Az EU-tagállamok ajánláscsomagot fogadtak el a COVID-19 világjárvány idején történő utazási korlátozásokról
Hét hónap telt el a globális COVID-7 világjárvány aktiválása óta. És 19 hónapja, hogy az emberiség egyedülálló pillanatokat élt meg. Eddig is voltak időszakok, amikor mindent elzártak, és még az Európai Unión belül is korlátozták a szabad mozgást.
Minden ország, minden kormány, minden hatóság belátása szerint korlátozásokat vezetett be, mindezt annak reményében, hogy korlátozza az új koronavírus terjedését. Az eredmények azonban nem a vártak és a kívántak, és az új esetek száma napról napra nő. Szóval mi a következő?
Az EU tagállamai jóváhagyták az ajánláscsomagot
Végül hosszú vita után Az EU-tagállamok ajánláscsomagot fogadtak el a COVID-19 világjárvány idején történő utazási korlátozásokról. A további viták és a diszkrimináció elkerülése érdekében az EU azt ajánlja, hogy minden ország ugyanazokat az intézkedéseket azonos feltételek mellett alkalmazza.
Az EU-országok megosztják a legfrissebb járványügyi adatokat az Európai Betegségvédelmi Központtal. Ezenkívül hetente közzéteszi Európa térképét (beleértve a schengeni társult államok adatait is), amelyet különböző színekben frissítenek az adott régióban fennálló kockázatnak megfelelően.
Nem lesz korlátozás, ha "zöld" régióból utazik. Ha azonban „narancssárga” vagy „piros” régióban utazik, a célországok kormányai megkérhetik Önt, hogy teszteljen vagy helyezzen karanténba.
Az országok besorolása epidemiológiai kockázat szerint

Hogy egy ország zöld legyen az elmúlt 4 napban 25%-nál kevesebb pozitív tesztnek és 100 000 emberre számítva 14 esetnek kell kevesebbnek lennie.
Egy ország bekerül a narancssárga zónába ha több mint 4%-a lesz pozitív, de kevesebb mint 50 eset 100 000 lakosonként. Vagy kevesebb, mint 4% pozitív teszt, de számos új eset 25 és 150 között van 100 000 lakosonként. 14 nap alatt mindent jelentettek.
Az államok és régiók a vörös listán lesznek 4% feletti pozitivitási rátával és több mint 50 új esettel 100 000 lakosra az elmúlt 14 napban. Ha az új esetek száma meghaladja a 150-et a 100 000 lakoshoz képest, akkor a pozitivitás százalékos aránya már nem számít.
Az országok a szürke zónába kerülnek amely nem sok információt nyújt a járványügyi kockázat felméréséhez.
Az ajánlások szerint o azon országnak, amely korlátozó intézkedéseket kíván bevezetni a veszélyeztetettnek tekintett területről érkező vagy oda utazó utazókra, ezen intézkedés hatálybalépése előtt 48 órával a lehető legteljesebb mértékben tájékoztatnia kell ezt az államot.. A lakosságot 24 órával a korlátozás bevezetése előtt is tájékoztatni kell.
Az EU-tagállamok nem tagadhatják meg a területükre való belépést egy másik tagállamból
Egy másik ajánlás kimondja, hogy az EU-tagállamok ne utasítsák el területükre a másik tagállamból érkező utasok belépését.. De a narancssárga, piros vagy szürke területről érkezőknek karanténra vagy kötelező vizsgálatra lehet számítani.
Az is kívánatos, hogy minden utazó egyetlen típusú európai nyomtatványt töltsön ki. De ez csak néhány ajánlás. Az EU-tagállamoknak lehetőségük van eldönteni, hogy alkalmazzák-e az ajánlott intézkedéseket vagy sem.
A Románia által megszabott szabályok
Pillanatnyilag, Románia bizonyos korlátozásokat vezet be a sárga zónában utazók számára. 14 napos karanténba kell vonulni mindazoknak, akik a sárgalistán szereplő országokból és régiókból érkeznek Romániába. A tünetmentes emberek azonban 10 nap után kiszabadulhatnak az izolálásból, ha az elkülönítés 8. napján tesztet végeznek. A karantén alól kivételt képeznek azok, akik maximum 3 napos időtartamra szeretnének Romániába utazni, mert az országba való belépéskor negatív COVID-19 tesztet kell bemutatniuk. nem régebbi, mint 48 óra a betakarítás után.