A Boeing, a Gulfstream és a NASA egyesítik erőiket, hogy megépítsék a következő szuperszonikus utasszállítót

1 948

A polgári kereskedelmi repülés csak egy utas szuperszonikus volt, az Aérospatiale-BAC Concorde volt. Ez a francia és a brit kormány közötti kormányszerződés eredménye volt, amely egyesítette az Aerospace és a British Aircraft Corporation erőfeszítéseit. Mivel összesen mindössze 20 repülőgépet építettek, a fejlesztési szakasz költsége jelentős gazdasági kudarc volt.

A Concorde 1969-ben repült először, és 1976-ban kezdte meg kereskedelmi szolgáltatását, és 27 évig folytatta. Transzatlanti járatokat üzemeltetett a londoni Heathrow-ból (British Airways) és a párizsi Charles de Gaulle-ból (Air France) a New York-i JFK-ba és a washingtoni Dulles-ba; rekordsebességgel repülve ezeket a távolságokat kevesebb mint feleannyi idő alatt teszi meg, mint a többi gép. A Concorde más rekordokat is felállított, köztük a hivatalos FAI világrekordot, a "Westbound Around The World" és az "Eastbound Around the World" sebességi rekordot.

üres

Az egyetlen 25. július 2000-i baleset, a 11. szeptember 2001-i eseményeket követő gazdasági hatások és egyéb tényezők következtében a járatok 24. október 2003-én megszűntek. Az utolsó repülésre ez év november 24-én került sor.

És ez volt az egyetlen polgári versenyzésnek szentelt szuperszonikus virágkora. Vajon miért nem épült más? 1969 és 2012 között a technológia sokat fejlődött, és úgy gondolom, hogy vannak jobb megoldások. Ráadásul 27 éves tevékenység alatt egyetlen súlyos baleset történt!

Úgy tűnik, hogy egy új szuperszonikus reményét a Boeing, a Gulfstream és a NASA adja. A cégek bejelentették, hogy egyesíteni kívánják erőiket egy nagysebességű repülőgép megépítésére. Az első prototípus a jövő hónapban a farnborough-i légibemutatón lesz látható.

Kezdetnek az új szuperszonikus utasszállító repülőgépet az üzleti piacnak szentelik. A tervezők optimisták, és kijelentették dailymail hogy az új gép akár 2500 mph sebességgel is képes lesz repülni (a Concorde maximum 1350 mph-val repült), és feltételezések szerint egy London-Sydney repülést mindössze 4 óra (jelenleg valamivel több mint 20 óra) alatt lehet teljesíteni. Nem mondom, hogy lehetetlen, de nekem nem tűnik soknak a tudományos-fantasztikus irodalom területén. Kibírják-e az emberek a gyors időzóna-különbségeket és ezeket a hosszú távú sebességeket?

A repülőgépek kompozit anyagokból készülnek, a törzsek kisebbek és technológiailag fejlettebb hajtóművekkel lesznek felszerelve. Egy repülőgépen legfeljebb 12 ülőhely lesz, és körülbelül 80 millió dollárba kerül. A szlogen a következő lesz: "Az USA-ba és vissza egy munkanapon belül".

Az új szuperszonikus kihívást jelent a tervezőknek és építőknek, de az utasoknak is. A közönség készen áll erre? Mindenesetre én legalább elmagyaráztam magam.

Válaszolj

E-mail címed nem kerül nyilvánosságra.