Concorde - egy idő előtt felbocsátott repülőgép története (fotó / videó)

4 15.071

21. január 2013-én ünnepelte fennállásának 37. évfordulóját a Concorde. Nem ő volt az első szuperszonikus, a Tupolev Tu-144 volt a szuperszonikus légiutas-kísérő. De a Concorde eddig az egyetlen, amely 27 éve üzemeltet kereskedelmi járatokat.

A Concorde-nak hosszú, érdekes és izgalmas története van. A repülés, a legmodernebb technológia szimbóluma marad attól az időszaktól kezdve, amikor megépítették. Gyakran arra gondolok, hogy talán jobb lenne, ha 2000 után indulna el, amikor a légitársaságok piaca sokkal fejlettebb volt.

Supersonic Concorde - a jövő repülőgépe, amelyet a múltban indítottak útjára

És ha 1976-ban lehetséges volt, miért nem építenek egy sokkal modernebb, hatékonyabb és sokkal előnyösebb Concorde 2-t? Sajnos jelenleg nincs 950 km/h-t meghaladó utasszállító repülőgép. A nagy repülőgépgyártók egyre inkább a szállítási kapacitásra és a kényelemre összpontosítanak.

összhang belső
összhang belső

A technológia létezik! Van néhány fejlesztési program szuborbitális síkokhoz, de ezek sokkal összetettebbek, és messze túlmutatnak a határokon, mint amit most gondolunk. itt emlékszem a Boeing, a Gulfstream és a NASA által kifejlesztett program!

Úgy gondolom, hogy a Concorde modellt idő előtt piacra dobták. A jövő repülőgépe akkor jelent meg, amikor a repülés még alig fejlődött. És a légitársaságok sem álltak készen arra, hogy a flottában szerepeljen.

A Concorde idő előtt megjelent

Az első repülésre 2. március 1969-án került sor, 59 évvel az első sugárhajtású repülés után és 60 évvel azután. az első utasszállító légitársaság létrehozása - DELAG - Deutsche Luftschiffahrts-Aktiengesellschaft. A gépet Andre Turkey pilóta irányította.

Ezzel egy időben adták ki Boeing 747, a világ egyik legnagyobb repülőgépe. Bár együtt indultak útnak, a Concorde nem járt sikerrel, és 2003-ban kivonták a piacról.

Megállapodtunk az utolsó kereskedelmi járatról

A döntés 3 évvel az egyetlen tragikus, 113 áldozattal (100 utas, 9 személyzet és 4 ember a földön) történt baleset után 25. július 2000-én született. A döntéshez a pénzügyi válság is hozzájárult. A 11. szeptember 2001-i támadások rányomták bélyegüket a Concorde kivonulására.

A Concorde első repülése

A Concorde projekt a francia és a brit kormány között létrejött kormányszerződés eredménye, amely egyesítette az Aerospace és a British Aircraft Corporation erőfeszítéseit. Nagyon sok pénzt pumpáltak az ilyen típusú repülőgépek fejlesztésébe, és ez komoly gazdasági kudarcnak bizonyult.

Air_France_Concorde

Concorde parancsok

A Qantas, a Singapore Airlines, az Air India, az American, az Air Canada, a JAL, a Lufthansa, a United, a Continental és a Pan American rendelései érkeztek, de mindegyiket törölték. Végül mindössze 20 darab készült, ezek mindegyike az Air France és a British Airways között oszlott meg, repülőgépeket szintén az érintett államok pénzén vásároltak.

A Concorde repülőgépeket a londoni Heathrow-ból (British Airways) és a párizsi Charles de Gaulle-ból (Air France) a JFK-ba, New Yorkba és a washingtoni Dulles-ba tartó transzatlanti járatokon használták. Rekordsebességgel repültek, 2 mérföld/óra volt az utazósebesség, és kevesebb mint fele annyi távolságot tettek meg, mint a többi gép.

A Concorde-sík sebessége meghaladta a szürkület sebességét, és elérheti vagy meg is haladhatja a Föld forgási sebességét. A nyugati járatokon az indulási időpontnál korábban is lehetett érkezni helyi idő szerint.

Egyes Heathrow-ból vagy Párizsból induló transzatlanti járatokon közvetlenül naplemente után is felszállhat, és utolérheti azt, és aznap leszállhat. Ezt a szlogent használó British Airways nagy nyilvánosságot kapott – Indulás előtt érkezel.

A Concorde számos technikai újításból profitált, és számos rekordot megdöntött:

Az optimális, nagy sebességű repüléshez::

  • Dupla delta szárnyak (robbanófej)
  • Motor légbeszívás változtatható szekcióval és elektronikus vezérléssel
  • utánégető
  • Elektronikus vezérlésű motorok, a jelenlegi FADEC motorvezérlő rendszer elődjei
  • Dönthető része a szájkosárnak a jobb láthatóság érdekében leszálláskor

Kis súly és nagy teljesítmény érdekében:

  • 2,04 Mach (2,200 km/h) utazósebesség az optimális üzemanyag-fogyasztásért (minimális szuperszonikus ellenállás)
  • Alumíniumötvözet törzs és szárnyak, jó kompromisszum a súly és a hőállóság között
  • Autopilot, amely lehetővé tette az automatikus energiagazdálkodást és a repülőgép kihangosítását a felszállástól a leszállásig
  • Teljesen elektromos és fly-by-wire repülésirányító áramkörök
  • Többfunkciós repülésirányító felületek
  • Nagynyomású hidraulikus rendszer (28 MPa) könnyebb hidraulikus alkatrészekhez
  • Elektromos fékrendszer vezérlés
  • A repülőgép stabilizálása az üzemanyagnak a törzs belsejében történő mozgatásával, így megvalósítva a súlypont irányítását
  • Egyrészes öntött alkatrészek az ízületek és a súly csökkentésére
  • Segédgenerátor hiánya (a Concorde csak nagy repülőtereken üzemelt, földi generátorokkal felszerelt)

A Concorde program fő előnye a tervezésben és gyártásban szerzett tapasztalat volt, amely később az Airbus konzorcium alapja lett.

Bár a Concorde akkoriban technológiája csúcsán járt, 30 évvel később pilótafülkéje elavultnak tűnik. Mivel nem voltak versenytársak, nem volt nyomás a Concorde repülőgépek frissítésére.

A kulcspartnerek, a BAC (később BAE Systems) és az Aerospatiale (később EADS) közösen birtokolták a Concorde modell tanúsítványát. A tanúsítványért való felelősség az Airbus SAS megalakulásával átszállt az Airbusra.

A Concorde repülőgép története!

A hangfalat áttörő hangos zaj miatt megtiltották a Concorde repülését bizonyos színekben. Emiatt sok transzkontinentális járat nem üzemeltethető ilyen típusú repülőgépekkel. És nagy szennyezőként ismerték. Ezek a kellemetlenségek valószínűleg a rendelések törléséhez vezettek.

A Concorde áttöri a hangfalat!

Egy történettel zárom: "A repülés során a Concorde két fűtési és hűtési cikluson ment keresztül, először a magasság növekedésével hűtött, majd a szuperszonikus repülés során felmelegedett. Ennek a fordítottja történt ereszkedésnél és lassításnál.

A szuperszonikus légsűrítés hatására keletkező hő hatására a Concorde repülőgép törzse mintegy 300 mm-rel bővült, ennek látható hatása a pilótafülkében a repülőmérnöki asztal és a fal között megjelent szabad hely volt.

Az összes kivont gépen a repülőmérnökök ebbe a térbe tették a kalapjukat, mielőtt még lehűlt volna, ahol a mai napig megmaradtak."

Concord a múzeumban

Az érdeklődők számára az egyik Concorde gép a manchesteri repülőtéren parkol. G-BOAC regisztrációval rendelkezik, és a British Airways gyámsága alatt áll.

5 Concorde repülőgép 5 múzeumban található szerte a világon: Musée de l'Air et de l'Espace (Párizs), Fleet Air Arm Museum (Bristol), Intrepid Sea-Air-Space Museum (Manhattan), The Museum of Flight (Seattle) ), Barbados Concorde Experience (Barbados)

(forrás: hu.wikipedia.org/wiki/Concorde)

4 megjegyzés
  1. Osmani Serrano azt mondja,

    Kár, hogy egy olyan biztonságos és gyors gép, mint a concorde, egy szerencsétlen baleset miatt nem üzemel.

  2. V George azt mondja,

    A duxfordi Imperial War Museumban is található egy Concorde repülőgép.

    1. Sorin Rusi azt mondja,

      Köszi az infót

Válaszolj

E-mail címed nem kerül nyilvánosságra.