A világ TOP 11 legnagyobb repülőtere, foglalt területek szerint!

0 47.225

A repülőterek a légi közlekedés fő átjárói egyik országból a másikba. Ezek az igazi "városok", amelyeket a repülőgépek logisztikájának és infrastruktúrájának biztosítására, a rakomány és az utasok tranzitjának kezelésére, valamint napi több tízezer utas fogadására fejlesztettek ki.

Az évek során az utasok számának folyamatos növekedése sok repülőteret túlzsúfolttá tett. Egyre nehezebbé válik a nagyszámú utas egyetlen épületben kezelése és/vagy az összes repülőgép egyetlen platformon történő fogadása. Így az országok elkezdtek beruházni a nagy repülőterekbe, új terminálokat és kifutópályákat építeni.

Alább látható a világ TOP 10 repülőtere, foglalt területek szerint 2020-ban. Évente több millió utast és több tízezer járatot tudnak fogadni. Minden nap repülőgépek százai szállnak le és szállnak fel, mindezt folyamatos nyüzsgésben.

A mai mega repülőterek olyan érzést keltenek, mintha egy egész városon keresztül sétálnának!

11. Suvarnabhumi Nemzetközi Repülőtér (BKK) ~ 32,4 négyzetkilométer

A Suvarnabhumi nemzetközi repülőtér, Bangkok fő repülőtere a délkelet-ázsiai régió legnagyobb nemzetközi repülőtereként ismert. A 2006-os légi üzembe helyezést követően a repülőtér a Thai Airways, a Thai Smile, a Bangkok Airways és a Thai VietJet fő csomópontjává vált.

A Suvarnabhumi Nemzetközi Repülőtérnek (BKK) három fő terminálja van. Az 1-es és a 2-es terminál nemzetközi járatokat üzemeltet, míg a 3-as terminál csak belföldi járatokat szolgál ki. A repülőtéren két párhuzamos kifutópálya található, 3700 méter és 4000 méter hosszúak. A harmadik vágány is épül, 4000 méter hosszú.

10. Kairói nemzetközi repülőtér (CAI) ~ 36,3 négyzetkilométer

A kairói nemzetközi repülőtér 1945-ben kezdte meg működését. A repülőtér Heliopolisban található. Ez Egyiptom legforgalmasabb repülőtere, és az Egypt Air és a Nile Air fő csomópontja.

A kairói nemzetközi repülőtérnek négy terminálja van. Három nagy terminál szolgálja ki a nemzetközi és a belföldi járatokat egyaránt. 2011-ben az új terminál, a Seasonal Flight Terminal (SFT) bekerült az üzemi szolgáltatásba. Az SFT terminál fő célja az volt, hogy szezonálisan átvegye a többi terminál többlettevékenységét. A repülőtér három kifutópályával rendelkezik 3300 és 4000 méter között.

9. Shanghai Pudong nemzetközi repülőtér (PVG) ~ 39,1 négyzetkilométer

A repülőtér 1999-ben kezdte meg a kereskedelmi szolgáltatásokat. A Shanghai Pudong repülőtér a Shanghai Airlines és a China Eastern Airlines (CIAH) (CEA) jelentős légiközlekedési csomópontja.

A Shanghai Pudong Nemzetközi Repülőtérnek (PVG) két fő utasterminálja van. Az 1-es és a 2-es terminál belföldi és nemzetközi járatokat indít. A bővítési és korszerűsítési terv egy harmadik terminált és két további kifutópályát foglal magában. A repülőtér jelenleg négy kifutópályával rendelkezik, amelyek hossza 3400 métertől 3800 méterig terjed. Évente több mint 75 millió utas lépi át a küszöböt.

8. George Bush interkontinentális repülőtér (IAH) ~ 40,5 négyzetkilométer

Az eredetileg Houston Intercontinental Airport néven ismert repülőteret 1969-ben nyitották meg. A George Bush Intercontinental Airport (IAH) Houstonban (Texas, Egyesült Államok) található, és a United Airlines második legnagyobb légiközlekedési csomópontjaként szolgál.

A George Bush Intercontinental Airport (IAH) öt terminállal rendelkezik. Az A, B, C, D és E terminálok belföldi és nemzetközi járatokat is szolgálnak. A repülőtér öt kifutópályával rendelkezik, amelyek hossza 2700 és 3700 méter között van. Évente több mint 45 millió utast regisztrálnak belföldi és nemzetközi járatokon.

7. Peking Daxing Nemzetközi Repülőtér (PKX) ~ 47 négyzetkilométer

A pekingi Daxing Nemzetközi Repülőtér (PKX) a 6. helyen áll a világ legnagyobb repülőterei között, de a "világ legnagyobb egyépületű repülőtere" címmel büszkélkedhet. 

A pekingi Daxing repülőtér 2019-ben nyílt meg és három nagy kínai légitársaság – az Air China, a China Southern Airlines és a China Eastern Airlines – fő csomópontjává vált.

A daxingi repülőtér egyetlen terminállal rendelkezik, öt leágazással, és úgy néz ki, mint egy tengeri csillag. A "tengeri csillag" repülőtér négy kifutópályával rendelkezik, amelyek mérete 3400 métertől 3800 méterig terjed. A repülőteret úgy tervezték, hogy évente akár 200 millió utast is fogadjon, de járvány az új koronavírussal ez nagyon lecsökkentette a lendületét.

6. Orlandói nemzetközi repülőtér (MCO) ~ 50,9 négyzetmérföld

A repülőtér 1981-ben nyitotta meg kapuit. Az Orlando International Airport (MCO) a JetBlue, a Southwest Airlines és a Spirit Airlines működési csomópontja.

Az orlandói repülőtérnek van egy fő terminálja, amely két terminálra, A-ra és B-re oszlik. A repülőtér négy párhuzamos kifutópályával rendelkezik. Évente több mint 50 millió utas keresi fel ezt a repülőteret.

5. Washington Dulles nemzetközi repülőtér (IAD) ~ 52,6 négyzetkilométer

A Washington Dulles nemzetközi repülőtér, közismert nevén Dulles International Airport, 1962-ben nyílt meg. A repülőtér a United Airlines első és fő csomópontja.

A repülőtéri terminál komplexum egy fő terminálból és két másodlagos épületből áll - A / B és C / D épületekből. A Dulles repülőtér négy kifutópályával rendelkezik.

4. Dallas / Fort Worth nemzetközi repülőtér (DFW) ~ 69,5 négyzetmérföld

A Dallas / Fort Worth nemzetközi repülőtér 1974-ben kezdte meg működését. A repülőtér az American Airlines egyik fő csomópontja.

A Dallas repülőtérnek öt terminálja van. Az A terminált teljes mértékben az American Airlines foglalja el. A többi B, C, D és E terminál nemzetközi és belföldi járatokat szolgál ki. 

A repülőtéren összesen hét kifutópálya található. A DFW repülőtér a világ egyetlen repülőtere, ahol négy, 4.000 méternél hosszabb, burkolt kifutópálya található.  

3. Isztambuli nemzetközi repülőtér (IST) ~ 76.5 négyzetkilométer

Az isztambuli nemzetközi repülőteret (IST) 2018-ban avatták fel és a Turkish Airlines és az Onur Air fő csomópontja. Megnyitása óta Isztambul fő repülőtere lett.

A repülőtér 5 működő kifutópályával rendelkezik, és akár 150 millió utas befogadására is alkalmas. Fejlesztésének végén, 2025-ben az Isztambuli Nemzetközi Repülőtér (IST) 6 leszállópályával rendelkezik, és akár 200 millió utast is képes lesz kezelni.

2. Denveri nemzetközi repülőtér (DEN) ~ 135,7 négyzetmérföld

A denveri nemzetközi repülőtér 1995-ben kezdte meg működését. A United Airlines és a Frontier Airlines központja, valamint a Southwest Airlines bázisa.

A denveri repülőtérnek van egy fő terminálja, amely három központi műholdhoz, az A-hoz, B-hez és C-hez kapcsolódik. A repülőtér hat kifutópályával rendelkezik.

1. King Fahd nemzetközi repülőtér (DMM) ~ 776 négyzetkilométer

A King Fahd nemzetközi repülőteret, más néven Dammam repülőteret 1999-ben nyitották meg légi műveletekre. A repülőtér Szaúd-Arábia, a SaudiGulf Airlines és a Flynas központjaként szolgál.

A repülőtérnek három terminálépülete van. A hatszintes főterminál nemzetközi és belföldi járatokat üzemeltet. Az Aramco terminál a Saudi Aramco által üzemeltetett magán légitársaságokat szolgálja ki. A királyi terminál a szaúdi királyi családot, a hivatalos vendégeket és a kormány tisztviselőit szolgálja ki. A Dammam repülőtérnek két kifutópályája van.

A King Fahd nemzetközi repülőtér (DMM) 776 négyzetkilométerével a világ legnagyobb repülőtereként bekerült a Guinness-rekordok könyvébe. Felülete még a szomszédos országánál, Bahreinnél is nagyobb. Ha megnézzük a repülőtér honlapját, ott az szerepel, hogy a felhasznált terület 36,75 négyzetkilométer.

Melyik volt a legnagyobb repülőtér, ahova repültél?

Válaszolj

E-mail címed nem kerül nyilvánosságra.