A Transavia incidens és a pilóta a pilótafülkén kívül távozott

0 1.415

Néhány napja egy hír keringett a sajtóban a Transaviában 2012 szeptemberében történt incidensről. A történet valahogy így hangzik: "Egy repülőgép parancsnoka Boeing 737 Transavia, aki Hollandiából a görög Kréta szigetére repült, vécére kellett mennie. Ezt követően a másodpilóta biztosította az ajtót és elaludt. Visszaúton a parancsnok egy ideig az ajtóban ült, a másodpilóta nem fogadta a hívást, és ezalatt a gép robotpilótán volt.

A legtöbb sajtó azt feltételezte, hogy a gép néhány percig robotpilóta üzemmódban volt és felügyelet nélkül, tévesen azt az elképzelést keltve, hogy a pilóta a pilótafülkén kívül ragadt.

transavia

A valóság egy kicsit más. A pilótafülke belépési eljárása vállalatonként és repülőgépenként eltérő. A szeptember 11-i merényleteket követően speciális biztonsági protokollt hoztak létre, amely előírja, hogy a kabin ajtaját a repülés alatt be kell zárni. A repülőgépek kommunikációs rendszerekkel vannak felszerelve a pilóták és az utasok, a légiutas-kísérők és az utasok, a pilóták és az utaskísérők között.

interfon_boeing_737

A pilótafülke bejáratánál kaputelefon és három LED (Piros - Nem vagyok hajlandó kinyitni az ajtót, zöld - az ajtó nyitható és narancs - nincs válasz), és ezen keresztül felhívást intéznek az ajtó kívülről történő kinyitására. Mint minden kaputelefonnak, itt is van kód, repülőgépeknél maximum 4 számjegyből áll. (Az alábbi kép csak példa, de nem így néz ki egy 737-en)

A Transavia esetében szerintem a pilóta kérte az ajtó kinyitását és kigyulladt a narancssárga lámpa - nincs válasz. A parancsnoknak várnia kellett néhány másodpercet, talán 1 percet, amíg belépett, és a kód és az ajtó automatikusan kinyílt néhány másodpercre, ami elég volt ahhoz, hogy a pilóta visszatérjen a kabinjába.

A repülésben szinte minden tevékenységre léteznek eljárások. Szeretném, ha megértené, hogy egyetlen pilóta sem maradhat ki a pilótafülkéből hozzáférés nélkül. Az ajtó kívülről is nyitható, csak bizonyos eljárások után. A rendszerek kiegészítik egymást, éppen a kellemetlen helyzetek elkerülése és az utasok biztonsága érdekében. Nem hiába mondják, hogy a repülőgép a legbiztonságosabb közlekedési eszköz.

Úgy gondolom, hogy a vizsgálat kiterjed majd arra az időtartamra is, ameddig a repülőgép felügyelet nélkül volt, és kevesebbet arra a részre, ahol a parancsnok állapota a pilótafülkén kívül rekedt.

A Transavia az Air France-KLM csoport fapados légitársasága!

Válaszolj

E-mail címed nem kerül nyilvánosságra.