Koronavírus: A repülőgép levegőjének 99.97%-a szűrt, tisztított és steril

2 5.931

Tekintettel arra, hogy a koronavírus-járvány kellős közepén vagyunk, sok olvasó és barát kérdezett tőlünk, mennyire biztonságos a jelenlegi körülmények között repülni, és mi történik a repülőgép levegőjével. A szakemberek most fedezik fel az új COVID-19-et, és nehéz megmondani, hogy pontosan mennyi ideig marad fenn a levegőben, tárgyakon, érintésre. Vannak tanulmányok, de nincs bizonyosság.

Mivel nincs 100%-ban steril levegő. De a repülő levegője szűrt és 99.97%-ban steril. Az Európai Repülésbiztonsági Ügynökség tanulmányai szerint a repülőgép levegőjét 2-3 percenként cserélik, és az áthaladó szűrők még a koronavírust is képesek eltüntetni.

99.97%-a szűrt és steril a levegőben

A fő kérdés manapság, egy globális vírus megjelenése idején az, hogy tudunk-e biztonságosan repülni, vagy nagy a fertőzésveszély a fedélzeten? A Kína és a világ többi része közötti járatok során sokan a repülőgép utasterére fordították figyelmüket, különösen az utasok által belélegzett levegőre, esetenként akár 17-18 óráig is (interkontinentális járatokon).

repülőgép levegő szűrése és tisztítása

Az IATA, a világ több mint 300 légitársaságát tömörítő nemzetközi szövetség megerősíti, hogy a valóságban a fedélzeten nagyon tiszta a levegő. Van két EASA-tanulmány 2017-ből. Ezek a dokumentumok azt állítják, hogy az utastér levegője hasonló minőségű, vagy még jobb is, mint a beltéri környezetben, például irodákban, iskolákban és otthonokban. 

A repülőgép rendszerét úgy tervezték, hogy keringessze a levegőt, 50%-a kívülről, 50%-a pedig belső szűréssel történik. Egyes esetekben, például a Boeing 717-nél, a levegőt teljes egészében kívülről veszik, és a belső légzéshez igazítják.

A repülőgépek levegője 99.97%-ban steril. A repülőgépek, különösen a legújabb generáció, hatékony és modern szűrőkkel rendelkeznek, amelyeket HEPA-nak (high-efficiency particulate air) neveznek. Ezek megegyeznek a kórházakéval, ezért képesek a jelenlévő mikrobák – baktériumok és vírusok – akár 99,97%-át elfogni és blokkolni (az IATA becslései szerint). Beleértve az Airbus A320 és a Wizz Air repülőgépeket Boeing 737 Blue Air HEPA szűrővel.

Egyes cégek repülőgépeik fedélzetén 99,999 százalékot erősítenek meg, így a kisméretű, akár 0,01 mikron átmérőjű vírusokat is megállítják, míg a koronavírus mérete 0,08 és 0,16 mikron között van. 

Repülőgép tisztítás és higiénia

Fontos megérteni, hogy a repülőgépek légszűrői képesek ellenállni az apró részecskéknek. Tévedés azt feltételezni, hogy a repülőgépek olyan helyek, ahol a vírusok szabadon és korlátozások nélkül terjednek.

Ezzel párhuzamosan a gépben 2-3 percenként frissül a levegő, hogy az utasok mindig friss, szűrt és steril levegőt szívhassanak be. Az Airbus megerősíti, hogy az A350 2-3 percenként cseréli az összes kabin levegőjét; hasonló időszakokat rögzítenek a Boeing 787-en is. És a levegőszűrés mellett a gépeken van higiénia, fertőtlenítése és időszakos sterilizálás. Ebben az időszakban annál is inkább.

A pilótafülke egy zárt tér, ahol szoros kapcsolat van más utasokkal. Szinte mindegyikük külföldi, és nyilvánvalóan ismeretlen a történelmük. Ezért a legkisebb tüsszögés vagy köhögés is aggaszt mindenkit. Romániában is van konkrét példánk. Egy TAROM-gép ezt követően törölte a felszállást egy utas köhögni kezdett. A megelőzés természetes, nincs mit elítélni.

De maga a repülőgép nem terjeszt vírusokat és baktériumokat. A repülőgép levegője nem továbbítja a betegségeket egyik utasról a másikra hosszabb távolságokon. Nyilvánvaló, hogy egy fertőző betegségben szenvedő utas néhány utast megfertőzhet maga körül, egy kis kerületben. Vagy attól függ, hogy kivel kerül kapcsolatba az utazás során.

Összegezve, senki sem tud 100%-ot garantálni!

INFO: www.aerotime.aero

2 megjegyzés
  1. Napau János azt mondja,

    Mit gondol, mikor indulnak újra a Liverpool és Kolozsvár közötti járatok?

Válaszolj

E-mail címed nem kerül nyilvánosságra.