Airbus + Bombardier vs. Boeing + Embraer (Giants Duel)

2017-ben az USA-Kanada kereskedelmi vita konfliktussá fajult a Boeing és a Bombardier között. Az Airbus a Bombardier védelmére ugrik, a Boeing pedig vigasztalást keres az Embraerrel együttműködve.

0 1.393

A kereskedelmi repülőgépgyártók piaca két nagy szereplő – az Airbus és a Boeing – és más kisebb gyártók között oszlik meg, mint például az Embraer (Brazília) és a Bombardier (Kanada).

Airbus + Bombardier

Airbus-Bombardier

Miután a Delta megrendelt 75 Bombardier C sorozatú repülőgépet, a Boeing panaszt tett a nemzeti hatóságoknál, azzal vádolva a Bombardiert, hogy állami támogatásban részesül. A panaszt követően az Egyesült Államok kormánya körülbelül 220%-os dömpingellenes vámot vezetett be. Így egy C sorozatú családi gép több mint 160 millió dollárba került volna, szemben a szokásos 80 millió dolláros árral.

2017 októberében az Airbus a kanadai gyártó segítségére ugrott, és együttműködési megállapodást írt alá a C sorozatú repülőgépcsalád többségi részesedésének átvételére. Vagyis az Airbus és a Bombardier közösen gyártja majd az új C sorozatú repülőgépeket. Így az Airbus a 80-130 férőhelyes piaci szegmenst is le tudja fedni.

Az Airbus és a Bombardier közötti partnerség számos előnnyel jár a C Series program számára. A C sorozatú repülőgépek gyártása továbbra is Québecben marad, de az Airbus ellátási láncát alkalmazzák, ami csökkenti a gyártási költségeket.

A megállapodás értelmében az Airbus beszerzést, értékesítést és marketinget biztosít a C Series Aircraft Limited Partnership (CSALP) számára, amely kereskedelmi egység, amely C sorozatú repülőgépeket gyárt és értékesít.

Az Airbus 50,01%-ot birtokol a CSALP-ban, a Bombardier és az Investissement Québec (IQ) pedig körülbelül 31, illetve 19%-ot. Mindezen őrületek mellett a Bombardier továbbra is értékesíthet C sorozatú repülőgépeket az Egyesült Államokban.

Boeing + Embraer

Boeing si Embraer

Mit csinál a Boeing? Szövetsége az Embraerrel, a Bombardier közvetlen versenytársával a 80-130 üléses repülőgépek piacán. A Boeing és az Embraer közötti partnerség ugyanolyan előnyökkel járhat, mint az Airbus és a Bombardier közötti partnerség.

Az Embraer profitálni fog a Boeing kereskedelmi befolyásából a beszállítókkal és a jövőbeli ügyfelekkel folytatott tárgyalásokon, ami hozzájárulhat a költségek csökkentéséhez. A Boeing az új Embraer E-2 repülőgépre fog fogadni, a kereskedelmi debütálást 2018 áprilisára tervezik. Így a repülőgépek széles választékát kínálja majd, 80-tól 400-ig.

E regionális repülőgépek hiánya a Boeing portfóliójából a Delta Air Lines-szel kötött szerződés elvesztéséhez vezetett, amely a Bombardier CS100-at választotta régi MD88-as modelljének leváltására.

Más szóval, az Airbus + Bombardier együtt fog működni a C sorozatú repülőgépek gyártásának és forgalmazásának biztosításában. Így az Airbus repülőgépek széles választékát kínálja (80-800 ülőhely).

A Boeing és az Embraer együtt fog működni az Embraer E-2 repülőgépek gyártásában és forgalmazásában. Így a Boeing kiadja a 80-400 férőhelyes repülőgépek katalógusát.

Az Embraer eddig 233 repülőgépre (E175-E2, E2-E190 és E195-E2) adott le rendelést 6 légitársaságtól, míg a Bombardier 360 Series C repülőgépekre rendelt határozottan. 20 CS100 és CS300 típusú repülőgép már kereskedelmi forgalomban van a svájci és az airBaltic flottában.

Melyik tábor nyer? Airbus + Bombardier vagy Boeing + Embraer?

Válaszolj

E-mail címed nem kerül nyilvánosságra.