A repülés jövője: Urban Air Mobility (UAM) avagy hogyan repülhetnek majd a drónok a városi területen!

0 627

Idén nyáron elmentem a World ATM Congress 2022-re, amely a repülésről és a repülésről szóló esemény. Szóba került a repülés jövője, szóba került az alacsony CO2-kibocsátással járó fenntartható repülés, de szóba került a drónok, az autonóm és pilóta nélküli repülőgépek, a légtér méretezésének módja és az Urban Air Mobility (UAM) koncepciója is.

Városi légi mobilitás (UAM)

Az elmúlt években az Airlinestravel.ro weboldalon cikkek jelentek meg az elektromos motorral hajtott repülőgépekről, az utasokat szállító drónokról, az Air Taxiról és sok más hasonló jövőbeli ötletről és koncepcióról.

A még érdekesebb az, hogy mindezek az ötletek és látszólag koncepciók már a kutatás és elemzés előrehaladott szakaszában vannak. Nem zárjuk ki, hogy a repülés jövője nem olyan lesz, mint ahogyan most ismerjük. Többé nem csak kereskedelmi utasszállító repülőgépek, teherszállító repülőgépek és katonai repülőgépek lesznek. Más típusú repülő gépek is megjelennek, például drónok, repülő autók és még sok más. A légteret pedig több függőleges és vízszintes szintre osztják majd.

A Boeing és a Wisk már bemutatta a városi légi mobilitás működési koncepcióját. Az autonóm és pilóta nélküli repülőgépek városi és elővárosi területeken is repülhetnek majd utasok szállítására. Az állomások „vertiportok” lesznek, kifejezetten az eVTOL / VTOL repülőgépek számára kialakított területek.

Az üzemeltetési koncepció a városi légi mobilitás alapelveinek javaslatával kezdődik, beleértve azt is, hogy a járatok biztonságosak és mindenki számára hozzáférhetőek legyenek. Ezen túlmenően a repülőgépeket automatizálják, hogy csökkentsék a légiforgalmi irányítók és pilóták terheit, így képesek lesznek éjjel-nappal repülni a vizuális vagy műszeres repülési szabályok szerint, valamint automatizált rendszerek támogatják a fedélzeten és a földön.

„Ez a koncepció amelyet ma bemutatunk, sarokköve az UAM fejlődésének az Egyesült Államokban és a világban” – mondta Gary Gysin, a Wisk vezérigazgatója. Azok számára, akik nem ismerik, a Wisk az első repülőgép prototípusán dolgozik, amelyet légi taxi szolgáltatásokra szántak. Oké, nem ez az első, mert van egy másik fogalom a nevéhez Lilium, amelyet korábban bejelentettek. És ezeken kívül még tucatnyi más projekt van Európában, USA-ban, Ázsiában, ami bizonyítja számunkra, hogy a jövő a repülő autóké lesz.

"Az általunk felvázolt jövőkép a Boeinggel, az FAA-val, a NASA-val és a legfontosabb iparági partnerekkel folytatott sokéves együttműködés eredménye. Ennek eredményeként ez a dokumentum az eddig javasolt legátfogóbb keretet nyújtja az UAM nemzeti légtérben való engedélyezésére vonatkozó elképzeléssel. A Wisk elkötelezett amellett, hogy partnereivel együtt megvalósítsa ezt az elképzelést– mondta Gysin.

Az Airbusnak pedig van programja Városi légi mobilitás. Az Airbus becslései szerint 2030-ra a világ lakosságának 60%-a városi lesz. A városi lakosság számának ez a jelentős növekedése várhatóan valódi igényt teremt az innovatív mobilitási lehetőségek iránt, mivel a szárazföldi infrastruktúra egyre zsúfoltabbá válik, és ezt ma érezzük Bukarestben, de a világ nagy fővárosaiban is. 

Alapvetően az egyik megoldás az lenne, ha az emberek repüléssel utazhatnának városi területen. A Boeinghez hasonlóan az Airbus is több vállalattal együttműködve dolgozik egy eVTOL (vertikális fel- és leszállás) repülőgép kifejlesztésén, amely CityAirbus NextGen néven is ismert. Érdekes lesz a jövő!

A sci-fi filmek többé nem lesznek sci-fiek!

Válaszolj

E-mail címed nem kerül nyilvánosságra.