Az AIAS közzétette a „Madarak ütközésének elemzése 2010-2020” című kiadványát a román polgári repülésben: 1734 madárütközés!

0 529

A 2020-ban közzétett „AIAS Annual Safety Report” szerint a madárütközések a leggyakrabban jelentett polgári repülési események típusa. Ezek az események aktuális témának számítanak, évente nemzetközi és hazai károkat okozva a repülőgépekben. Romániában az események jelentős százalékát országos szinten jelentették, és ez fontos biztonsági kérdés a polgári repülés számára, amely elemzést igényel.

Jelen jelentés elemzi a 2010 és 2020 között Romániában a nemzetközi repülőterek közelében előidézett madarakkal való ütközéseket, melynek célja, hogy tájékoztassa az érdeklődőket az olyan események országos helyzetéről, amelyekben kereskedelmi célú légi közlekedésben használt repülőgépek vettek részt, valamint ezekről. hatása a repülés biztonságára.

Ennek az elemzésnek az a célja, hogy bemutassa a szóban forgó biztonsági téma kockázatértékelését, és azt, hogy az hogyan befolyásolja a kereskedelmi polgári repülési műveletek biztonsági szintjét.

Az elemzéshez a nemzeti ECCAIRS adatbázisban rögzített információkat használtuk fel a 2010-2020 közötti időszakban jelentett események nyomán.

2010 és 2020 között 1734 madarakkal való ütközést gyűjtöttek össze, amelyeket Románia területén produkáltak, amint az az alábbi grafikonon is látható. 2017 és 2019 között jelentős növekedést regisztráltak. Így 2017-ben 229 ilyen eseményt jelentettek be, 2019-ben pedig 59%-kal nőtt a madárütközések száma 2018-hoz képest, összesen 318 eseményt.

Az alábbi grafikon a 2020-as helyzetet mutatja, amelyben 135 eseményt rögzítettek, ami alatta marad az elmúlt 9 év átlagának, ami évi 163,4 eseménynek felel meg, százalékos aránya mintegy 58%-kal alacsonyabb az előző évhez képest. előző év. Ez a globális SARS-CoV-2 világjárvány közvetlen következménye, amely 2020 márciusában kezdődött Romániában.

Az 1. grafikon a bejelentett madarakkal való ütközések százalékos arányát mutatja, a nemzeti adatbázisban rögzített események teljes számából számítva. Ennek az aránynak az értékei 6,9% és 13,2% között vannak, 10 év átlagában 10,4%. Ebből a számításból megértjük az esemény nemzeti szintű produkciós arányát.

A 2010-2020 közötti időszakban feljegyzett összes ilyen típusú esemény közül 1183 volt kisebb, és nem volt hatással a biztonságra. A fennmaradó 551 esemény, ami az összes ilyen esemény 32%-át jelenti, benne volt az incidensekben.

Figyelembe véve a repülési fázisokat, a jelentés szerint a madárütközések 81%-a fel- és leszállás közben történt. Az érintett repülőgép oldaláról vagy a legtöbb ilyen eseményt okozó repülőterekről az AIAS jelentésében találhatók információk.

A jelentés nagyon összetett és érdekes, ezért javasoljuk, hogy az alábbiakban elemezze.

Ez a madárütközések nemzeti adatbázisban rögzített kezdeti elemzése, amelynek célja, hogy képet alkosson az ilyen típusú eseményekről. Ez az eseménytípus az egyik legelterjedtebb, melynek kockázata nem teljesen kiküszöbölhető, de csökkenthető.

Ezenkívül a jelentés fontos pontjai a következők:

  • a madárütközések Romániában jelenlévő légiközlekedési esemény;
  • ezeknek az eseményeknek magas az előfordulási aránya a nyári-őszi hónapokban;
  • a madarakkal való ütközések számát a repülőgépek mozgásának száma befolyásolja;
  • Románia szintjén a madarakkal való ütközéseket „incidens” és „a biztonságot nem befolyásoló” súlyossági osztályokban regisztrálták;
  • ezek az események Románia összes nemzetközi repülőterén jelen vannak;
  • a repülés azon szakaszai, amelyekben a leggyakrabban ütköznek madarakkal, a leszállás és a felszállás;
  • a szélvédő, a törzs és a szárny a repülőgép fő részei, amelyeket madarak ütnek el;
  • minél nagyobb a repülőgép sebessége és minél nehezebb a madár, annál nagyobb a légi jármű súlyos károsodásának kockázata;
  • minden olyan esemény bejelentése kötelező, amely madarakkal való ütközést eredményezett.

Ilyen események, más néven „madárcsapások”, a világ minden táján történnek. A legtöbb esetben a repülőgép kisebb sérüléseket szenved a repülésbiztonság veszélyeztetése nélkül. De voltak nagyon súlyos esetek is, és itt emlékeztetünk arra, hogy "A csoda a Hudson folyón”. A gép két hajtóművét súlyosan megrongálta egy madárcsapat.

Szintén a madarakkal való ütközés miatt, a Az Airbus A321 URAL Airlines leszállt a kukoricatáblában. Mindkét motor meghibásodott, miután összeütközött egy madárrajjal.

Ha szemtanúja egy ilyen eseménynek, tartsa szem előtt, és ügyeljen a légiutas-kísérő személyzet késztetéseire. A járművezetőket kiképezik az ilyen kellemetlen eseményekre.

Válaszolj

E-mail címed nem kerül nyilvánosságra.