A légitársaságok az uniós légi utasok kártérítéshez való jogának felülvizsgálatát kérik a törölt vagy késett járatok miatt!

0 540

Az Európai Unió országaiból érkező utasok kártérítés igénylésére jogosult légitársaságoktól a légitársaság hibájából, és nem vis maior miatt törölt vagy késett járatok esetében.

Normál üzemmódban, ha a járat több mint három órát késik a célállomáson, az utasok 250 EURO és 600 EURO közötti átvételre jogosultak, attól függően, hogy mekkora távolság van az indulási repülőtér és az érkezési repülőtér között, annak ellenére, hogy ekkora összeget túl magasnak tartanak a légitársaságok.

A Politico korábbi jelentése szerint a schengenvisainfo.com által idézett Travel Tomorrow szerint Csehország, amely a közelmúltban vette át az Európai Tanács elnöki tisztét, utalt arra, hogy egy ilyen kérdés is szerepel a megvitatásra kerülő témák között.

Emellett a jelentés szerint a kártérítési jogok már több mint 20 éve érvényben vannak, a légitársaságok pedig további 20 éve vitatkoznak ellenük.

Ezzel kapcsolatban az Air Transport Association (IATA) által közzétett jelentés feltárta, hogy a 2020 márciusa és 2020 májusa közötti időszakban a fel nem használt jegyek visszatérítése összesen 9,2 milliárd eurót tett ki az Európai Unióban, valamint az Egyesült Királyságban, Egyesült Királyságban. .

Az utóbbi időben jelentős számú légitársaság kényszerült járattörlésre vagy késésre, elsősorban jelentős munkaerőhiány, valamint sztrájk miatt, az utasok pedig kártérítést igényelhetnek. A légitársaságok azonban azt mondják, hogy most minden eddiginél nagyobb szükség van a szabályok felülvizsgálatára, hozzátéve, hogy az egyik fő kifogás az, hogy a kártérítés túl magas.

 "... ha 50 eurót fizet a jegyért és a járatot törlik vagy késik, akkor 250 eurót kap vissza. Ez nem helyes. Semmi értelme!", húzta alá Thomas Reynaert, az Airlines for Europe (A4E) vezérigazgatója. Ezenkívül a légitársaságok szerint a késéseknek nincs olyan nagy hatása az utazókra, vagy legalábbis nem eléggé ahhoz, hogy kártérítést érdemeljenek.

Steven Berger, a BEUC jogi tanácsadója ugyanakkor azt mondta: „Ha 30 euróért megy Litvániából Portugáliába, és ott ragad két napig a járatok között, méltányos, ha csak néhány eurót kap kártérítésként? Fenn kell tartanunk a kompenzáció szintjét és meg kell erősíteni a végrehajtást".

Ezzel kapcsolatban a Verseny- és Piacfelügyelet (CMA) és a Polgári Légiközlekedési Hatóság (CAA) arra kérte a légitársaságokat, hogy bánjanak jobban az utazókkal a járattörlések közepette.

Az utasjogi csoportok ugyanakkor felhívták a figyelmet arra, hogy a bíróság elé kerülő ügyek megnövekedett száma főként a légitársaságok fizetési hajlandóságának tudható be, hozzátéve, hogy a szabályokat jobban be kell tartani, nem pedig csökkenteni.

Mit gondol? A légi utasok jogai felül kell őket vizsgálni, vagy rendben vannak, ahogy most vannak?

Válaszolj

E-mail címed nem kerül nyilvánosságra.