A világ TOP 10 legbiztonságosabb országa!

0 1.127

A biztonság fontos szempont az úti cél kiválasztásakor, függetlenül attól, hogy egyedül, barátokkal, családdal vagy üzleti céllal utazik. De honnan tudja, hogy melyek a világ legbiztonságosabb országai, és mire gondolunk, amikor biztonságról beszélünk? Tekintettel a kibertérben meglévő elavult hírnévre és félretájékoztatásra, nehéz meghatározni, hogy melyik ország tudja ezt a biztonságérzetet biztosítani számunkra.

A biztonság számszerűsítésére az Institute for Economics and Peace (IEP) évente kiadta a Globális Békeindexet (GPI), amely a béke és nyugalom globális adatain alapuló mérés. Az idei eredmények azt mutatják, hogy a béke átlagos szintje 0,07%-kal romlott az előző évhez képest, ami nem meglepő, tekintve, hogy a járvány láthatóan megrázta életünket, de az ukrajnai háború is nyomot hagyott benne.

A világ legbiztonságosabb országai

A jelentés megjegyzi, hogy bár egyes tényezők (például a terrorizmus okozta halálesetek száma) az idők során javultak, a Covid-hoz kapcsolódó erőszakos incidensek, a bezárásra válaszul fellépő zavargások és célzott fizikai támadások száma 2020 és 2021 között csökkent. Valójában ez idő alatt legalább 158 ország volt, ahol egy vagy több erőszakos incidens volt közvetlenül a járványhoz kapcsolódóan.

Az aktuális események ellenére a legfrissebb GPI-rangsorok meglehetősen hasonlítanak a korábbi évekhez. Az első helyen álló ország például 13 éve áll a vezető pozícióban. A lista elkészítéséhez az IEP 163 nemzetet rangsorol a béke három területe alapján: a társadalmi biztonság és védelem szintje, a folyamatban lévő hazai és nemzetközi konfliktusok mértéke és a militarizáltság mértéke.

Ezeken a területeken a szervezet 23 minőségi és mennyiségi mutatót elemez, beleértve a bebörtönzési arányokat, az emberölések arányát, a belső konfliktusokból eredő haláleseteket, a bűnözés megítélését stb. A lényeg: minél alacsonyabb a pontszám, annál jobb. Az alábbiakban megtalálja a világ 10 legbiztonságosabb országát, valamint az egyes országok pontszámait.

Kanada (1.33)

Annak ellenére, hogy nagyobb, mint déli szomszédja, Kanada a világ egyik legbiztonságosabb országa. Az ország azonban a gyűlölet-bűncselekmények számának növekedéséről számolt be (különösen az ázsiaiak ellen), és a gazdaság visszaesett a járvány alatt. A biztonsági index azonban javult a kevesebb fogoly és fegyverexport miatt.

Csehország (1.329)

A Cseh Köztársaság mindössze 1.329 pontot ért el, ami alacsony bűnözési rátáról és a terrorizmus csekély hatásáról számolt be. Még a zsebtolvajlás sem jelent többé problémát az olyan nagyvárosokban, mint Prága. Az IEP szerint Csehország a világ egyik legbiztonságosabb országa.

Írország (1.326)

Írország bekerült a legjobb 10 közé, három biztonsági pozíciót felkapva, annak ellenére, hogy a világjárvány alatt néhány erőszakos demonstrációra került sor. A viszonylag alacsony bűnözési ráta, a stabil gazdaság és a boldog, barátságos lakosok ellensúlyozták a járvány erőszakát.

Svájc (1.323)

Noha 10-ban hiányzik a top 2020-ből, Svájc nagyon jó pozícióba kerül 2021-ben az alacsony bűnözési rátáknak és a bőkezű egy főre jutó jövedelemnek köszönhetően.

Ausztria (1.317)

Ausztriában volt a második legnagyobb minőségromlás Európában (Görögország után) 2020 és 2021 között, bár továbbra is a világ egyik legbiztonságosabb országa. A minőség romlása egy 2020. novemberi bécsi terrortámadás következménye volt, bár a kormány gyorsan reagált egy új törvényi szabályozással, amely sokkal jobban figyelemmel kíséri a terrorista elkövetőket. Az ország továbbra is magas pontszámokat ér el a szilárd üzleti környezetért és a szomszédaival fenntartott jó kapcsolatokért.

Szlovénia (1.315)

Szlovénia 10-ban került be először a top 2020-be, és 2021-ben is ott tudott maradni (néhány helyet még feljebb is lépett), köszönhetően a rendkívül alacsony bűnözési aránynak. Akár általában a gyönyörű helyekre vágyik, akár Európa legszebb kastélyait és tavait szeretné felfedezni, Szlovénia kínál valamit, beleértve a garantált jó éjszakai alvást.

Portugália (1.267)

Portugália az elmúlt években jelentős előrelépéseket tett a biztonság terén. 2014-ben az ország kilábalt a pénzügyi válságból, és a 18. helyen végzett a GPI-ben. Ma a világ öt biztonságos országa közé tartozik. A mediterrán éghajlatot és megfizethető egészségügyi ellátást élvezi, és nem csoda, hogy sokan Portugáliában döntenek a nyugdíj mellett.

Dánia (1.256)

Dánia a világ legjobb 3 biztonságos országa között van, és ez jól működő kormányának, alacsony szintű korrupciójának és az erőforrások igazságos elosztásának köszönhető. Még egy szórakoztató tény? Egyike annak a 29 országnak, ahol a nők lényegesen elégedettebbek saját életszínvonalukkal, mint a férfiak.

Új-Zéland (1.253)

Új-Zéland a világ egyik legbiztonságosabb országa, és a bűnözés rendkívül alacsony, ezért volt olyan hihetetlen sokk a 2019-es Christchurch-i merénylet. Szerencsére továbbra is a COVID-19 által nem érintett ország maradt. A Kiwi nemzet pontszáma ebben az évben nagyon kis mértékben romlott a megnövekedett fegyverimport és katonai kiadások miatt.

Izland (1.1)

Izland a világ legbékésebb országa, 2008 óta a vezető pozícióban. A skandináv országban a legalacsonyabb a katonai kiadások és a nemzetközi konfliktusok aránya a világon (ha csak víz veszi körül, az előnyt jelent), és a bebörtönzöttek aránya 33/100.000 XNUMX fő, ami a legalacsonyabb egész Európában.

Válaszolj

E-mail címed nem kerül nyilvánosságra.