A Norwegian felfüggeszti a hosszú távú járatokat, és további 2.100 alkalmazottat bocsát el.

0 786

A Norwegian a fizetésképtelenségi terv részeként felhagy a hosszú távú járatokkal, és csak regionális, rövid és középtávú járatokat üzemeltet Európában. A légitársaság további 2.100 alkalmazott elbocsátását is tervezi.

Például a Norwegian ideiglenesen felfüggeszti bázisait a Paris CDG-nél és a London Gatwicknél, ami összesen körülbelül 1300 álláshely elbocsátásához vezet.

A Norwegian 2021-re tervezett új helyreállítási terve északi és európai célállomásokra tartó járatokat tartalmaz, amelyeket mintegy 50 egyfolyosós gép állíthat meg. 2022-ben a Norwegian 70 repülőgépből álló flottát és kibővített működési hálózatot tervez elérni.

Jelenleg a norvég flotta 70 x 737-800 és 18 darab az eredetileg várt 110 x 737 MAX 8-ból (plusz a 10 x 787-8 és 29 x 787-9 Dreamliner). E repülőgépek egy részét viszonteladták vagy lízingcégeknek adták el.

A Norwegian ideiglenesen felhagy a hosszú távú járatokkal.

Az egyesült államokbeli, latin-amerikai és ázsiai célállomásokra tartó norvég hosszú távú járatokat üzemanyag-hatékony Boeing 787 Dreamliner repülőgépek üzemeltették, de jelenleg veszteségesek. A Norwegian kivonása a piacról enyhíti a rivális British Airwaysre és a Virgin Atlanticra nehezedő nyomást.

A fapados hosszú távú járatok szenvedtek a COVID-19 világjárvány által bevezetett utazási korlátozások miatt. Az IAG, amely egykor ajánlatot tett a Norwegiannek, bezárta párizsi székhelyű OpenSkies-ét, míg az AirAsia X - az AirAsia hosszú távú repülési részlege - szerkezetátalakítása folyamatban van.

A norvég légi fuvarozó novemberben hitelezői védelmet kért, decemberben pedig bírósági jóváhagyást kapott a szerkezetátalakítás kezdeményezéséhez.

A Norwegian (Norwegian Air Shuttle), amely a pandémia előtt a fizetésképtelenség ellen küzd, része egy több mint 40 légitársaság listája, amelyek fizetésképtelenség bejelentésére kényszerültek mivel a Covid-19 világjárvány csökkentette a járatok iránti keresletet.

A kormány álláspontja

Az utolsó terv a norvég kormány részvétele. Egy korábbi segélyt visszautasított, részben azért, mert a támogatás egy részét a londoni Gatwick repülőtérről induló hosszú távú járatok finanszírozására fordították, és ez semmilyen anyagi hasznot nem hoz Norvégiának.

Mintegy 2.100 alkalmazottat bocsátanak el. Csak az Egyesült Királyságban 1.100 elbocsátásra kerül sor, ahol mintegy 300 pilótát bocsátanak el.

Túlzott adósság

A légitársaság gyors növekedése az adósságállomány növekedéséhez vezetett, mivel a fuvarozó új repülőgépeket rendelt és több útvonalat nyitott. A közlemény szerint a Norwegian most mintegy 20 milliárd koronára (2 milliárd euróra) próbálja csökkenteni hiteleit.

A norvég légitársaság részvénykibocsátással, zártkörű kibocsátással és hibrid gazdasági eszközök alkalmazásával 590 millió eurót próbál majd megszerezni.

A légitársaság részvényei összesen 12%-ot estek, csak Oslóban pedig 5,2%-ot. A fuvarozó csak az elmúlt évben a cég összértékének 98%-át veszítette el.

A szerkezetátalakítási terv szerint a jelenlegi részvényesek a társaság saját tőkéjének hozzávetőleg 5%-át birtokolnák. 400 millió koronás jogajánlatban is részt vehettek.

Az érintett hitelezők a részvények mintegy 25%-át, míg az új befektetők a társaság 70%-át új részvények kibocsátásával kapnák meg.

Válaszolj

E-mail címed nem kerül nyilvánosságra.