Crit az ünnepre készül - 16. augusztus 2014. - Haferland-hét (videó)

1 2.348

Kreuz története 700 évvel ezelőtt kezdődik: az első okirati bizonyítékok 1270-ből származnak, a német eredetű nevet a három szomszédos településről látható hegyfokon emelt kereszt ihlette. A környékbeli szászok egy kőtemplomot imádtak a kereszt körül, amely körül Kreuz első házai jelentek meg.

Két 1270-es és 1272-es keltezésű iratból azt találjuk, hogy István magyar király Hylyees fiának Laurentiusnak és fiának megerősítette a Szederges (Moreni) melletti földterületek birtokát a Szűz Mária-templommal és az Illatoskeresttel, a kő templom Szent Kereszt. Tehát kezdetben Crit nemesi tulajdon volt.

1322-ben Criț község a cârţai apátsághoz tartozott, majd az évszázadok során a nagyszebeni prefektúra, majd Báthori Zsigmond herceg fivére igazgatása alá került. 1863-tól kezdődően az Erdélyi Kancellária határozatával Krit községet a környék többi helységével együtt Segesvár székhelyének engedték át.

Megerősített templom
A kriti evangélikus templom erődítése a 1810. században kezdődött az öt torony és a templomot körülvevő falak szabálytalan ovális kialakításával. A régi templomot 1813-ben bontották le, az új, neoklasszicista stílust XNUMX-ban fejezték be. A külső erődítmények falait a régi kriti evangélikus templomtól örökölték.

A templom belsejében tágas, két öblös terem és egy bohém stílusú boltozat található. A felső karzat egyik padján egy kis templomot festettek az egyik táblára, amely a régi templom hozzávetőleges ábrázolásának tűnt. A nyugaton elhelyezkedő harangtorony fodros sisakot visel, de védelmi karzat nélkül, mely elem valószínűleg a XNUMX. században létezett.

A klasszicista kialakítású oltárkép középpontjában egy faoszlopokkal körülvett feszület és két Péter és Pál apostolt ábrázoló faszobor található. Az oltár fölé 1822-ben helyezték el az orgonát. Ugyanebben az évben felállították a templomtorony óráját.

A templom és az orgia helyreállítása
Az erődítmény degradációja a 1925. században kezdődött. A XNUMX. századi erődrendszerből ma is fennmaradt a kerítésfal és négy torony. A déli torony a régi bejárat felett XNUMX-ben leomlott,
oldalfalak és a most épült bejáratok töredékei, függönybe zárva, jelezve a helyét. Az északkeleti torony három évtizeddel később, 1955-ben is összedőlt, de 1957-ben két szinten, piramistetővel újjáépítették.

Az elmúlt 5 évben egyes intézmények, magánszemélyek és alapítványok jelentős erőfeszítéseket tettek a templom és az orgia helyreállítására és újraintegrálására ebben a templomban. A templom 2011-ben megkezdett helyreállítási munkálatait a Romániai Evangélikus Egyház Felső Konzisztóriuma koordinálta, és az „Újrafelfedezett erődített kincsek – a centrumrégió fenntartható fejlesztése a szász hálózat turisztikai potenciáljának kiemelésével” című projektben szerepeltek. erődtemplomok Erdélyben ”, európai támogatással, de román állam társfinanszírozásával is.

A templom orgonája a Crit
A templom orgonáját illetően az első okirati említés a Kritben 1699-ből származik, amikor egy orgonaépítő és egy orgonaművész jelenlétét jegyezték fel a faluban.

A jelenlegi, 1450 csöves orgonát Johann Thois mester építette 1813-ban, 1908-ban javították. Az elmúlt években az orgona állapota nem tette lehetővé a normál paraméterek szerinti használatát, és a helyreállítás szükségességére hívják fel a figyelmet a helyi zenészek. rendezvényeket kezdeményeztek a kriti templomban, például a Laudate koncertet 2009-ben.

A Schmidt Mihály Alapítvány kezdeményezésére 2011-ben megkezdődött ennek a történelmi orgonának a restaurálása, a Bársa-Brassó-vidéki Evangélikus Egyházkerület, a Németországi Kriti Szászok Szövetsége (HOG Detsch-Kreuz) aktív támogatásával. Emellett sok magánszemély döntött az adományozás mellett, átvállalva az orgiacsövek védnökségét. A helyreállítási munkákat Barbara Dutli és Ferdinand Stemmer svájci szakértők végezték.

A Michael Schmidt Alapítvány másik kezdeményezése, amely az erdélyi szászok kulturális örökségére hívja fel a nagyközönség figyelmét, a 2012-ben készült "Orgonák Erdélyből" című film finanszírozása, amely hamarosan megjelenik.

Plébániaház a Crit
Az első kriti plébániaház építésének dátuma nem ismert. Annyi bizonyos, hogy az első papot 1550-ben iktatták be, 1843-ban pedig új házat kellett építeni, mert a régit földcsuszamlások tönkretették. A plébániaház az utolsó pap 1990-es emigrációja után is lakatlan maradt, később csak rövid ideig volt használva.

Ez a ház, amelynek ellenállószerkezete súlyosan megsérült, a konszolidációs munkálatok során összedőlt, és a Schmidt Mihály Alapítvány az eredeti épület terveit követve megkezdte a rekonstrukciót. Eredeti anyagokat és hagyományos építési technikákat használtak. Az új plébániaház munkálatai 2014 végére fejeződnek be.

És mert beindul Haferland-hét, Tájékoztatom, hogy 16. augusztus 2014-án felavatják a volt Plébániaházat. Sőt, Crit ünnepi ruhába öltözik, alább pedig a napi program:

11.00: Vallási istentisztelet az Erődített Evangélikus Templomban
12.30: Az eredeti tervek szerint hagyományos stílusban átépített egykori Plébániaház felavatása és keresztelője
13.00: - 17.00: Különféle kulturális rendezvények: néptánccsoportok, menetzenekar, egyéni művészek előadásai, gyerekeknek szóló programok
14.30 - 15.30: Orgonakoncert az Evangélikus Erődtemplomban, úr vezetésével. Erich Türk Klaus-Dieter Untch-cal és Theodor Halmennel, valamint más művészekkel együttműködve
15.00-19.00: Hőlégballonos utazások különböző időközönként
19.00: Szász bál az Amazonas Express együttes közreműködésével

Júliusban a Michael Schmidt Alapítvány meghívására részt vettem egy sajtókiránduláson a Crit területen. Lehetőségem volt megnézni a zabok földjének csodáit, lenyűgöző történeteket hallgatni, élvezni a környéken élők vendégszeretetét és megkóstolni a hagyományos ételeket. Gyönyörű élményben volt részem, alig várom, hogy megismételjem. Ön is élvezheti ezt az élményt, ezért ne hagyja ki a Haferland Hetet.

––––––––––––––––––––––––––––––––––––

A fotók fotóberendezéssel készültek F64 Stúdió:

CANON 1100D fényképezőgép + Sigma 17-70mm f/2.8-4 DC objektív.

Válaszolj

E-mail címed nem kerül nyilvánosságra.