberek poharakat és tányérokat törnek össze a családi vagy baráti ház ajtajában, hogy elkapják a gonosz szellemeket. Az emberek székeken is ülnek, és éjfélkor együtt ugrálnak, hogy szerencsével és örömmel "ugráljanak" az új évben.

Szilveszteri szokások és szertartások

-ban Görögország, szilveszterkor a ház ajtajára hagymát akasztanak, az újévi újjászületés szimbólumaként. Szilveszter napján a szülők hagymával fejbe verve keltik fel gyerekeiket:D.

-ban Brazília, valamint más közép- és dél-amerikai országokban, így Ecuadorban, Bolíviában és Venezuelában is úgy tartják, hogy a különleges fehérnemű viselése szilveszterkor szerencsét hoz. A legnépszerűbb színek a piros, amiről úgy tartják, hogy szerelmet hoz az újévben, de a sárga is, amelyről azt tartják, hogy pénzt hoz. Brazíliában is szokás virágot dobni az óceánba, felajánlva Yemoja-nak, a tengereket és óceánokat uraló istennőnek.

A skótok szilveszterkor tudomásul veszik az „első lépést”. Azt mondják, hogy aki az új évben először lépi át a ház küszöbét, az hozzon szerencsét. Érdekes szokás tőle Skócia tűzszertartásokból is áll a következő év megtisztítására!

-ban Oroszország, az évek közötti éjszakákon szokás fürödni a befagyott tavakban. Bár szilveszterkor a hőmérséklet általában jóval nulla alatt van, az emberek a világ minden tájára utaznak, hogy részt vegyenek ezen a jeges ünnepen.

-ban Olaszország piros fehérneműt szokás hordani. Az olasz kultúrában a vörös színt a termékenységhez kötik, ezért az emberek ezt a színt viselik egy jobb, termékeny új év reményében.

Babonák az új évre

-ban Chile, Az újévi istentiszteleteket nem a templomban tartják, hanem a temetőkben. Ez a tájváltás lehetővé teszi, hogy az emberek elhunyt családtagjaikkal együtt üljenek, és bevonják őket a szilveszteri ünnepségbe.

-ban Japán, az a szokás, hogy az új évet egy tál tűzhelytésztával köszöntik, amelyet a toshikoshi tűzhely néven ismert rituálé keretében fogyasztanak el.

-ban Németország, minden szilveszteri ünnepség egy egyedi rituálé, a Bleigießen vagy ólomöntés körül forog. A gyertya lángját használva mindenki megolvaszt egy kis darab ólmot vagy ónt, és egy edénybe hideg vízbe önti. Állítólag az ólom vagy ón alakja felfedi az ember sorsát a következő évre.

-ban cseh, az alma az, ami megjósolja az új év minőségét. Szilveszter előtt egy este félbevágják a gyümölcsöt, és állítólag az alma magjának formája határozza meg a környező emberek sorsát. Ha az alma magja úgy néz ki, mint egy csillag, akkor hamarosan mindenki boldogsággal és egészséggel egyesül. De ha úgy néz ki, mint egy kereszt, akkor valaki a szilveszteri bulin számítson arra, hogy megbetegszik.

-ban TörökökEgy régi hagyomány szerint a só szórása a küszöbre, amint az óra elüti az éjfélt, békét és jólétet hoz az egész új évben.

A románok számos szokást tisztelnek

-ban România, az évek során ezeket a rituálékat és babonákat az európai országok adaptálták és befolyásolták. Így az évek közötti éjszakákon a románok általában halat esznek, hogy könnyebben átvészeljék az új évet, új ruhadarabot vegyenek fel újévkor, piros fehérneműt vegyenek fel szerencsére és termékenységre, szőlőt, pl. Spanyolország szokása.

Ha ismered a különféle szilveszteri szokásokat és rituálékat, kérjük, írd meg kommentben!

Válaszolj

E-mail címed nem kerül nyilvánosságra.