A történelem első transzkontinentális repülésének 90. ​​évfordulója (frissítés)

1 1.158

12. november 2012-én van a történelem első transzkontinentális repülésének 90. ​​évfordulója: Párizs - Strasbourg - Prága - Varsó - Bécs - Budapest - Belgrád - Bukarest (Baneasa) - Isztambul, készítette Francia-Román Léginavigációs Társaság.

Az első világháború végén, a trianoni békeszerződés (1920) aláírását megelőző tárgyalások során a nagy román diplomata, Nicolae Titulescu vetette fel a Párizs és Bukarest közötti légi útvonal létrehozásának gondolatát. francia kollégájának, Maurice Duval tábornoknak. Ezt az ötletet követve jött létre 23. április 1920-án Franco-Romanian Air Navigation Company, a világ első transzkontinentális utas-, áru- és postai légitársasága.

A kezdeményezés Pierre Claret de Fleurieu gróf és barátja, Aristide Blank román bankáré volt. A cég az első világháborúból bérelt ászokat, a használt gépeket a francia Potez cég gyártotta.

A francia-román együttműködés jelképe a légi közlekedés terén, Francia-Román Léginavigációs Társaság 12. november 1922-én avatták fel az első transzkontinentális utasszállító légi útvonalat Párizs - Strasbourg - Prága - Varsó - Bécs - Budapest - Belgrád - Bukarest (Baneasa) - Isztambul. Ennek a társaságnak egy másik repülési premierje volt az első rendszeres nemzetközi utasszállító járat, éjjel (10. szeptember 1923.).

Az 1925-ben Nemzetközi Léginavigációs Vállalattá alakult Franco-Román Léginavigációs Vállalat hagyományát ma is folytatja az Air France és a TAROM, amelyek ma a SkyTeam Szövetség partnerei.

Frissítés: A Párizs - Konstantinápoly útvonal Bukaresten keresztül 3144 km hosszú megállókkal. Egy Párizsból Bukarestbe tartó járat ekkor 24 óráig tartott. 1921 és 1922 között a francia-román léginavigációs társaság 2140 utast, 60 tonna rakományt és 3 tonna postát szállított.

Az első éjszakai repülést 10. szeptember 1924-én hajtották végre a szintén a Francia-Román Léginavigációs Társaság Belgrád - Bukarest (Băneasa) útvonalon.

Válaszolj

E-mail címed nem kerül nyilvánosságra.