A romániai külföldi turisták a városlátogatásokat, a túrákat és a szabadidős csomagokat részesítik előnyben

0 438

2013-ban 1,7 millió külföldi turista jártak Romániában. 3,5 millió éjszakát töltöttek hazánkban, négyszer kevesebbet, mint itthon Bulgária (14,3 millió éjszaka), 3,5-szer kevesebb, mint ben Magyarország (12,3 millió vendégéjszaka), 6-szer kevesebb, mint ben Csehország (20,8 millió éjszaka) és 22-szer kevesebb, mint ben Ausztria (78,1 millió éjszaka).

A külföldi látogatók 4,79 milliárd lejt költöttek Romániában (ami 1,08 milliárd eurónak felel meg).  635,29 euró átlagosan fejenként). A külföldi turisták a román turisztikai piac mindössze 18%-át képviselik, ehhez képest 67% Bulgáriában, Magyarországon 49%., 53% Csehországban şi 71% Ausztriában. A legtöbb turista a határátkelőhelyek szerint Magyarország, Bulgária, Németország, Olaszország, Lengyelország és Ausztria.

Romániában a kifejezetten szabadidős céllal érkező külföldi turisták a városlátogatásokat, az általános és niche körutakat (kulturális, borászati, történelmi), illetve szabadidős csomagokat részesítik előnyben. A többi nem rezidens turista szolgáltatási/üzleti érdekből érkezik Romániába.

„Ha a hatóságok szolgáltatás-export tevékenységként ismernék el a beutazást, nőne a Romániába érkező külföldi turisták száma, és a GDP 2 százalékáról 6 százalékra érhetnénk el – a World Tourism & Travel Council által hazánkra becsült potenciált. . Ez az oka annak is, hogy az ANAT arra kéri a kormányt, hogy ismerje el exporttevékenységként a beérkezést, és hallgatólagosan alkalmazza az áfakulcsot (levonási joggal mentes minden olyan tevékenység, amelyet Romániában nem rezidens turisták javára, engedéllyel rendelkező utazással végeznek). ügynökségek és turisztikai fogadó struktúrák)."- mondja Lucia Nora Morariu, az Utazási Irodák Országos Szövetségének (ANAT) elnöke.

Romániában a több mint 2.000 regisztrált utazási iroda közül csak 20-an aktiválták a túlnyomórészt bejövőket az üzleti struktúrában, sajnos túl kevesen ahhoz, hogy lényegesen nagyobb számú külföldi turistát tudjanak vonzani.

„A beérkezés szolgáltatás-export tevékenységként való elismerése évi 2 millió eurós növekedést hozhat az országban, amelyből 20.000 ezer 450 lejes nyugdíj folyósítható havonta” – mondja Gheorghe Fodoreanu, az ANAT korábbi elnöke, egy erre szakosodott ügynökség tulajdonosa. a bejövő tevékenységében.

Az ANAT azt javasolta a Pénzügyminisztériumnak, hogy biztosítson ösztönzőket az ilyen jellegű tevékenységet végző ügynökségek számának növelésére.

„Azt javasoltam, hogy minden Romániába behozott külföldi turista után egy iroda kaphasson két eurót minden éjszakánként egy kétcsillagos szállodában, hármat egy háromcsillagos szálláson stb. Az összegeket az államot megillető nyereségadóból az adott utazási iroda levonhatná, az intézkedés számukra is profitösztönzővé válna” – nyilatkozta Alin Burcea, az ANAT első alelnöke.

A Turisztikai Világszervezet (WTO) 2014-re a turisták számának 4-5%-os növekedését prognosztizálja világszerte a 1,087-ban regisztrált 2013 milliárd főről. Az elmúlt évek tendenciáját követve a turisták számának több százalékos növekedése várható Romániában is Románia, de hazánkban sokkal nagyobb a potenciál.

„Anélkül, hogy versenyképes közlekedési infrastruktúrával, nem túl nagy beruházási támogatással és a versengő országokhoz képest még szerény külső promóciós programmal állt volna a rendelkezésére, a román turizmus 2007-től, 2008-tól visszanyerte a külföldi turisták számát, és hozzájárul a GDP-hez. Románia 2%-os százalékos arányával. Mindez annak hátterében, hogy az étkezés és turisztikai szolgáltatások áfája 24%-ra emelkedik, kivéve a szállást és a reggelit, ami azt jelenti, hogy az adóemeléssel növelheti árait, mert elveszíti ügyfeleit. Ha a román állam valóban támogatni akarja a beutazó külföldi turisták beutazó turizmusát, akkor azt kell tennie, amit mások, csökkentenie kell az idegenforgalmi élelmiszerek áfáját, levonási joggal kell alkalmaznia a mentes áfakulcsot, mint minden más támogató infrastrukturális beruházásnál, agresszív és összehangolt külső promóció a célpiacokon"- mondja Lucia Nora Morariu, az ANAT elnöke.

Ennek eltörlésével Románia több külföldi turistát vonzhat a Moldovai Köztársaságból, az április 28-tól hatályos moldovai vízumok miatt. Kína is potenciális piac.

A több külföldi turista Romániába csábítása érdekében a hatóságok Tokióban és Brüsszelben nyitották meg hazánk promóciós irodáit, Pekingben, Hollandiában és az északi országokban pedig várakoznak.

Sőt, 2014-ben hazánk 37 nemzetközi szakmai vásáron vett részt Románia népszerűsítése, és implicit módon több külföldi turista vonzása érdekében. A következő időszakban a román országmárka vásárokon és kiállításokon lesz ismert Vancouverben (május-június), Moszkvában (szeptember), Japánban (szeptember), Las Vegasban (október), Poznanban (október), Ausztriában (október), Rimini (október-november), Sanghaj (november), Lipcse (november), Barcelona (november), London (november) és Varsó (november).

Válaszolj

E-mail címed nem kerül nyilvánosságra.